Prišiel nový týždeň a s ním aj ďalší nový nápad z hlavy Igora Matoviča, ktorým sa opäť musí zapodievať celá krajina. Nad niektorými jeho nápadmi by síce bolo lepšie len mávnuť rukou, ale z titulu jeho funkcie sa to nedá. Už v minulosti nám dokázal, že je odhodlaný doťahovať do konca aj tie najhlúpejšie nápady (väčšinu našťastie nie), ak tlak proti nim nie je dostatočne veľký.

Jeho novým nápadom je, že plošné testovanie majú každý tretí týždeň organizovať takzvané „komunity“. Pod týmito komunitami premiér myslí reštaurácie, fitnescentrá, kiná či cirkvi. Robiť to majú výmenou za to, že budú môcť znova otvoriť svoje prevádzky, sály a kostoly.

Vysvetlime si najskôr základné pojmy, pretože v nich má premiér opäť zmätok: tak ako blackout nie je lockdown, tak ani reštaurácie, kiná či fitnescentrá nie sú žiadne komunity. Sú to normálni podnikatelia, ktorí žijú z platiacich zákazníkov. Tých spája jeden spoločný, často len krátkodobý záujem. To nie je dosť na to, aby sme ich nazývali komunitou.

Ak vláda hodí testovanie na reštaurácie, hotely a kiná, nebudú to robiť žiadne nadšené komunity dobrovoľníkov, ako si to premiér možno idealizuje, ale bežní zamestnanci na náklady podnikateľov. Preto by sme tomu nemali hovoriť komunitné testovanie, aj keď to možno v hlave Igora Matoviča znie dobre. To, že on si očividne nereálne romantizuje návštevníkov reštaurácií, kín a fitnescentier ako členov nejakých ucelených komunít, by malo tento nápad dostatočne diskreditovať.

Ako kopať do ležiaceho súpera

Hodiť logisticky mimoriadne náročné plošné testovanie na tých, ktorí od začiatku pandémie ekonomicky najviac trpia a stoja na pokraji prežitia, je ako keď boxer v ringu kope do svojho ležiaceho, omráčeného súpera. Premiér zatvoreným prevádzkam vlastne odkazuje: buď svojich zákazníkov sami otestujete, alebo ostanete zatvorení celú zimu.

Najhoršie na tom je, že I. Matovič možno ani nemyslí svoj nápad celkom vážne, ale len kalkuluje, ako by sa mohol zbaviť zodpovednosti za nepopulárne rozhodnutie nechať krajinu v lockdowne celú zimu. Predstavujem si to tak, ako sa o týždeň s utrápeným výrazom tváre postaví pred kamery a oznámi, že sa naozaj chcel dohodnúť, predložil „komunitám“ dobré riešenie, ale oni ho odmietli. Takže nie je iná cesta, ako ostať v lockdowne ďalšie mesiace.

Nie je len jedna alternatíva

I. Matovič sa zahral na matematika a odhadol, že po otvorení prevádzok bude potrebné plošne testovať každý tretí týždeň, aby sa krivka nárastu nakazených dala znova do poriadku. My však máme silný dôvod na spochybňovanie tejto matematickej predikcie premiéra, keďže zatiaľ nevie nikto s istotou povedať, či je za terajším zastavením rastu nakazených lockdown alebo plošné testovanie.

Najrozumnejšou stratégiou pre vládu by bolo, keby armáda a samosprávy pokračovali v plošnom testovaní v tých okresoch, kde PCR testy ukážu najväčšie prírastky nakazených. Plošné testovanie má zmysel aj pred jednorazovými väčšími akciami. Dnes ho už bežne využívajú organizátori niektorých podujatí, napríklad veľkých konferencií. Dávalo by zmysel, ak by štát povolil divákov v hľadisku na väčších koncertoch a pri športových podujatiach pod podmienkou, že organizátor vždy pred podujatím všetkých otestuje antigénovými testami, ktoré dodá štát.

Pre I. Matoviča je typické, že nám od začiatku pandémie prezentuje akýkoľvek svoj návrh ako jediné možné riešenie, ku ktorému existuje už len jediná, oveľa horšia alternatíva. Nenaleťme mu na to.