Česko je v recesii, milión ľudí tu už „nemá, kde brať“. Napriek tomu tento rok bude inflácia dvojciferná. ČNB však ani tak svoje úroky zvyšovať nemieni. Situácia sa tak trochu podobá stavu v USA, kde podľa kritikov tamojšia centrálna banka tlačí na „mäkké pristátie“ ekonomiky až tak veľmi, že tým naopak zvyšuje riziko pristátia tvrdého.
Česká republika je oficiálne v recesii. Upadlo do nej vlani vo štvrtom štvrťroku, pretože ekonomika nadviazala na svoj medzikvartálny pokles z kvartálu predchádzajúceho, teda tretieho. To je z definície recesie, aspoň teda technická.
Pritom však treba počítať s tým, že prepad ekonomiky nastane aj tento rok. Ani tak sa však inflácia zrejme nevymaní z dvojciferného pásma, do ktorého vyskočila vlani. Včera zverejnila svoju prognózu Česká národná banka (ČNB). Inflácia má tento rok činiť celoročne priemerne 10,8 percenta, zatiaľ čo v poslednej minuloročnej prognóze ešte vyzerala pre tento rok infláciu len jednocifernú, 9,1 percenta.
Aj podľa novej prognózy tuzemského ministerstvo financií má inflácia tento rok celoročne prekročiť úroveň desiatich percent - má dosiahnuť hodnotu 10,4 percenta. Pritom v prognóze z minulého novembra ešte počítalo pre tento rok s infláciou len vo výške 9,5 percenta.
Smerom nahor upravila svoju prognózu tohtoročná inflácia tiež napríklad Komerční banka. Tá teraz predpokladá celoročný rast hladiny spotrebiteľských cien obsahujúci dokonca 12,9 percenta (pritom v októbri 2022 vyzerala pre tento rok infláciu len 12-percentnú).
Jedná sa o najvyšší odhad tohtoročnej českej inflácie, a to ako medzi domácimi, tak zahraničnými inštitúciami. Zo zahraničných inštitúcií v tomto mesiaci prognózujú Česku tohtoročnú dvojpercentnú infláciu banky ING a Standard Chartered, a to na úrovni 10,2, resp. 10 percent. A tiež Citigroup a Bank of America, a to 10,8, resp. 10,6 percenta.
Medzinárodný menový fond (MMF) vo svojej januárovej prognóze vyzerá tuzemskú infláciu ešte len jednopercentnú, čítajúcu v tomto roku 9,5 percenta.
V hodnotení menovej politiky sa však MMF dostáva „do krížika“ práve s ČNB. Fond totiž argumentuje, že za účelom rozhodného skrotenia inflácie je potrebné ďalšie zvýšenie základnej úrokovej sadzby ČNB, a to v blízkej dobe. Tak sa podľa neho docieli zníženie vysokej inflácie, čo jej strednodobo nakoniec umožní vrátiť na dvojpercentnú úroveň cieľa ČNB, a zároveň sa tak zníži riziko, že inflačné očakávania prestanú byť ukotvené.
Väčšina bankovej rady ČNB však považuje súčasnú sedempercentnú úroveň základnej sadzby za dostatočne vysokú, a na jej včerajšom zasadnutí sa to opäť potvrdilo. Vyšší základný úrok by už vraj bol kontraproduktívny, pretože by ekonomiku až príliš dusil. MMF síce pripúšťa, že vyšší úrok môže oslabiť ekonomickú aktivitu, ale považuje teraz za dôležitejšie ďalším zvýšením úrokových sadzieb krotiť infláciu a inflačné očakávania.
V očiach MMF tak ČNB až príliš hazarduje s osudom tuzemského hospodárstva. Ak totiž nedôjde k zvýšeniu úrokových sadzieb ČNB teraz a inflačná očakáva prestanú byť ukotvená, potom bude nakoniec potrebné ešte ďaleko razantnejšie navýšenie kľúčových úrokových sadzieb, než aké žiada terajšia situácia.
A razantnejšie navýšenie úrokových sadzieb v podstate znamená hlbší ekonomický prepad. Otáľaním sa zvýšením sadzieb tak ČNB podľa Medzinárodného menového fondu hrozí privodiť hlbšiu recesiu, než aká je teraz nevyhnutná.
To, že sa teraz množia odhady dvojcifernej tohtoročnej tuzemskej inflácie, naznačuje, že vzostup hladiny spotrebiteľských cien v ČR je neústupnejší, než sa zdalo ešte vlani na sklonku roka. To aspoň do istej miery opodstatňuje uvedené varovanie Medzinárodného menového fondu.
Pretrvávajúcu silu a neústupnosť inflácií tlakov v Česku ale podceňuje ale aj trh, aspoň podľa nedávnej analytickej správy už spomínanej Bank of America. Podľa tejto jednej z najväčších bánk v USA takzvané úrokové swapy (nástroje, od ktorých napríklad banky odvíjajú nastavenie úrokových sadzieb svojich hypoték) zaceňujú až príliš výrazné uvoľňovanie menových podmienok v Česku, podobne ako v Poľsku.
Inými slovami, trh podľa Bank of America podceňuje inflačné tlaky v Česku (av Poľsku) a mylne predpokladá, že ČNB bude môcť začať fázu znižovania svojich kľúčových úrokových sadzieb skôr, príp. razantnejšie, než ako tomu v skutočnosti bude, resp. bude môcť byť.
Rozkladný vplyv drahoty na živobytie českých domácností – podľa prieskumov už 480 tisíc domácností (čo je zhruba milión ľudí) nemá možnosť tvoriť akúkoľvek finančnú rezervu – nakoniec teda môže byť trvalejší, než sa teraz zdá. Práve aj preto, že ČNB odmieta ďalej svoj základný úrok zvyšovať.
ČNB namiesto zvyšovania sadzieb uprednostňuje boj s infláciou intervenciou za silnejšiu korunu, či už ide o intervenciu priamu alebo len slovnú, ako je to v posledných mesiacoch.
Česká koruna aj vďaka práve intervenčnej politike ČNB posilňuje teraz na bezmála pätnásťročné maximá voči euru a pripisuje si významné zisky aj proti doláru. Túto stredu večer stredoeurópskeho času počas obchodovania spevnila voči americkej na úroveň, ktoré naposledy dosiahla pred inváziou Ruska na Ukrajinu vlani vo februári.
Spevnila až na 21,62 koruny za dolár. Včera ráno potom kurz k doláru ešte vylepšila, na 21,56. Na silnejších úrovniach, než sú tieto dve, bola naposledy vlani 23. februára, teda v predvečer invázie.
Koruna bezprostredne spevnila ani tak kvôli ČNB, ale kvôli inej centrálnej banke, tej americkej, resp. z dôvodu chyby, ktorej sa dopustil jej šéf, Jerome Powell. Centrálna banka USA totiž predvčerom zvýšila svoju základnú úrokovú sadzbu o 0,25 percentuálneho bodu, v súlade s očakávaním.
V sprievodnom vystúpení však Powell na otázku, či sa finančné podmienky v USA neuvoľňujú až príliš, naopak odpovedal, že sa uťahujú. To však nie je pravda. Podľa ukazovateľov, ktoré zostavuje jednak Bloomberg a jednak banka Goldman Sachs, sa finančné podmienky od posledného, decembrového zasadnutia americkej centrálnej banky viditeľne uvoľnili.
Powellov omyl – možno zámerný – si trhy vyložili ako zásadné zmiernenie odhodlania či ostražitosti americkej centrálnej banky v boji s infláciou. Tá je podľa ich prevažujúceho výkladu teda teraz ľahšie tolerovať uvoľnenejšie menové podmienky, pretože aj keď sa fakticky uvoľňujú, má stále za to, že sa uťahujú. Inými slovami, nemá so súčasným uvoľňovaním podmienok problém, ba ho dokonca vlastne ani neregistruje.
Alebo sa aspoň snažia pôsobiť dojmom, že ho neregistruje. To však značí práve určité „privieranie očí“ nad súčasnou infláciou. Takéto „privieranie očí“ investorov napĺňa optimizmom, pretože – ak bude pokračovať – sa do vývoja cien akcií prepíše priaznivo.
Ak sa budú menové podmienky uťahovať menej razantne, ba dokonca uvoľňovať, značí to zlepšenie podmienok na financovanie investícií či nákupov akcií, čo oboje má pozitívny vplyv na ceny akcií. Preto v reakcii na Powellove slová zamierili akciové trhy v USA znateľne hore.
Zároveň so zlepšením podmienok financovania stúpa ochota investorov po celom svete investovať do rizikovejších aktív alebo mien, medzi ktoré patrí koruna. Ak je financovanie investícií dostupnejšie, prípadná strata plynúca zo zhmotnenia rizika nie je taká bolestivá ako pri drahšom, menej dostupnom financovaní. Preto koruna spevnila až na mnohomesačné maximá.
Kritici však Powellovi postup vytýkajú. Vraj až príliš tlačí na to, aby „pristátie“ americkej ekonomiky bolo mäkké. Tlačí podľa nich až tak veľmi, že tým naopak zvyšuje riziko „pristátia“ tvrdého. Tak trochu teda kritici vytýkajú americkej centrálnej banke to isté, čo zase jej kritici tej českej.
Veď ČNB podľa nich sa síce teraz zdráha mierne priťažiť ekonomike o niečo vyššími úrokmi, čím však riskuje, že jej nakoniec bude musieť priťažiť naozaj veľa - a uvrhnúť ju tak do hlbšej recesie, než aká je nutná, ako varuje MMF.
- Lukáš Kovanda
Český ekonóm. Pôsobí ako hlavný ekonóm Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomické témy, investície, aj nové fenomény ako kryptomeny a fintech. Prednáša na Národohospodárskej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Je členom vedeckého grémia Českej bankovej asociácie. Pôsobí aj ako socioekonomický analytik pri OSN. Je autorom viacerých titulov ekonomickej literatúry.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora