Kým počas pandémie covid-19 excelovali akcie farmafiriem, ktoré dokázali rýchlo a úspešne vyvinúť vakcíny a masovo ich dostať na globálny trh, dnes sa medzi najúspešnejšie firmy v tomto sektore dostali tie, ktoré sa rozširujú svoje portfólio a vyvíjajú stále nové lieky pre tie najťažšie choroby od cukrovky až po chronické ochorenie obličiek. Zaujímavé je, že napriek faktu, že vôbec najväčšie farmafirmy sídlia v USA, v raste hodnoty a úspechoch pri uvádzaní nových liekov im viac ako úspešne sekundujú európske spoločnosti.
Švajčiarsky Novartis avizuje akvizíciu
Švajčiarsky Novartis sa nedávno pochválil plánom na prevzatie biotechnologickej firmy Chinook Therapeutics z amerického Seattlu v hodnote 3,5 miliardy dolárov. Novartis si tak doplní portfólio o inovatívnu liečbu na zriedkavé ťažké ochorenie obličiek IgAN v podobe liekov Atrasentan a Zigakibart. Očakáva sa, že akvizícia sa zavŕši v druhej polovici tohto roka a akcionári Chinook Therapeutics získajú celkovo 3,2 miliardy dolárov (čiže 40 dolárov za akciu) plus právo na podmienenú hodnotu vo výške až 300 miliónov dolárov. Akcie Novartisu po tejto správe posilnili a v priebehu mája dokonca atakovali historické maximum. Novartis celkovo od príchodu na burzu v roku 1995 dosiahol vyše 430 percent nárast hodnoty akcií. A ďalšie plány indikujú, že má aj sľubnú budúcnosť.
Novo Nordisk investuje do rozšírenia výroby a kontinuálne rastie
Dánska farmafirma Novo Nordisk avizovala zásadnú investíciu v sume 15,9 miliardy dánskych korún (2,13 mld. eur) do rozšírenia svojho závodu v Dánsku. Cieľom je pokryť vyšší dopyt po liekoch na liečbu vážnych chronických ochorení, pričom v závode sa vyrábajú hlavné biologicky aktívne farmaceutické zložky liekov (API). Novo Nordisk pocítil obmedzenie v dodávkach semaglutidu, čo je kľúčová účinná látka pri výrobe populárnych liekov na cukrovku Ozempic a Wegovy.
Aby firma dokázala pokryť vyšší dopyt, dočasne obmedzí dodávky začiatočných dávok lieku Wegovy v Spojených štátov. Investícia sa už realizuje a výroba aktívnych zložiek liekov by sa mala spustiť v roku 2029. Aktuálna situácia indikuje, že Novo Nordisk je na dobrej ceste pokračovať v kontinuálnom vývoji produktov. Novo Nordisk v posledných rokoch kontinuálne rastie a situácia firmy naznačuje, že Novo Nordisk predstavuje stabilnú investičnú príležitosť.
BioNTech čelí žalobe a stráca na hodnote
V inej situácii je nemecká farmafirma BioNTech, Tá aktuálne čelí žalobe od nemeckej ženy kvôli údajným vedľajším účinkom po očkovaní vakcínou proti covid-19. Od firmy vy chcela ako odškodnenie za telesné poškodenie 150-tisíc eur kvôli opuchu hornej časti tela a poruchám spánku. Nie je to zďaleka jediný pokus dostať peniaze z výrobcov po viac či menej závažných komplikáciách po podaní vakcín. Konkrétne, v Nemecku je voči výrobcom evidovaných 250 žalôb.
Avšak nemecké zákony v oblasti farmácie hovoria, že výrobca je zodpovedný škodu a má poskytnúť náhradu len v prípade, ak lekárska veda vierohodne preukáže, že škoda je vyššia ako prínos vakcíny. BioNTech hovorí, že v tomto prípade tomu tak nie je. Európska agentúra pre lieky (EMA) bezpečnosť schválených vakcín covid-19 vrátane vakcíny Comirnaty od konzorcia Pfizer-BioNTech opätovne potvrdila. Napriek tomu je BioNTech pod tlakom keďže predaje vakcín ako kľúčový produkt klesajú.
- Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora