A o čo v tomto príbehu vlastne išlo? Pre laika pochopiť podstatu nie je jednoduché, preto sa ju pokúsim vysvetliť čo najviac zrozumiteľným spôsobom.
Začnime teda trochou kontextu. My, nezávislí investori, máme už hedžových fondov po krk. A povedzme si to na rovinu, kto ich vôbec má rád? Neprinášajú žiadnu hodnotu pre spoločnosť. Ich zmyslom je obohatiť svojich investorov na úkor priemerného človeka.
Tieto veľké fondy často vsádzajú peniaze na pokles konkrétnych akcií. Nazýva sa to predaj na krátko. Stratégia je čistou špekuláciou, nemá pre reálnu ekonomiku zjavnú hodnotu a sleduje iba jeden účel. Obohatiť ľudí, ktorí s týmito fondami obchodujú. Je to tiež spôsob, ako môžu finančné inštitúcie manipulovať s trhom.
Navyše, okrem toho môžu hedžové fondy prostredníctvom nezákonného postupu nazývaného „naked shorting“ predávať viac akcií spoločnosti ako je v skutočnosti vydaných jej obchodovateľných akcií.
Je to zámerná taktika manipulácie trhu a poškodzuje samotné firmy, ich zamestnancov a celé ekonomiky. A hoci americká Komisia pre cenné papiere a burzy (SEC) v roku 2008 tento postup zakázala, nikto s tým nič nerobí. Mnohé fondy sa prepadli na nulu bez toho, aby si to zodpovední všimli.
Regulačné orgány pred tým zatvárajú oči a korporátne médiá tlieskajú ako cvičené tulene, keď vidia ako hedžové fondy profitujú z ničenia spoločností.
Vzbura drobných investorov
Otázkou je, kto s nimi bude bojovať. Ukázalo sa, že to bude skupina mileniálnych investorov na internete. Ako jediní sa vzbúrili proti veľkým hedžovým fondom ničiacim majetky tisícov investorov a firiem.
Skupina mladých nezávislých obchodníkov na sociálnej sieti Reddit s názvom WallStreetBets sa dozvedela, že hedžové fondy si robia zálusk na akcie maloobchodnej spoločnosti s videohrami s názvom GameStop a vsadili na ich pokles.
Vždy keď sa veľa ľudí spojí a investuje do jednej akcie, jej cena rastie. Presne to urobili títo drobní investori – začali kupovať akcie GameStopu. Aká bola reakcia trhu? Cena akcií spoločnosti raketovo vystrelila nahor. V jednom okamihu narástla o viac ako o tisíc percent. Hedžové fondy to vôbec nečakali a v dôsledku toho prišli o miliardy. Jeden hedžový fond musel dokonca požiadať o pomoc v objeme 2,75 miliardy dolárov od svojich priateľov na Wall Street.
Na druhej strane, skupina amatérskych investorov na Reddite tak na úkor týchto veľkých rýb zarobila kopu peňazí. Paradoxne, drobní retailoví investori porazili veľké hedžové fondy ich vlastnou hrou.
Viac cenzúry
Všeobecne platí, že ak chcete shortovať 140 percent akcií len preto, aby ste manipulovali cenu a stlačili ju nadol, a malí investori vám v tom zabránia, mali by ste prijať porážku.
To však neplatí pre hedžové fondy, ktoré sú zákerné. Namiesto toho využili svoju politickú silu a kontakty, oslovili svojich politikov a tí okamžite zmenili pravidlá hry. Prípad dokonca vyšetruje aj nový americký prezident, ministerka financií Janet Yellenová a, samozrejme, regulátor SEC.
Výsledkom bolo, že WallStreetBets dostali stopku za „prejavy nenávisti“. Ide o dlhodobo overenú taktiku politikov. Keď sa im niečo nepáči a ich investorov niekto napadne, vyšetrujú, útočia a cenzurujú.
Robinhood sa stal šerifom
Robinhood, jeden z najväčších online brokerov na svete, sa navyše rozhodol zabrániť ľuďom v nakupovaní akcií spoločnosti GameStop. Je iróniou, že zakázali retailovým investorom nakupovať akcie, no nezabránili ich predaju hedžovým fondom. A robili to pod tlakom hedžových fondov, ktoré majú na Robinhood veľký vplyv.
To je rovnaké, ako keby rozhodca pri futbalovom zápase vzal loptu do rúk, pretože sa mu nepáčilo, kam smeruje. Je to najextrémnejší príklad manipulácie s trhom a Robinhood by mal za to niesť vážne následky.
Keď sa elity boja
Ukázalo sa, že elity nenávidia, keď niekto zarába peniaze rovnakým spôsobom ako ony. Treba pochopiť, že ak to robia bankári, sú velebení ako finanční géniovia, ale ak to isté robia obyčajní ľudia, sú špekulanti.
Títo šikovní retailoví investori objavili spôsob, ako bojovať proti hedžovým fondom, vláde a centrálnym bankám. A, samozrejme, americká vláda sa obáva, že ak dokážu odhaliť manipuláciu hedžových fondov, mohlo by to narušiť celý finančný systém. Je to ideologický boj.
Chlapci z Redditu pritom len robili to isté ako hedžové fondy, len na druhej strane. Rozdiel bol v tom, že na tom získali, zatiaľ čo hedžové fondy strácali.
Je to šokujúce! Za 25 rokov pôsobenia na trhoch som nič také ešte nevidel.
Čo z toho celého vyplýva?
Tento príbeh je o odkaze veľkým manipulátorom. Ak sa bežní ľudia spoja, môžu sa postaviť aj proti veľkým skorumpovaným bankárom. Musíme im vziať moc. A nie je nič účinnejšie ako siahnuť na ich peniaze.
Existuje hnutie, pred ktorým sa trasú politici a oligarchovia na celom svete. Nazýva sa decentralizácia. Tá si za posledných 30 rokov prešla tromi fázami.
Najprv to bol internet, ktorý umožnil vznik decentralizovaných komunít po celom svete. V novom miléniu prišli kryptomeny na čele s bitcoinom a začali budovať nový inkluzívny a decentralizovaný finančný systém. A tou poslednou guľkou proti centralizácii môže byť príbeh firmy GameStop.
Je to forma ekonomického protestu. Ja som im svoj hlas už odovzdal.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora