Poľsko zbrojí vo veľkom. Najnovším úlovkom Varšavy sú rámcové zmluvy s tromi významnými juhokórejskými hráčmi: Hyundai Rotem, Hanwha Defence a Korea Aerospace Industries v odhadovanej hodnote 14 až 21 miliárd dolárov. Na nákupnom zozname sa nachádza 48 ľahkých bojových lietadiel FA-50, takmer 1 000 tankov K2 a viac než 600 samohybných húfnic K9.

Predstavitelia poľskej vlády na čele s ministrom obrany Mariuszom Blaszczakom sa netaja tým, že od partnerstva s juhokórejskym priemyslom si sľubujú veľa. „Pokiaľ ide o delostrelectvo a obrnené sily, v Európe nebude silnejšej krajiny,” sebavedome črtal svoju víziu čitateľom provládneho týždenníka wSieci.

Odkaz pre verejnosť je celkom jednoduchý – Poľsko sa musí spoliehať najmä na svoju vlastnú schopnosť odstrašovania potenciálnej ruskej agresie.

Nie je žiadne tajomstvo, že Varšava je dlhodobo sklamaná z pokrytectva a vajatania západoeurópskych vlád na čele s Parížom a Berlínom. Kým francúzsky prezident Emmanuel Macron pôsobil počas telefonických pytačiek s Vladimírom Putinom ako ľstivý oportunista, nemecký kancelár Olaf Scholz sa s krajinami stredovýchodnej Európy už niekoľko týždňov doťahuje o zopár tankov.

Niet divu, že krajinu ovládol celospoločenský konsenzus ohľadom potreby zásadného posilnenia ozbrojených síl. Konzervatívna vládna strany Právo a Spravodlivosť (PiS) dlho neváhala a v snahe odviesť pozornosť od svojich zlyhaní na ekonomickom poli, naskočila na vlnu staronového poľského militarizmu.

JB 41 Varšava - Americký prezident Joe Biden (vľavo) sa usmieva so svojím poľským náprotivkom Andrzejom Dudom počas privítania pred ich stretnutím v Prezidentskom paláci vo Varšave 26. marca 2022. Poľsko chce kúpiť moderné vojenské vybavenie americkej výroby a má záujem o spoluprácu s USA v oblasti armády. Povedal to v sobotu poľský prezident Andrzej Duda po stretnutí s americkým prezidentom Joeom Bidenom. TASR o tom informovala na základe správ prevzatých od agentúr AFP, PAP a spravodajskej tel
Neprehliadnite

Poľsko chce mať najsilnejšiu pozemnú armádu v Európe. V pozadí číha predvolebná kampaň

Nespoľahliví partneri

V sektore kde hlavným zákazníkom a často aj výrobcom je predovšetkým štát, politický aspekt obchodu je rovnako dôležitý ako jeho finančná a technická stránka. Varšava sa dlhodobo zameriava najmä na čulé kontakty so Spojenými štátmi. Na kúpu raketových obranných systémov Patriot, stíhačiek F-35A a tankov Abrams M1A2 SEPv3 boli alokované miliardy dolárov.

Jednou z hlavných nevýhod spolupráce s blízkymi spojencami je však existencia zásadných politických tlakov v prípade, že dôjde k zmene plánov. Svoje o tom vedia aj Poliaci, ktorých súčasné vzťahy s Francúzskom sú výrazne naštrbené kvôli urazenej pýche Paríža. Vypuknutie tzv. „Caracalovej aféry” v roku 2016 bolo zapríčinené zmenou politickej garnitúry v Poľsku, ktorá nečakane zrušila predbežne dohodnutý nákup 50 viacúčelových stredných vrtuľníkov EC725 Caracal od spoločnosti Airbus v hodnote 3,5 miliardy dolárov.

Následný diplomatický spor vyvrcholil teatrálnymi vyjadreniami oboch strán a zrušením návštevy vtedajšieho francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda vo Varšave. Za zmienku stojí aj aktuálnejšia kauza, tentokrát spojená s (ne)činnosťou nemeckej spolkovej vlády. V dôsledku ruskej invázie na Ukrajinu Varšava poskytla Kyjevu okolo 240-280 tankov T-72 a neznámy počet PT-91 Twardy.

Nemecký kancelár Olaf Scholz v snahe zapôsobiť na medzinárodnú scénu dojmom, že ukrajinskú vládu adekvátne podporuje, ponúkol krajinám stredovýchodnej Európy schému s názvom Ringtausch. Štáty s bývalým sovietskym arzenálom mali poskytnúť svoje zbrane Ukrajine výmenou za modernejšiu nemeckú techniku. Problém nastal, keď jednotlivé vlády boli konfrontované so žalostne nízkymi, až smiešnymi ponukami.

Nemci v rámci kompenzácie ponúkli Poľsku len 20 tankov typu Leopard 2. Varšava však očakávala ekvivalent jedného tankového práporu (58 vozidiel). Pohlavári PiS ponuku nemeckej vlády vysmiali a použili ju na aktívnu antikampaň proti nemeckému kancelárovi na domácej politickej scéne.

Podobnú taktiku zvolil aj predseda opozičnej CDU Friedrich Merz, ktorý v stredu navštívil Varšavu a nastavil zrkadlo sociálnym demokratom v Berlíne.

Komunikačná stratégia poľskej vlády je priamo založená na kolektívnej historickej traume. Hlavným antagonistom je životná hrozba z východu, ale aj nespoľahliví spojenci na západe, ktorí zradia Poľsko pri prvej príležitosti. Uvedenú tézu legitimizujú temné historické skúsenosti z 20. storočia a oprávnená skepsa ohľadom dobrej vôle a úprimného presvedčenia lídrov západných krajín.

Na snímke poľský prezident Andrzej Duda sa prihovára počas tlačovej konferencie s litovským prezidentom Gitanasom Nausédom pri dedine Szypliszki na severovýchode Poľska 7. júla 2022.
Zdroj: Michal Dyjuk
Čo všetko plánuje kúpiť Poľsko

1. fáza (do konca roku 2023)

  • 12 ľahkých bojových lietadiel FA-50 (zrejme verzia Block-10)
  • 48 samohybných húfnic K9
  • 180 tankov K2 tzv. „čierne pantery” 

2. fáza (od roku 2024)

  • 36 ľahkých bojových lietadiel FA-50 (zrejme verzia Block-20)
  • modernizácia predošlých 12 FA-50 do štandardu Block-20
  • 600 húfnic K9 + K9PL (spustenie výroby v Poľsku v roku 2026)
  • 800 tankov K2PL (spustenie výroby v roku 2026)
  • modernizácia tankov a húfnic zakúpených v 1. fáze na nový poľský štandard

Netradičný spojenec

Vojna odvrátila dlhodobé trendy a zvýšené výdavky na obranu sú späť v móde. Európske zbrojovky sú do veľkej miery zaťažené objednávkami domácich vlád, a preto si nemôžu dovoliť dodávať žiadaný tovar v expresnom režime. V prípade Poľska, ktoré na Ukrajinu poslalo zbrane v hodnote 1,8 miliardy dolárov, ide o závažný problém.

Varšava sa ho pokúsila riešiť kúpou 116 používaných amerických tankov Abrams M1A2 SEPv2. Kľúčovou prioritou je však novopečená spolupráca s ázijským priemyslom. Okrem toho, že v priebehu najbližšieho roka je schopný dodať 12 ľahkých bojových lietadiel, 48 samohybných hufníc a 180 tankov, juhokórejské firmy majú záujem poskytnúť nevyhnutný know-how pre rozbehnutie licencovanej produkcie svojich dizajnov.

Obrovský rozsah kontraktu totiž Poľsku umožnil získať priaznivé podmienky. Domestifikované modely tankov s pracovným názvom K2PL a húfnic K9PL budú vyrábané priamo v Poľsku za aktívnej účasti miestnych subdodávateľov. Dodatočne sa krajina stane servisnou a logistickou základňou kórejských zbrojárov pre celú stredovýchodú Európu – kde mnohí už uvažujú o modernizácii a rozšírení svojich arzenálov.

V neposlednom rade ide aj o obrovskú politickú výhodu. Podpísaním najväčšej zbrojárskej zákazky v dejinách Južnej Kórey, si Varšava získala mimoriadne spoľahlivého partnera. Má potrebné skúsenosti, výrobné kapacity a nebude klásť zbytočné otázky.

JB 24 Moskva - Ruský prezident Vladimir Putin sa rozpráva s veliteľom battalionu Sparta Doneckej ľudovej republiky Artjemom Žogom (nie je na snímke) počas ich stretnutia v Kremli v Moskve 9. mája 2022. FOTO TASR/AP

Russian President Vladimir Putin speaks to the commander of the Donetsk People's Republic's reconnaissance battalion Sparta Artem Zhoga, father of late commander of this battalion Colonel Vladimir Zhoga who died during a fighting with Ukrainian forces, at the Kremlin in Moscow, Russi
Neprehliadnite

Za všetko môže Putin: Varšava sa topí v škandáloch, vinníka vidí v ruských hackeroch

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa