Čínsky prezident Si Ťin-pching sa nedávno snažil ubezpečiť delegáciu amerických senátorov, že Čína a Spojené štáty sa stále môžu vyhnúť vojenskej konfrontácii napriek rastúcemu napätiu medzi nimi. „Thukydidova pasca,“ povedal, „nie je nevyhnutná“.

Pojem „Thukydidova pasca“, odkaz na starogrécku správu historika o Peloponézskej vojne, vymyslel politológ Graham Allison, aby opísal zdanlivo nevyhnutný konflikt. Ten vzniká, keď formujúca sa veľmoc, akou je Čína, spochybňuje etablovaného hegemóna, akým sú Spojené štáty americké.

G. Allison tvrdí, že Čína nakoniec predbehne USA ako najväčšiu svetovú ekonomiku, čo podporujú čínski vládni ekonómovia, ktorí predpovedajú, že HDP krajiny bude do roku 2030 dvakrát také veľké ako americké a do roku 2049 trikrát také veľké. Americkí politici sa prirodzene obávajú rastúceho ekonomického vplyvu Číny a jej geopolitických ašpirácií.

Zdá sa, že Allisonova téza si našla vnímavé publikum v kruhoch čínskeho vedenia. V skutočnosti explozívny rast čínskej ekonomiky – HDP raketovo vzrástol zo 7 percent v porovnaní s USA v roku 1990 na 76 percent v roku 2021 – evidentne presvedčil politikov v Číne a USA, že Thukydidova pasca je skutočne nevyhnutná.

Tieto predpovede ale nezohľadňujú Achillovu pätu Číny: jej bezútešný demografický výhľad. Starnúce obyvateľstvo môže brániť rozvoju výroby, znižovať spotrebu, potláčať inovácie, podkopávať verejnú morálku a narúšať ekonomickú vitalitu. Vo vydaní mojej knihy Veľká krajina s prázdnym hniezdom z roku 2007 som prirovnal čínsku demografickú trajektóriu k šprintérovi – rýchlemu, no bez vytrvalosti. Naproti tomu USA aj India sú maratónci, ktorí chcú ovládnuť 21. storočie.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa