Koncom roka to bolo Španielsko. V utorok sa k nemu pridalo Nemecko. V stredu Francúzsko a Švajčiarsko. V každej krajine inflácia „prekvapujúco“ poklesla.
Po októbrovej a novembrovej stagnácii na úrovni 7,1 percenta sa decembrové tempo rastu cien vo Francúzsku očakávalo na úrovni 7,3 percenta. Inflácia však „neočakávane“ poklesla na úroveň 6,7 percenta.
Niektorí to hodnotia ako víťazstvo. „Rastúce úrokové sadzby centrálnej banky zaberajú,“ tvrdia. V skutočnosti je to ale znamením, že energetický šok sa stráca a ekonomika sa prepadá. Prispievajú k tomu aj vyššie výdavky dlžníkov na svoje vysoké úvery, no tie zďaleka nie sú rozhodujúcim faktorom. Je ním prichádzajúca globálna recesia.
Aj keď vyšli o niečo lepšie, predstihové indikátory PMI z európskych krajín sú v silnej kontrakcii. K nim sa začiatkom týždňa pridali čínske PMI, ktoré potvrdili kolaps čínskeho exportu aj importu. Klesajúci čínsky export je znamením, že svet prestal kupovať.
Najmä Spojené štáty. Kde v stredu vyšiel predstihový indikátor priemyselného ISM v najsilnejšej kontrakcii od covidovej paniky. A keď svet nekupuje, neutrpí len Čína, ale aj proexportné európske ekonomiky vedené Nemeckom.
Globálna recesia visí na vlásku. Prudký prepad cien je jej znamením.
Avšak ECB tieto známky ignoruje a sústredí sa na pochybný koncept „inflačných očakávaní“. „Naše mesačné prieskumy firiem a domácností ukazujú výrazný nárast dlhodobých inflačných očakávaní,“ povedal nemecký člen ECB Joachim Nagel. „Verím, že musíme prijať ďalšie opatrenia menovej politiky, aby sme zastavili a zvrátili tento trend“.
A tak sa ECB chystá ďalej zvyšovať sadzby. Najsilnejším následkom rastúcich sadzieb je rast úrokov na blízkych splatnostiach dlhopisovej krivky, čo spôsobuje, že zadlžené domácnosti platia stovky eur navyše za svoje úvery. A k nim sa samozrejme pridávajú zadlžené štáty ako napríklad Taliansko. A to vytvára prirodzený politický odpor.
Taliansky minister obrany Guido Crosetto, blízky spojenec premiérky Giorgie Meloniovej, povedal, že „je chybou zvyšovať náklady na pôžičky pre podniky a domácnosti v tejto fáze“, keďže inflácia je spôsobená najmä vysokými nákladmi na energie.
„Rozhodnutia týchto údajne technických inštitúcií sa prijímajú, akoby to boli UFO, bez toho, aby sa brali do úvahy ich dopady. Takisto nenesú zodpovednosť za tieto rozhodnutia, ktoré majú negatívny vplyv na Európanov a európske národy," povedal G. Crosetto pre La Stampa.
Veľká dezinflácia prichádza. Centrálni bankári preceňujú infláciu a podceňujú recesiu
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?