Nie je to tak dávno, čo investori po celom svete dychtivo sledovali každé slovo centrálnych bankárov. Teraz ich slová ignorujú, či dokonca sa z nich smejú. Ten smiech nie je vidno na televíznych obrazovkách, no je zrejmý z obchodných terminálov.

Dokonca aj finančné médiá, ktorých zvykom bolo opakovať naratívy centrálnych bánk, začínajú pozorovať dichotómiu. Hlavný článok Bloombergu po stredajšom zvýšení úrokových sadzieb americkou centrálnou bankou znel: Odmietnutie Powellovej prognózy prišlo takmer okamžite.

„Dlhopisový trh odmietol vyhliadky, že by Jerome Powell mohol mať v rukáve ešte jedno zvýšenie úrokových sadzieb. Namiesto toho trh zvýšil stávky, že ďalším krokom Fedu bude zníženie úrokovej sadzby. Pokles cien ropy naznačil rastúce obavy z recesie, ktorej sa podľa šéfa Fedu dá vyhnúť. A finančné akcie opäť klesli aj po tom, čo J. Powell vidí čiaru pod turbulenciami amerických bánk.“

Banky sú „zdravé a odolné“

Guvernér Fedu je na smiech – jeho slová neberie nikto vážne. V súčasnej situácii, keď sa hrá o prežitie ďalších desiatok či stovák amerických bánk, ide o vážny problém. Dve hodiny po tom, ako J. Powell povedal, že bankový systém je „zdravý a odolný“ skolabovali akcie ďalších dvoch bánk.

Prvou sa stala PacWest, keď sa prevalila správa, že hľadá investora. Problém je, že takého sotva nájde. Každý sa totiž obáva o stav jej úverov, z ktorých až tri štvrtiny sa týkajú trhu nehnuteľností. Akcie spoločnosti vo štvrtok strácali 40 percent a od začiatku roka sú dole o 80 percent.

Druhou bankou s podobným osudom sa stala Western Alliance, ktorá hľadá kupca pre časť svojho biznisu. Prirodzene ide o stratový biznis a banka si jeho predajom bude musieť zaknihovať nerealizované straty. Tie majú americké banky na úrovni dvoch biliónov dolárov. Western Alliance vo štvrtok stratila štvrtinu hodnoty a od začiatku roka vyše 60 percent.

A aby toho nebolo málo, pridáva sa k nim aj tretia banka First Horizon, ktorá sa mala spojiť s kanadskou TDB. Tá ale oznámila, že spojenie „ukončuje“. First Horizon vo štvrtok strácal tretinu hodnoty a v tomto roku je nižšie tiež o 60 percent.

Domino začalo padať

Situáciu tvrdo zhodnotil známy investor Bill Ackman, ktorý na Twitteri uviedol:

„Bankovníctvo je hra o dôvere. Pri takomto tempe nemôže žiadna regionálna banka prežiť zlé správy alebo zlé údaje, pretože nevyhnutne nasleduje pokles ceny jej akcií, výber poistených a nepoistených vkladov a hľadanie ‚strategických alternatív‘, čo znamená jej zatvorenie počas nadchádzajúceho víkendu.

Systémovo dôležité banky majú nespravodlivú konkurenčnú výhodu, pretože sú príliš veľké na to, aby zlyhali, čo znamená, že len ich nepoistení vkladatelia môžu pokojne spať. Kým sa podmienky nevyrovnajú, regionálne banky sú vážne ohrozené.

Dôvera vo finančnú inštitúciu sa buduje desaťročia a ničí sa v priebehu dní. Keď každé ďalšie domino spadne, najslabšia banka sa začne triasť.

Na vyriešenie tohto problému sa nám kráti čas. Koľko ďalších zbytočných zlyhaní bánk uvidíme predtým, ako sa úrad na ochranu vkladov a vláda prebudia?“

B. Ackman vidí ako jediné riešenie ochranu všetkých vkladov v amerických bankách. Keďže ide o politicky citlivú tému, to nemusí prísť. V prieskume pre Gallup takmer polovica Američanov uviedla, že sa obávajú o svoje vklady v bankách a iných finančných inštitúciách, čo situáciu ďalej zhoršuje. Rizikom však nie sú iba americké regionálne banky.

Senate Banking, Housing, and Urban Affairs Committee Bank Hearing
Neprehliadnite

Polovica amerických bánk je insolventná. Zastaviť nákazu môže iba prudké znižovanie úrokov

Riziko európskych bánk

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa