Popri vyšších cenách ropy a plynu prináša Ruskom rozpútaná vojna proti Ukrajine aj tlak na vyššie ceny ďalších komodít, ako sú napríklad obilniny. Dopady na slovenskú ekonomiku nebudú malé, do nákladov sa pripočíta aj starostlivosť o Ukrajincov utekajúcich z domova na Slovensko. Ako veľmi môžu stúpnuť ceny tovarov a budeme na Slovensku svedkami rekordných cien pohonných látok?

Cena ropy rýchlo rastie, koniec nevidno

Bezprecedentná séria sankcií, uvalená v reakcii na ruské napadnutie a pokračujúce útoky na Ukrajinu, sa logicky najskôr prejavila na cenách komodít, ktoré na každú krízu reagujú najrýchlejšie. Ropa Brent zdražela z úrovne 95 dolárov za barel (159 litrov ) na aktuálnych 110 dolárov. Konzorcium OPEC+ sa v situácii nijako nechystá zakročiť, objem ťažby zostáva nezmenený. Kým samotné Rusko neobmedzí dodávky na medzinárodný trh (čo by bolo veľkým prekvapením, keďže je to v čase sankcií jeden z mála zdrojov devíz pre zasiahnutú ruskú ekonomiku), lídri štátov ťažiacich ropu nemajú dôvod zasahovať. Vysoké ceny im, logicky, vyhovujú. Ak bude Kremeľ pokračovať v agresii, ceny ropy môžu veľmi rýchlo prelomiť aj hranicu 120 dolárov za barel. A to napriek tomu, že sankciami sú postihnuté aj firmy v energetickom sektore.

Cena ropy Brent
Zdroj: www.investing.com
Cena ropy Brent

Bezprecedentné sankcie už zatlačili na ruskú ekonomiku

Ešte nikdy nečelila žiadna krajina združenia G20 takým sankciám, ako v súčasnosti Rusko. Sankcie voči Rusku sú však absolútne oprávnene rekordne tvrdé v snahe oslabiť schopnosť Ruska ďalej financovať vojnu. Vylúčenie vybraných bánk z SWIFTu, dočasné zmrazenie majetku ruských proputinovských oligarchov, ktorí si v Londýne založili druhý domov, zastavenie vydávania „zlatých pasov“, zablokovanie časti finančných rezerv ruskej centrálnej banky a jej vylúčenie z medzinárodného trhu (čím sa jej znemožní financovanie dlhu a zároveň získanie novej likvidity na obranu rubľa), to všetko sú zásadné údery, ktoré ruskú ekonomiku bolia už dnes. Netreba zabúdať ani na zásadný krok, ktorým je zastavenie dodávok technológií nielen pre ťažiarsky priemysel, ale napríklad aj čipov, na ktorých je každý moderný produkt (od auta až po rakety) absolútne závislý.

Otvorenou otázkou, samozrejme, ostáva, do akej miery a ako rýchlo dokážu tieto ekonomické opatrenia prinútiť Rusko k utlmeniu konfliktu. Zatiaľ sa zdá, že Kremeľ chce pokračovať v konflikte doslova za každú cenu.

Európske akcie sú pod tlakom, americké a britské nie

Akciové trhy sa v reakcii na vojnu rozpútanú Ruskom rôznia. Na prvotnú informáciu o konflikte reagovali americké trhy poklesom (S&P 500 klesol z 24. februára na 25. februára o 1 percento, Nasdaq o 1,2 percenta), podobne klesal aj japonský index Nikkei 225 o 1,7 percenta a Shanghai Composite takmer o 1 percenta. Avšak následne sa šok rýchlo „vstrebal“ a americké akcie korekciu rýchlo zmazali. Technologický NASDAQ posilnil a následne sa vrátil na neistú trajektóriu denných poklesov a rastov, čím ukazuje pokračujúcu neistotu okolo nacenenia technologických aktív. Podobne je na tom S&P 500 (čo je logické, keďže technologické firmy tvoria významnú časť indexu).

Logicky horšie je na tom Európa, kde index EURO STOXX 50, ktorý za posledný mesiac stratil 10 percent a naďalej je v neistote okrem iného aj pre ekonomické dopady sankcií na európske firmy. Naopak, britský FTSE sa po krátkom oslabení na začiatku vojny vrátil späť k predchádzajúcej vývojovej krivke.

Netreba zabúdať na zlato, ktoré tradične reaguje rastom v krízových časoch. A ten je skutočne masívny: za posledný týždeň išla cena troyskej unce (31,1035 gramu )nahor o 1 889 na 1 938 dolárov. Je to nárast o 2,5 percenta, pravdepodobne však ešte nevidíme rastový koniec, keďže v zlate vidia mnohí investori tradične bezpečný prístav. Kríza pomohla aj bitcoinu kvôli jeho nákupom ako jedinej dostupnej alternatíve v Rusku blokovanom vylúčením časti bánk zo SWIFTu a na Ukrajine, kde je problém s finančnou infraštruktúrou kvôli ruským vojenským aj hackerským útokom.

Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora