Veľkou správou z minulého týždňa bolo, že BlackRock, najväčšia správcovská spoločnosť na svete, spustila súkromný zverenecký fond Bitcoin Spot, aby svojim americkým inštitucionálnym klientom poskytla priamy vstup do najväčšieho digitálneho aktíva na svete.
Podľa BlackRock hlavným dôvodom tohto kroku je obrovský dopyt klientov, ktorý spoločnosť zaznamenáva. Pre bitcoin to ale znamená oveľa viac ako len nárast dopytu.
Poďme sa teda pozrieť na päť dôvodov, prečo je vstup BlackRocku do bitcoinu taký kľúčový.
Na scénu prichádza Wall Street
Znamená to, že o bitcoin je silný inštitucionálny záujem?
Krátka odpoveď znie: Áno, pravdepodobne.
Bitcoinová komunita už roky hovorí o zvýšenom záujme inštitúcií. A teraz to vyzerá, že tie konečne začínajú klopať na dvere.
Veľké banky ako JP Morgan, Morgan Stanley a UBS už dávnejšie sprístupnili bitcoin svojim klientom. Napriek poklesu cien v posledných mesiacoch Schroders získal podiel vo fonde Forteus, ktorý je zameraný na kryptomeny. Fidelity zase oznámila, že investorom umožnia pridať kryptomeny do ich dôchodkového sporenia 401(k).
Inými slovami, inštitucionálna adopcia je tu. Výstižne to skoštatoval bývalý generálny riaditeľ Grayscale Barry Silbert: "Na scénu prichádza Wall Street."
Bitcoin na 300 000 dolárov
Anthony Scaramucci, zakladateľ a partner Skybridge Capital, ktorý v roku 2017 krátko pôsobil ako hovorca Donalda Trumpa, verí, že dôvera spoločnosti BlacRock v bitcoin prispeje k novému dopytu po bitcoine a ten vystrelí jeho cenu do stratosféry.
Povedal, že „budúcnosť“ prichádza skôr, ako si myslel, a prognózuje, že bitcoin v priebehu niekoľkých rokov dosiahne úroveň 300 000 dolárov .
Cathie Wood z ARK Invest je o niečo konzervatívnejšia. Odhaduje, že vstup BlackRock do kryptosveta “len” zdvojnásobí cenu bitcoinu.
Dodáva, že ak použijete pravidlo 2,5% na platforme BlackRock v celkovej hodnote 40 biliónov dolárov, bude to znamenať dopyt v hodnote viac ako 1 bilióna dolárov. Podľa Wood by takáto úroveň dopytu „viac ako zdvojnásobila“ cenu bitcoinu.
BlackRock urobil 180 stupňovú otočku
Šéf spoločnosti BlackRock, Larry Fink, v roku 2017 povedal: „Bitcoin len poukazuje na to, aký veľký dopyt je vo svete po praní špinavých peňazí“ a nazval bitcoin „indexom prania špinavých peňazí“.
O päť rokov neskôr Fink úplne mení postoj.
Jeho premena však nebola taká náhla, ako sa na prvý pohľad môže zdať. Larry Fink začal uvažovať inak už v roku 2020, keď uznal potenciál najväčšieho digitálneho aktíva stať sa „globálnym trhom“.
Akokoľvek sa na to pozeráme, bitcoinový vstup BlackRock jasne ilustruje ako ďaleko sa bitcoin posunul za posledných päť rokov ako svetové investičné aktívum.
Bitcoin kompatibilný s ESG
Bitcoinová sieť beží na energeticky náročnom blockchainovom systéme a je často kritizovaná za svoju uhlíkovú stopu a negatívny vplyv na životné prostredie. Zatiaľ čo väčšina negatívnych dopadov na životné prostredie bola vyvrátená, stále prevládajú určité obavy týkajúce sa ESG.
Názov ESG pochádza z anglického spojenia ,,environmental, social and governance”. Zahŕňa teda tri kritéria, ktoré by mali byť pri zodpovednom podnikaní zohľadnené. Tými sú životné prostredie, sociálne aspekty a spôsob riadenia podniku. BlackRock sa považuje za svetového lídra v investíciách ESG. Preto okamžite potom, ako spoločnosť schválila investovanie do bitconu, de facto odstránila všetky pochybnosti o hodnotení bitcoinu z pohľadu ESG kritérií.
Inak povedané, investičný líder v ESG by nezačal alokovať miliardy klientskych zdrojov do investície, ktorá nespĺňa kritéria ESG.
Spotové ETF na obzore
Zatiaľ čo Bitcoinové ETF-ka založené na futures už boli schválené, SEC opakovane zamietla všetky žiadosti firiem ako Grayscale alebo Fidelity Investments o spotové ETF.
Niektorí investiční manažéri dúfajú, že investičná dôvera BlackRock zvýši pravdepodobnosť schválenia spotového ETF.
„Jeden z najväčších a najetablovanejších hráčov urobil veľký krok do krypto-priestoru (a možno aj do lotérií bitcoinových ETF, keďže trust možno premeniť na ETF),“ povedal Anthony Scaramucci.
Stručne povedané, BlackRock s vysokou pravdepodobnosťou dokáže presvedčiť SEC, aby zmenila svoj postoj k spotovému ETF.
Na záver
Je nepopierateľné, že bitcoinoví investori sú v tejto situácii víťazmi. Konečné množstvo bitcoinu je 21 miliónov bitcoinov a prílev nového dopytu zo strany veľkých inštitúcií urýchli ďalšie oživenie ceny bitcoinu.
Je však tiež dôležité mať na pamäti, že čím viac veľkých inštitúcií z Wall Street vstúpi do bitcoinu, tým otvorenejší bude bitcoin k trhovým manipuláciám.
- Rastislav Vasilišin
- Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora