Pre rozklad štátu je nevyhnutné spoločné úsilie oboch strán politickej barikády. Samozrejme, že nejde o jasne definovaný pakt – skôr o nekontrolovateľnú špirálu zle načasovaných vyjadrení a často náhodných udalostí. Dianie posledných dvoch rokov to len potvrdzuje. Tragická pandémia, vysoká inflácia či vojna na Ukrajine ukázali, že rozbiť spoločnosť na črepy je mimoriadne ľahké. Najmä ak na to máte ideálnych spolupáchateľov.

V politicko-mediálnej bubline sa už stalo tradíciou, že každé zlyhanie systému je v skutočnosti vinou platených konšpirátorov a toxickej opozície. Je síce pravda, že šírenie cielených klamstiev a propagandistických naratívov verejnému diskurzu neprospieva – chybu by sme však mali hľadať aj na druhom brehu.

Skôr než spomenutú myšlienku označíte za prejav politického symetrizmu, skúste sa zamyslieť nad rétorikou členov súčasnej vládnej garnitúry. Po excentrickom I. Matovičovi sa komunikáciu s verejnosťou snažil sanovať Eduard Heger. Počiatočné úspechy v podobe relatívne vysokých (na pomery koalície) preferencií sa však rozhodol obetovať v prospech Zelenského komplexu.

Z dištancovaného premiéra sa v počas niekoľkých dni stal politik, ktorý nemá problém s agresívnou rétorikou a invektívami na adresu svojich konkurentov. Ľudsky to môže byť plne pochopiteľne. E. Heger už dlhé mesiace čelí obvineniam z pasívneho výkonu funkcie a vojna mu poskytla príležitosť emancipovať sa v očiach Slovákov. Zatiaľ to však vyzerá tak, že sa snaží zapáčiť najmä tým, ktorí by ho aj tak nevolili.

V stredu 20. apríla sme sa zobudili do krajiny, ktorá bola roztrieštená vo všetkých možných otázkach – vrátane počasia. Ranné obvinenie predsedu Smeru-SD Roberta Fica a jeho korunného princa Roberta Kaliňáka pridalo len olej do ohňa. Stíhanie a trestanie korupčných deliktov bývalej garnitúry sa totiž prenieslo do roviny aktívnych politikov.

Azda každý zúčastnený si uvedomuje, že ľad nikdy nebol tak tenký. Napriek tomu sa na obzore črtá búrka, ktorá môže s rovnakou silou pohltiť obe strany politickej barikády. Skompromitovaná (a zrejme skorumpovaná) opozícia a nekompetentná koalícia sa totiž rozhodli pre vabank – buď prežijú my alebo oni.

Je to boj o moc a politické prežitie zúčastnených. Nakoľko môže v niektorých kruhoch panovať radosť a pocit zadosťučinenia, túžba po naplnení spravodlivosti hrá len druhé husle.

Róbert Fico a Róbert Kaliňák.
Neprehliadnite

NAKA zadržala exministra Kaliňáka, obvinila ho zo založenia zločineckej skupiny

Príbeh Roberta z Topoľčian

Obvinenie bývalého trojnásobného premiéra a lídra podivného konštruktu nesúceho meno slovenskej sociálnej demokracie bude skúškou pre slovenskú justíciu. Klientelizmus, nepotizmus a mrhanie peňazí je pre mnohých charakteristickým znakom vlád Smeru. Hniloba prítomná naprieč políciou, tajnými službami, prokuratúrou a súdmi bola hlavným zdrojom udalostí, ktoré sa do slovenských dejín zapíšu ako vojna policajtov.

Rozsiahle a dlhé panovanie pánov zo Súmračnej totiž otvorilo dvere pre vybavovačov a kšeftárov každého druhu. Viac ako dva roky očistného procesu priniesli viacero pochybností o dianí a medializácii vyšetrovaní, ktoré v niektorých okamihoch niesli náznak politickej nadpráce. Vo všeobecnosti však odhalili rozsiahly systém vzájomných závislostí a finančných transakcií v silových zložkách. V stredu sme sa dostali na vrchol spomínanej pyramídy.

Aj keď by sme v plnom rozsahu uznali vládnu rétoriku, že OČTK má plne rozviazané ruky a koná nezávisle od vôle súčasnej garnitúry – naďalej ide o pálčivú politickú tému. Priestor na kompromitáciu Hegerovej vlády je totiž obrovský. Stačí jeden zlý krok a celá protikorupčná fasáda padne, a starí harcovníci zo Smeru a Hlasu budú opäť na preferenčnom koni. Napriek tomu ide o riziko, ktoré sú v koalícii ochotní podstúpiť.

Dôvod? Vláda je v úzkych, spoločnosť sporalizovala pandémia, vojna na Východe a k tomu nad krajinou visí tieň vysokej inflácie a možnej ekonomickej krízy. Jej komunikácia s občanmi bola často arogantná a vo svojej podstate odtrhnutá od reality. Keď sa prestalo hovoriť o krásne znejúcich ideáloch a začali sa preberať „chlebové témy“ obyvateľstva, opozícia okamžite naskočila na efektívnu vlnu populizmu.

Obvinenie trojice R.F., R.K. a M.P. môže byť záchranným kolesom pre chátrajúce preferencie koaličných zoskupení. V prípade, že prokuratúra na súde uspeje, bývalí aj súčasní sympatizanti OĽaNO, SaS a Za ľudí obdržia dôkaz, že očista nebola len fantómovým sľubom.

Heger, Fico
Neprehliadnite

Heger verí, že na obvinenie Fica a Kaliňáka sú dôkazy, expremiér v tom vidí politickú pomstu

Hra o Slovensko

V najbližších týždňoch a mesiacoch budeme svedkami niečoho, čo by sme mohli nazvať hrou o Slovensko. Na um sa nasúva aj známa fráza „boj o charakter štátu“. Najprv by však niekto z prítomných musel mať charakter. V duchu moderných publicistických trendov by uvedený spor bolo možné označiť aj ako konfrontáciu dobra so zlom, Západu s Východom, Mordoru a Gondoru.

Jasne vyznačené hrubé čiary pôsobia ako perfektná didaktická pomôcka pre rozdelenie publika do vopred určených skupín. Vo väčšine prípadov nositelia podobných odkazov majú svoj podiel viny na rozpoltenosti slovenskej spoločnosti. Či už ide o nemenovaného facebookového poslanca, konšpiračný web, alebo o radikálnych prívržencov koalície, spoločným menovateľom ich činnosti je pohŕdavosť voči oponentovi.

Bez ohľadu na to, ako dopadne obvinenie zo zosnovania a založenia zločineckej skupiny, bude to nešťastný záver. Pokiaľ sa podozrenia voči bývalému premiérovi potvrdia, Slovensko sa oficiálne pridá na zoznam štátov subsaharskej Afriky s ošemetnou povesťou a rozsiahlou korupčnou minulosťou. V prípade, že sa obvinenia vyvrátia, súčasná vládna garnitúra stratí aj tie posledné zvyšky legitimity a vydláždi cestu pre rôznych extrémistov zo všetkých možných kútov politického spektra.

Existuje však aj tretia možnosť. Politický boj sprevádzajúci obvinenia bude tak špinavý a nekorektný, že na dno so sebou zoberie hráčov z oboch brehov pomyselnej barikády. Vzhľadom na veľkosť stávky a prítomné napätie nejde až o tak nereálnu možnosť. Posledné dva roky ukázali, že Slovensko je v mnohom nevyspytateľná krajina.

V každom prípade najväčšou obeťou bude občan, ktorý si o necelé dva roky bude musieť vybrať svojho kandidáta vo voľbách. Na mieste je obava, že čoskoro nebude z čoho vyberať.

Ďalšie dôležité správy

Na snímke minister obrany SR Jaroslav Naď (OĽaNO) počas tlačovej konferencie s ministerkou obrany Českej republiky Janou Černochovou po spoločnom stretnutí  na pôde rezortu obrany v Bratislave v piatok 18. marca 2022. FOTO TASR - Jakub Kotian
Neprehliadnite

Minister obrany a arogancie je späť. Prináša recept, ako znechutiť ukrajinské bojové snahy