Aj napriek silnejúcej elektromobilite cena lítia ako základného prvku pre elektrobatérie klesala. Tento vývoj by sa mohol podľa komoditných analytikov otočiť. Už v tomto roku sa očakáva, že dopyt získa navrch nad ponukou.

Náladu na trhu zhrnul vo svojom vyjadrení analytik spoločnosti CRU James Jeary. „Všetci sa pripravujú na okamih, keď príde ďalšia vlna nových investícií. Je to takmer ako pokoj pred búrkou.“

Podľa analýzy CRU sa v roku 2020 prvýkrát za posledné roky stalo, že bilancia ponuky a dopytu po lítiu klesla do deficitu. V tomto roku CRU očakáva obrat: predpokladaný dopyt po lítiu v objeme odhadovaných 450-tisíc ton by mal prevýšiť ponuku o približne 10-tisíc ton.

Apple boss Tim Cook
Neprehliadnite

Apple na križovatke: iPhone biznis môžu nahradiť služby a elektromobilita

Analytici vidia rast cien v desiatkach percent

Kam by sa mohli posunúť ceny tejto komodity tento rok? David Archer, výkonný riaditeľ spoločnosti Savannah Resources, odhaduje, že ceny uhličitanu lítneho a hydroxidu lítneho sa dostanú v roku 2024 na úroveň približne 16 100 a 18 800 dolárov za tonu. Ak tieto ceny dáme do vzťahu s najnovšími údajmi benchmarku čínskych spotových cien lítia za február, tak by cena uhličitanu lítneho mala do roku 2024 vzrásť o približne 43 percent a hydroxidu lítneho o 213 percent za tonu.

Od tohto vývoja závisí aj úspech megaprojektu na ťažbu v našom bezprostrednom susedstve, na českom Cínovci. Ak dopyt vytlačí ceny nahor, bude stávka spoločností European Metals Holdings a energetického gigantu ČEZ na ťažbu lítia v Cínovci doslova „zlatým vajcom“ portfólia.

Proctor And Gamble Report Strong Earnings As Cleaning Supplies In High Demand During Pandemic
Neprehliadnite

Klasickí výrobcovia k silnému základu v tradičnom predaji pridali aj online

Jedno z najväčších nevyužitých ložísk lítia na svete

Cínovec predstavuje najväčší projekt ťažby lítia z horniny v Európe. A aj celosvetovo ide o jedno z najväčších nevyužitých ložísk cínu. Cínovské ložisko sa rozkladá na obrovskej ploche takmer 19 štvorcových klimetrov.

Projekt na Cínovci komentoval Ryan Long, analytik pre oblasť ťažby na ProactiveInvestors.com: „Projekt ťažby cinvalditu na Cínovci má v súlade s kritériami JORC 2012 odhadované nerastné zdroje v celkovom objeme 695,9 milióna ton v akosti 1 percento ekvivalentu lítneho karbonátu (Li2CO3 E). Celkovo ide o tretie najväčšie nálezisko lítia vo vyvretej hornine na svete s obsahom Li2CO3 E 7,2 milióna ton.“

Veľkým plusom českého ložiska je aj poloha. Keďže leží 100 kilometrov na severozápad od Prahy na hranici s Nemeckom, má v dosahu viacero koncových užívateľov lítia, ako sú výrobcovia automobilov a plánované závody na výrobu batérií. Napríklad Volkswagen sa rozhodol umiestniť svoj prvý závod na výrobu elektromobilov do nemeckého Zwickau, čo je len 90 km od Cínovca.

Komodity
Neprehliadnite

Možno stojíme na prahu ďalšieho komoditného supercyklu

Blízkosť konečných spracovateľov

Potenciálni odberatelia do 500 km od Cínovca – výrobcovia batérií a automobilov, kľúčoví pre 80 percent trhu EÚ
Zdroj: fnarena.com
Potenciálni odberatelia do 500 km od Cínovca – výrobcovia batérií a automobilov, kľúčoví pre 80 percent trhu EÚ

Česi smerujú k výstavbe fabrík na výrobu batérií

Potenciál Cínovca chce využiť česká vláda na to, aby prilákala závody na výrobu batérií na svoje územie. Český minister priemyslu a obchodu Karel Havlíček už rokuje s nemeckou automobilkou VW a snaží sa koncern presvedčiť, aby jeden z týchto plánovaných závodov stál práve v Českej republike. Tieto rokovania súvisia s projektom ČEZ avizovaným už v minulosti, tzv. Gigafactory.

„Rokujeme o tom intenzívne, viaže sa to na projekt Gigafactory ČEZ, ktorý považujem za jednu z priorít a kľúčovú investíciu v ďalších rokoch. Táto príležitosť nám nesmie uniknúť. Rozhodnúť chceme v tomto roku, sme od ČEZ pravidelne informovaní a buď ja alebo ľudia z tímu ministerstva priemyslu sme pri rokovaniach s potenciálnymi kľúčovými investormi vznikajúceho konzorcia,“ uviedol K. Havlíček.

ČEZ vstúpil do cínoveckého projektu s tým, že chce využiť surovinu v továrni na lítiové batérie pre automobily v severných Čechách. Pri vzniku tejto fabriky sa bude prirodzene snažiť o partnerstvo s lokálnym automobilovým výrobcom, ktorým je Škoda.

Views Of Australia's Largest New Gold Mine
Neprehliadnite

Skokanom úvodu roka medzi kovmi je irídium. Jeho cena narástla o 160 % aj vďaka vodíku

ČEZ vstupuje do projektu

Cínovecký projekt má za sebou približne desaťročnú históriu. V roku 2012 kúpila spoločnosť European Metals Holdings 100-percentný podiel na právach ťažby v oblasti Cínovca. Získala aj rozsiahlu databázu a spustila prieskumné vrty, aby si údaje overila. Štúdia bola ukončená v roku 2015 a avizovala, že vďaka veľkosti, kvalite a umiestnenia ložiska je Cínovec veľmi atraktívna príležitosť pre hospodársky rozvoj.

Dňa 20. novembra 2019 sa česká energetická spoločnosť ČEZ a EMH podmienečne dohodli na tom, že ČEZ získa 51-percentný podiel v projekte ťažby lítia na Cínovci. ČEZ, najväčšia európska verejne obchodovaná spoločnosť vlastnená zo 70 percent štátom, potom v júli 2019 poskytla na projekt úver vo výške 2 milióny eur. A po vykonaní due diligence sa zaviazala zaplatiť 34,1 milióna eur za podiel v spoločnosti Geomet, ktorá je dcérskou spoločnosťou EMH a držiteľom prednostných práv.

Skupina ČEZ potenciálne získa podiel 51 percent v projekte v hodnote 10,3 dolára na tonu ekvivalentu lítneho karbonátu v zdroji. Keďže v celej rovnici zostáva viacero neznámych, dnes nie je možné naisto povedať, do akej miery bude projekt Cínovec ziskový. Je to však vysoko pravdepodobné, nehovoriac o zásadnom prínose pre český priemysel a českú ekonomiku všeobecne.

Jozo Perić

Chorvát Jozo Perić je skúsený obchodník s certifikátom Advanced CySEC. Od roku 2019 pôsobí ako hlavný analytik brokera CapitalPanda. Venuje sa príprave analýz pre klientov so zameraním na finančné trhy, komodity a obchodovanie menových párov. J. Perič vyštudoval Univerzitu v Záhrebe a po magisterskom štúdiu zostal na univerzite pôsobiť ako dátový analytik. V roku 2015 sa začal profesionálne zaoberať obchodmi na kapitálových trhoch.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora