Konsolidačný balík štvrtej Ficovej vlády neveští nič dobré. Ceny výrazne vzrastú, zatiaľ čo vládny deficit klesne len minimálne. Čoskoro bude potrebná ďalšia „konsolidácia“, no už takmer niet z čoho brať.
Vyššie ceny najviac zasiahnu voličov súčasnej vládnej koalície, ktorým pred voľbami sľubovali lacné potraviny aj energie. Zatiaľ čo lacné potraviny ostávajú chimérou, dotácie z vyšších daní zabezpečia aspoň čiastočne lacnejšie energie aspoň v roku 2025. Nasledujúci rok už bude situácia omnoho zložitejšia.
Vláda mesiace dúfala v azerbajdžanský swap, v rámci ktorého by Baku dodávalo do Európy ruský zemný plyn prezlečený za azerbajdžanský. Tento plán však stroskotal. Pred niekoľkými dňami zlyhali rokovania medzi ruskou a ukrajinskou stranou a od prvého januára cez Ukrajinu nepríde žiadny ruský plyn.
Z pohľadu Ukrajiny je tento krok pochopiteľný. Minulý rok prepravila cez svoje územie 15 miliárd metrov kubických plynu, čo Rusku vynieslo päť miliárd dolárov na financovanie vojny.
Moody’s pokazil slovenským politikom Vianoce. Potvrdil, že s krajinou to ide dolu vodou
R. Fico varoval, že ak ukrajinský prezident nepustí „náš“ plyn, môže to viesť k vážnemu konfliktu. Ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj však rétoriku opätoval.
„Moskva poskytuje Ficovi výrazné zľavy, ale platí ich Slovensko. Takéto zľavy nie sú zadarmo – platby do Ruska sa uskutočňujú prostredníctvom suverenity alebo nejasných schém. To by malo byť predmetom záujmu slovenských orgánov činných v trestnom konaní a špeciálnych služieb," uviedol V. Zelenskyj.
Naznačil, že utajená návšteva R. Fica v Moskve mohla mať aj iný rozmer ako len zabezpečenie dodávok plynu. Konanie slovenského premiéra, ktoré porušuje viaceré písané aj nepísané pravidlá v zahraničnej politike, vyvoláva ďalšie pochybnosti.
Aj keď cieľ návštevy mohol byť snahou nájsť riešenie pre dodávky plynu, reálne možnosti prepravy sú takmer nulové. Slovensko je najväčšou obeťou vypnutia ruského plynu do Európy, keďže leží na konci každého plynovodu – či už z Nemecka, Turecka, Poľska, alebo Talianska.
Len tranzitné poplatky Slovensko vyjdú na viac ako 200 miliónov eur, zatiaľ čo spotový plyn na európskom trhu pridá ďalšie významné sumy. Niekto môže mať veľké straty, ktorých sa R. Fico obáva. Preto horúčkovité snahy o nájdenie riešenia ku koncu roka.
Chudobní Slováci chudobnejú a bohatí miznú: Aj to je následok rastu minimálnej mzdy
Zdá sa, že R. Fico stráca svoje politické čaro. Na zahraničnopolitickej scéne sa stráca a na domácej pôde si udržuje voličov najmä hľadaním nových vinníkov za existujúce problémy. Po bývalých vládach prichádza na rad aj vláda v susednej krajine.
Fragmentácia slovenskej politiky, za ktorou stojí najmä Fico, prispela k nedávnemu zhoršeniu ratingu krajiny. Obavy z ďalších rizík rastú a správanie premiéra ich zvyšuje. Slovensko stráca investorov, uzatvára sa do seba a narúša vzťahy s dlhoročnými spojencami, ako sú Česko a Poľsko.
Milan Lasica raz povedal nezabudnuteľný bonmot vysvetľujúci, prečo je zem guľatá: „V štyridsiatom ôsmom sme sa vys...ali na západ a ho...no prišlo z výhodu“. Aj keď pomerne veľkej časti veľkej slovenskej populácie nemusí autokracia, imperializmus či plánované hospodárstvo prekážať, je to iba cesta k čoraz väčšiemu úpadku krajiny.
R. Fico je architektom bezprecedentného ekonomického úpadku Slovenska. Jeho ďalšie vládnutie ohrozuje ukotvenie krajiny v západných štruktúrach aj jej bezpečnosť. Hoci má podporu svojich skalných, tí predstavujú len menšinu obyvateľstva.
Predvianočné udalosti sú len prológom toho, čo čaká Slovensko v roku 2025. Skutočný pokoj nastane, až keď politici začnú ctiť právny štát a poskytnú občanom reálne riešenia namiesto propagandy. S koalíciou v tomto zložení ide o nerealistický scenár.