Veľkým ekonomikám, ako sú Spojené štáty či eurozóna, sa podarilo v posledných mesiacoch vykľučkovať z väčšieho ekonomického prepadu. Niežeby prišlo k razantnému ekonomickému oživeniu, naopak – makroekonomická situácia sa stále zhoršuje -, no žiadne väčšie problémy sa nedostavili. Optimisti veria, že to takto ostane a vysoké úrokové sadzby zabijú infláciu a pritom spôsobia pri najhoršom slabú recesiu.
V pondelok však Bloomberg prišiel s výpočtom, ktorý naznačuje, že to bude úplne inak. Kým centrálni bankári žijú vo svete ekonomických fikcií, vyššie úrokové sadzby začínajú na ekonomiku pôsobiť. Ako v nedávnom rozhovore priznal bývalý šéf Bank of England Mervyn King, následok vyšších sadzieb prichádza po zhruba 18 mesiacoch.
Dôvod je jednoduchý. Kým mnohé ekonomické subjekty žijú na zafixovaných nízkych úrokových sadzbách, realita je zvládnuteľná. Keď sa však vyššie úrokové náklady zahryznú do rozpočtov takmer všetkých, až vtedy sa z ekonomiky vytratia peniaze, ktoré spôsobia hlbokú recesiu.
Bod bolesti pre európsku ekonomiku preto ešte len prichádza. Maximum má dosiahnuť na konci budúceho roka. Vtedy vyššie úrokové sadzby podľa výpočtov Bloombergu ekonomiku pripravia o takmer štyri percentá ročného ekonomického rastu.
Od minulého kvartálu minimálne 10 ďalších kvartálov budú ekonomické straty z úrokov vyššie ako 1,5 percenta, čo je priemerný ekonomický rast eurozóny od jej vzniku. Súčasné vysoké úrokové sadzby tak uvrhnú ekonomiku možno do dvoch rokov recesie.
„Bude čoraz ťažšie brániť udržanie tak vysokých sadzieb,“ povedala hlavná ekonómka ADA Economics Ltd. Raffaella Tenconiová. „Ak nepríde k obratu, budúci rok bude brutálne bolestivý“. To si však málokto z ECB dokáže pripustiť a väčšina členov stojí za slovami hlavného ekonóma Philipa Lanea, ktorý tvrdí, že ECB bude držať takto vysoké sadzby po dva roky.
Vysoké sadzby nie sú jediný problém. Okrem toho, že v januári to bude 18 mesiacov, od kedy začala ECB zvyšovať sadzby, v rovnakom čase sa má eurozóna navrátiť k prísnejším fiškálnym pravidlám, ktoré na štyri roky od príchodu covidu pozastavila.
Apple, Maersk aj WPP cítia zamŕzanie ekonomiky. Posledné dáta potvrdili silnejúcu recesiu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?