Napriek tomu, že nový koronavírus vznikol v Číne, až doteraz sa jej podarilo vyhnúť väčšej epidémii. Dôvodom je prísny manažment covidu, ktorý by bol v štátoch kladúcich dôraz na osobné slobody obyvateľstva nemysliteľný.

Bleskovo rýchly a silno preventívny prístup aplikuje čínska vláda aj v súčasnosti. Stačilo len niekoľko prípadov nového vírusu v oblasti Che-pej (Hebei) a odozva bola okamžitá. Jedným z dôvodov je, že hlavné mesto provincie Š’-ťia-čuang (Shijiazhuang) sa nachádza iba 300 kilometrov od Pekingu. Nie je to však zďaleka dôvod jediný a hlavný.

Stačilo iba niekoľko zaznamenaných prípadov nového vírusu a mesto okamžite ohlásilo plošné testovanie. Už cez víkend sa pretestovali desiatky tisíc ľudí, ktorí mohli byť zasiahnutí. V stredu sa spustilo plošné testovanie, keď sa otestovali dva milióny ľudí. Do konca týždňa sa má otestovať všetkých 11 miliónov obyvateľov mesta.

Coronavirus - Tue Jan 5, 2021
Neprehliadnite

Británia potvrdila obavy, že lockdown bude trvať do zaočkovania populácie

Rozsah testovania je obrovský a pripomína snahu Igora Matoviča plošne otestovať celé Slovensko. Čínsky boj s epidémiou má však v skutočnosti ešte omnoho väčšie rozmery ako snaha slovenského premiéra. Zachádza ďaleko nad rámec opatrení používaných v západnom svete.

Z dvoch miliónov testov zrealizovaných v stredu sa našlo iba 11 pozitívnych ľudí. To ukazuje, že na rozdiel od Slovenska, čínska vláda netestuje s pomocou antigénových, ale presných PCR testov.

Rozdielov sa dá nájsť ešte viac. Neostáva totižto iba pri tom, že ľudí otestuje. Z obavy o šírenie vírusu odrezala mesto od sveta. Zastavila vlakové aj letecké spojenie, a to napriek tomu, že dokopy sa v regióne potvrdilo iba 92 prípadov infekcie a 149 asymptomatických prípadov.

Benjamin Netanyahu
Neprehliadnite

V Izraeli sa napriek zaočkovaniu nakazili covidom stovky ľudí. Vakcinácia si vyžaduje opatrnosť

Navyše, našli sa traja vinníci – lokálni predstavitelia, ktorí boli obvinení zo zlyhania zabránenia šírenia vírusu. Za svoju nečinnosť boli verejne potrestaní.   

Z pohľadu Európy či Spojených štátov sa uvedené opatrenia môžu zdať ako extrémne. Čína však môže mať na ich realizáciu dobrý dôvod.

Reuters tvrdí, že nájdený vírus je variantom pochádzajúcim z Južnej Afriky. Práve táto mutácia už dlhšiu vyvoláva veľké obavy vedcov. Vznikla síce v rovnakom čase ako mutácia britská, na rozdiel od nej sa však líši väčšími zmenami na povrchovom proteíne vírusu.

Neoverené správy z Južnej Afriky hovoria o tom, že vírus napadá najmä mladších ľudí, ktorým často spôsobuje vážny priebeh ochorenia. Čo je horšie, rastú obavy, že nové vakcíny nemusia byť schopné poskytnúť ochranu práve proti tomuto variantu. Tieto obavy zdieľal aj britský minister zdravotníctva.

Čína preto neberie situáciu na ľahkú váhu a prísnymi opatreniami porovnateľnými s jarným nasadením slovenského premiéra sa pustila do boja s novým ohniskom epidémie.

Lekárnik v Bolívii
Neprehliadnite

Existuje účinný liek na covid? Niektorí vedci si to myslia. Rusko ho vraj už má