Svetu v roku 2023 hrozí recesia viac, než sa myslelo, varujú britskí prognostici. Počas 15 rokov vraj Európa ekonomicky upadne natoľko, že jej miesto na hospodárskej mape sveta kompletne obsadí juhovýchodná Ázia
Výkon svetovej ekonomiky tento rok prvýkrát v histórii prekonal psychologickú hranicu 100 biliónov dolárov, v budúcom roku jej ale hrozí recesia. Vyplýva to zo zverejnenej prognózy britskej poradenskej organizácie Centre for Economics and Business Research (CEBR).
Organizácia varuje, že globálnu ekonomiku v budúcom roku stiahnu do pravdepodobnej recesie centrálnej banky, respektíve ich boj s infláciou. Rast úrokových sadzieb spôsobuje uťahovanie menových podmienok, ktoré sa prejavuje napríklad horšou dostupnosťou úverov, čo vedie k obmedzovaniu investícií a tvorby pracovných miest.
Podľa CEBR budú musieť aj v roku 2023 centrálne banky naďalej menové podmienky uťahovať, aby krotili infláciu, a to napriek tomu, že budú dusiť ekonomiku. Výsledkom boja s infláciou, a snahy o jej zníženie na prijateľnejšie úrovne bude slabší ekonomický rast nielen v budúcom roku, ale v mnohých ďalších rokoch.
Prognóza CEBR vyznieva pesimistickejšie ako najnovšia prognóza Medzinárodného menového fondu. MMF v októbri predpovedal, že v roku 2023 bude svet čeliť 25-percentnému riziku globálnej recesie. Podľa definície MMF globálna recesia nastáva vtedy, keď rast svetovej ekonomiky v danom roku vykáže hodnotu nižšiu ako dve percentá.
Napriek ponurej predpovedi pre najbližšie roky by sa však do roku 2037 mal podľa CEBR svetový ekonomický výkon zdvojnásobiť, na 207 biliónov dolárov. To najmä preto, že rozvíjajúce sa ekonomiky typu Číny, Indie, Brazílie, Indonézie, Juhoafrickej republiky a mnohých ďalších budú doháňať bohatšie ekonomiky typu Spojených štátov alebo západnej časti EÚ.
Ťažisko svetového ekonomického výkonu sa v tej súvislosti do roku 2037 ešte viac presunie smerom do Ázie, najmä do jej juhovýchodnej časti. Počas pätnástich rokov tak bude príspevok juhovýchodnej Ázie k svetovému hospodárskemu výkonu predstavovať 33,7 percenta, zatiaľ čo podiel Európy klesne na menej ako pätinu, konkrétne 19,4 percenta.
Počas iba tridsiatich rokov sa tak podľa CEBR kompletne „prehodí“ ekonomická rola Európy a juhovýchodnej Ázie vo svete. V roku 2007 totiž Európa prispievala k svetovému hospodárskemu výkonu z 33,8 percenta, zatiaľ čo juhovýchodnej Ázie 19,5 percenta.
Príspevok Severnej Ameriky, teda najmä Spojených štátov, k svetovému hospodárskemu výkonu klesne do roku 2037 z tohtoročných 27 percent na 23 percent. V roku 2036 podľa CEBR Čína predbehne Spojené štáty ako najväčšia svetová ekonomika.
- Lukáš Kovanda
- Český ekonóm a autor ekonomickej literatúry. Pôsobí ako hlavný ekonóm Trinity Bank. Analyzuje a komentuje makroekonomické témy, investície aj nové fenomény typu zdieľanej ekonomiky, kryptomien či fintechu. Prednáša na Národohospodárskej fakulte Vysokej školy ekonomickej v Prahe. Je členom vedeckého grémia Českej bankovej asociácie.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora