Počiatočná, takmer euforická reakcia amerického akciového trhu na Trumpovo víťazstvo v prezidentských voľbách minulý týždeň prudko ochladla. Široko sledovaný index Nasdaq 100 uzavrel týždeň o takmer 4 % nižšie oproti maximám po voľbách a len o necelé 1 % vyššie ako v deň volieb, predtým než boli známe výsledky. Niektoré sektory, ktoré reagovali obzvlášť pozitívne na Trumpovo silné víťazstvo a fakt, že Republikáni získali kontrolu nad oboma komorami Kongresu, sú stále výrazne vyššie ako pred voľbami, avšak negatívny vývoj minulý týždeň naznačuje ostrú zmenu nálady na trhu.

„Trh sa koncom minulého týždňa stal oveľa vyberavejším vo svojom nadšení pre nadchádzajúcu Trumpovu administratívu. Koniec týždňa priniesol výrazné výpredaje, ktoré vymazali veľkú časť povolebného rastu. Niektoré sektory, ako banky a letecké spoločnosti, ktoré by mali profitovať z deregulácie pod novou administratívou, zostali takmer úplne nedotknuté. Avšak širší trh, najmä veľké technologické akcie vrátane akcií Magnificient 7, ako aj malé spoločnosti, zažili nepríjemný obrat,” hovorí John J. Hardy, hlavný makro stratég Saxo Bank.

Podľa neho dôvodom môžu byť aj kontroverzné výbery do kabinetu. Minulý týždeň Trump oznámil nominácie na pozície generálneho prokurátora, ministra obrany a riaditeľa spravodajskej služby, ktoré sa zdali byť takmer zámerne určené na vyvolanie pohoršenia vo Washingtone. Podľa niektorých dôvodom minulotýždňovej korekcie na trhoch mohli byť aj vyjadrenia Elona Muska proti kandidátovi, ktorý bol považovaný za favorita na pozíciu ministra financií – Scottovi Bessentovi. Trumpov výber ministra financií je kľúčový, vzhľadom na zlý stav verejných financií USA. Bessent je na trhu vnímaný ako silná voľba, keďže nie je akademikom, ale skúseným miliardárom. Musk a Robert F. Kennedy Jr., ktorého Trump menoval za ministra zdravotníctva, však minulý týždeň naznačili, že lepšou voľbou by bol Howard Lutnick, generálny riaditeľ finančnej spoločnosti Cantor Fitzgerald. Lutnick podporuje Trumpove plány na zavedenie ciel pre obchodných partnerov USA. Trump sa však môže rozhodnúť aj pre iného kandidáta, no ide o jedno z najdôležitejších rozhodnutí budúceho prezidenta.

Republikáni síce budú ovládať obe komory Kongresu,  minimálne do roku 2026, čo je pre prezidenta USA kľúčová vec, ak chce presadiť nové zásadné legislatívne návrhy v oblasti daní, výdavkov a iných tém. “Avšak republikáni budú mať v 435-člennej Snemovni len veľmi úzku väčšinu niekoľkých hlasov. To znamená, že bude neustále potrebná extrémna stranícka disciplína. Trumpova nominácia niekoľkých členov Snemovne na dôležité pozície navyše túto väčšinu ešte viac zmenšuje,” upozorňuje J. Hardy.

Aj keď Trumpova agenda zahŕňa jasné prorastové prvky, ako je znižovanie daní a deregulácia kľúčových odvetví, trh má dôvod byť znepokojený inými časťami jeho programu, vrátane rizika, že svet odmietne financovať stále rastúce americké rozpočtové deficity. To by mohlo spôsobiť prudký nárast úrokových sadzieb,” menuje ďalší pravdepodobný dôvod otočky na trhoch expert Saxo Bank. Veľké clá a masové deportácie nelegálnych migrantov sú tiež široko kritizované pre ich pravdepodobný dopad v podobe narušenia mnohých odvetví a zvýšenia cien.

John Hardy

John Hardy nastúpil do Saxo v roku 2002 a od októbra 2007 je vedúcim devízovej stratégie. Zameriava sa na poskytovanie stratégií a analýz na menovom trhu, ako ho definujú fundamenty, zmeny v makroekonomických témach a technický vývoj. Hardy získal za svoju prácu niekoľko ocenení a bol vyhlásený za najúspešnejšieho 12-mesačného prognostika za rok 2015 spomedzi viac ako 30 pravidelných prispievateľov FX Week. Jeho stĺpček o devízovom trhu je často citovaný a je pravidelným hosťom a komentátorom v televízii, vrátane CNBC a Bloomberg.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora