Aj keď sa fenomén NFT (tzv. non-fungible-token, čiže digitálne obrázky, pri ktorých si investor kupuje len certifikát pravosti, pričom samotné vizuály sa môžu voľne používať a šíriť) zdal v prvom polroku 2021 len ako „úlet“, vývoj naznačuje, že sa z neho potenciálne môže stať investičné aktívum.
Na trh NFT totiž vstúpil ako investor výrobca platobných kariet VISA. Firma v pondelok oznámila, že kúpila CryptoPunks, jeden z prvých nezameniteľných tokenov na blockchaine ethereum, ktorý vznikol v roku 2017 pod taktovkou amerického štúdia Larva Labs.
150-tisíc dolárov za miniatúrny digitálny obrázok
Skeptici a odporcovia tohto fenoménu pravdepodobne „škrípu zubami“, keď vidia, že NFT už prestáva byť iba vášňou zberateľov a špekulantov.
Záujem veľkej a stabilnej spoločnosti, akou VISA nepochybne je, je však silným signálom. VISA sa rozhodla investovať 150-tisíc USD do nákupu balíka digitálnych avatarov CryptoPunk #7610, ktorý bol pôvodne bezplatne distribuovaný komukoľvek s peňaženkou ethereum.
Ide o postavu ženy s jasne zelenými očami a výraznými červenými perami. VISA pri tomto obchode hovorí o podpore rýchlo sa rozvíjajúcej oblasti investícií do kryptomien, NFT a technológie blockchain.
„Myslíme si, že NFT budú hrať dôležitú úlohu v budúcnosti maloobchodu, sociálnych médií, zábavy a obchodu,“ uviedla na firemnom blogu Cuy Sheffield, šéfka krypto segmentu VISA. Niet pochýb, že jedným z dôvodov tejto kúpy bola aj snaha pridať ďalšiu položku do vlastnej zbierky historických obchodných artefaktov. A to bez ohľadu na to, že ide o obrázok s rozlíšením 25 × 25 pixelov uložený v extrémne drahej a pomalej databáze.
Dvíha sa vlna nákupov historických NFT obrázkov
Krok spoločnosti VISA následne spustil obchodné šialenstvo okolo avatarov CryptoPunks. Objem predajov dosiahol 20 miliónov USD. Obchodný sumár okolo týchto avatarov sa však môže vyšplhať na oveľa vyššie hodnoty.
Stačí si pripomenúť, že ich celkovo existuje približne 10 000, pričom každý z nich je jedinečný, čo vytvára množstvo variácií ich hodnoty.
VISA nie je jediný investor, ktorý sa rozhodol pre kúpu niektorého z pôvodne bezplatne distribuovaných avatarov. Predával a nakupoval ich napríklad aj reklamný manažér Gary Vaynerchuk.
Aukčný dom Sotheby’s predal v júni jedného za 11,8 milióna USD vrátane prémie. Svojich avatarov CryptoPunks si nedávno kúpili aj spevák Jay-Z a futbalový hráč Odell Beckham Jr.
Ďalší významný nákup nedávno oznámil aj Justin Sun, zakladateľ Tronu, ktorý kúpil NFT obrázok kameňa s názvom EtherRock za viac ako 611-tisíc USD. EtherRock je, podobne ako CryptoPunks, jedným z prvých projektov NFT z roku 2017. Celkovo ich je v ponuke 100 a jeden z najlacnejších sa aktuálne predáva za približne 1,05 milióna USD.
Tieto čísla sú ešte ohromujúcejšie, ak si uvedomíme, že majiteľ si pri NFT kupuje „len“ certifikát pravosti a nie nevyhnutne aj práva na samotný obrázok, ktorý sa dá ďalej digitálne replikovať a šíriť.
Ak však bude záujem veľkých hráčov ako VISA o investície do tohto trhu rásť, je viac ako pravdepodobné, že odporcom NFT skôr alebo neskôr dôjdu argumenty.
- Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora