Česká národná banka (ČNB) počas najnovšieho zasadnutia bankovej rady ponechala prvýkrát za posledných 13 mesiacov úrokové sadzby bez zmeny. Mohlo by sa zdať, že tým hovorí, že neočakáva ďalšie zvyšovanie inflácie, ktoré by si vyžadovalo ešte prísnejšie utiahnutie monetárnej politiky.

V skutočnosti to tak nie je: inflácia v Čechách by mala ešte výraznejšie narásť a kulminovať ku koncu roka. Českí bankári si svojím aktuálnym rozhodnutím len vypýtali viac času na zváženie, čo ďalej s úrokovými sadzbami v snahe neuškodiť českej ekonomike.

Prudký rast úrokov sa v Čechách nateraz zastavil

Banková rada ČNB na poslednom zasadnutí ponechala dvojtýždňovú repo sadzbu na úrovni 7 percent, diskontnú sadzbu na 6 percent a lombardnú sadzbu na 8 percent. A to na prekvapenie trhov. Od júla 2021 až do minulého mesiaca totiž v Čechách narástla základná úroková sadzba z úrovne 0,25 percenta až na dnešných 7 percent.

Bol to jeden z najstrmších nárastov centrálnej sadzby v celosvetovom porovnaní a napríklad v našom regióne prudšie narástla táto sadzba len v Maďarsku (ktoré je však v oveľa výraznejších ekonomických problémoch ako Česi). ČNB doteraz jednoznačne išla cez zvyšovanie úrokov cestou znižovania domáceho dopytu a tlmenia rastu úverov pre domácnosti aj firmy, čiže znižovaním množstva peňazí v obehu.

Vo vyhlásení po poslednom zasadnutí banková rada konštatuje, že pre Českú republiku je kľúčové dlhodobo udržiavať cenovú stabilitu, čo si vyžaduje v prvom rade obozretnú rozpočtovú politiku. Zároveň však banková rada nijako nehovorí o konci zvyšovania sadzieb, ale ponecháva si otvorené dvere: na najbližšom zasadnutí avizuje prehodnotenie aktuálneho vývoja situácie a rozhodovanie, či úrokové sadzby zvýši, alebo ich ďalej ponechá na dnešnej úrovni.

V Čechách sa očakáva inflácia 20 percent

ČNB je skeptická, pokiaľ ide o vývoj inflácie. Očakáva jej zvyšovanie v ďalších troch mesiacoch, a to najmä pre rastúce ceny plynu a elektriny. Vrchol inflácie vidí až na úrovni 20 percent koncom roka. Za celý rok by tým pádom priemerná inflácia mohla dosiahnuť 16,5 percenta. Pritom ešte na jar očakávala ČNB priemernú ročnú infláciu 13,1 percenta. Avšak už o rok a pol podľa odhadu ČNB mala inflácia klesnúť k 2 percentám.

Vo svojich analýzach trhov bežne nezvyknem komentovať politiku centrálnych bánk. V tomto prípade mi nedá nepovedať, že podľa mňa urobila ČNB aktuálne rozumný krok. Je treba si uvedomiť, že dnešné pomerne vysoké úrokové sadzby, ktoré sú v Čechách, do nejakej miery poškodzujú exportne orientovanú ekonomiku. A ich ďalšie zvyšovanie v tomto momente by škody mohlo zvýšiť.

Česká koruna by mohla ukončiť trend oslabovania voči doláru

Vysoká inflácia a zhoršujúca sa situácia ekonomiky tlačia na hodnotu českej koruny. Tá voči doláru od začiatku roka výrazne oslabila, konkrétne o približne 11,5 percenta. Pohyby menového páru USD/CZK majú od úvodu roka podobu tvar stúpajúceho klinu. Avšak vývojom sa volatilita znižuje a klin sa postupne „zatvára“. Tento vývoj naznačuje, že by sme čoskoro mohli byť svedkami jeho rozpadu a otočenia trendu.

Vývoj menového páru USD/CZK, denný časový rámec
Zdroj: tradingview.com
Vývoj menového páru USD/CZK, denný časový rámec

Paralelne nám vývoj ukazuje jasnú divergenciu medzi rastúcim kurzom a klesajúcim ukazovateľom RSI. Spolu so „zatvárajúcim sa klinom“ ide o dva pomerne silné znaky, ktoré indikujú možnú zmenu vo vývoji kurzu USD/CZK.

Pre investorov to znamená, že ak počas opätovného testovania nedôjde k prelomeniu tzv. pivotnej zóny, bude tu príležitosť otvoriť krátku pozíciu. Tým pádom by prvým cieľom pri očakávanom zmene trendu a opätovnom posilňovaní českej koruny mohla byť oblasť zóny podpory 1 a druhým cieľom následne oblasť zóny podpory 2.

Jozo Perić

Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora

 
Energy crisis in Germany
Neprehliadnite

Ako bojovať s energetickou krízou? Nechajte vyššie ceny dopadnúť na spotrebiteľov, odkazuje MMF