Prichádzajúcu pohromu, ktorá sa valí na Slovensko, si neuvedomuje takmer nikto. Snáď iba SaSka, ktorá sa z vlády budúci týždeň odporúča. Kto v nej ostane, bude čeliť následkom energetickej, ekonomickej a sociálnej krízy, ktorej veľkosť môže byť pre krajinu bezprecedentná.

Stačí sa pozrieť na energie. Za bežných čias sú náklady Slovenska za elektrickú energiu a zemný plyn viac ako dve miliardy eur, čo predstavuje zhruba 2,5 percenta HDP krajiny. Súčasný 20-násobný nárast cien energií znamená, že ak by ostala zachovaná aj cena aj spotreba, náklady na elektrinu a zemný plyn by sa vyšplhali k 50 percentám HDP.

Toto nedokáže ustáť žiadna krajina sveta. Regulácia cien môže pomôcť pri optimálnych podmienkach tento nárast pre domácnosti krátkodobo zmierniť, no pokiaľ ceny výrazne neklesnú, Európu čaká jednak obrovská deštrukcia dopytu a jednak prudký nárast dlhu, keď si bude musieť štát na svoje plecia prebrať mnoho verejných aj súkromných záväzkov.

A to sú iba priame náklady na energie. Potom je to brutálny rast cien ostatných životných nákladov, ktoré budú chcieť zohľadniť všetci, od dôchodcov, cez lekárov až po učiteľov. Do toho prichádza každoročná Matovičova miliarda za prorodinný balíček, ktorá ďalej navýši štátne výdavky.

Budúce energetické riziká pre krajinu sú také veľké, že donútili znížiť výhľad ratingu Slovenska dvomi renomovanými agentúrami. Do toho prichádza správa Rady pre rozpočtovú zodpovednosť, že sa udržateľnosť verejných financií opäť zhoršuje. A to sú vysoké výdavky vlády iba na začiatku.

Extrémne ceny energií totižto dopadnú na podnikateľský sektor plnou váhou. Avizované krachy pekárov sú iba prvé lastovičky. Ekonomická situácia v celej eurozóne sa prudko zhoršuje a Nemecko sťahuje kontinent do recesie.

Analytici očakávajú, že recesia zasiahne krajiny V4 už koncom roka. Momentálne očakávania boli optimistické v zmysle miernej a krátkej recesie. Avšak posledný rast cien energií, prepad eura pod paritu a s ním súvisiaca nutnosť ECB prudko zvyšovať úrokové sadzby budú pôsobiť ako zásadné ekonomické šoky.

Na ľudí tak naraz dopadnú vyššie ceny za energie, prepúšťanie a zvyšovanie úrokov. Ekonomická situácia sa od začiatku roka začne prudko zhoršovať, a s ňou aj sociálne a politické napätie. Kým recesia odznie, bude to trvať dlhé mesiace a nálada ľudí môže byť omnoho radikálnejšia, ako je v súčasnosti.

Aj keď je to ešte ďaleko, plánované voľby na jar 2024 budú pre vládne strany pohromou. Naopak, radikáli majú šancu získať bezprecedentné zisky. Ak si chcú súčasné vládne strany zachovať akú-takú nádej na opätovné zvolenie, potrebujú predčasné voľby čím skôr.

Najmä pre Sme rodina ide o ťažkú voľbu. Už teraz sa potácajú na hranici zvoliteľnosti. Zotrvanie vo vláde počas najbližšej zimy, môže byť pre stranu likvidačné. Jej politická stratégia sa pod ťarchou rozpočtových obmedzení ukáže ako nerealizovateľná. Jej voliči, ktorí sú najmenej verní, radi prejdú k opozícii.  

A radikálna opozícia bude čoraz silnejšia. Matovičova mantra o zabránení návratu Fica sa ukáže ako najväčšie politické klamstvo v dejinách, keď jeho zotrvanie pri moci každým mesiacom zvyšuje šancu na víťazstvo radikálov v ďalších voľbách.

Medzitým bude krajina zažívať odklon od sekulárneho štátu. Vedúcu rolu v OľaNO preberú kresťanskí radikáli. Zákaz interrupcií a zatvorené obchody v nedeľu sa možno už čoskoro stanú realitou.

Slovensko čaká búrlivé obdobie, omnoho búrlivejšie, ako si mnohí momentálne uvedomujú.

Earth Hour - Duisburg
Neprehliadnite

Energetické burzy zachvátila panika. Svietiť v zime bude omnoho ťažie, ako pripúšťajú vlády