Do dejín bitcoinu sa zapísal predovšetkým krach burzy Mt. Gox v roku 2014. Pád búrz nie je v kryptosvete ničím výnimočným, no na tejto sa obchodovalo 80 percent celkového objemu bitcoinov. Bitcoin to prežil. Zvládol aj útoky hackerov, ktorí z búrz ukradli tisíce bitcoinov. V roku 2018 sa cena bitcoinu prepadla o priepastných 83 percent a z výslnia 20-tisíc dolárov sa zastavila až v cenovom suteréne zhruba na troch tisíckach dolárov. Médiá vtedy bitcoin označili za bublinu. 

Bitcoin prežil. Prežil už takmer 12 rokov, keďže za jeho vznik sa považuje dátum 3. január 2009. A bitcoin nielenže prežil, no stal sa ešte silnejším a odolnejším. Dôkazom je aj tento rok, v ktorom bitcoin s 85-percentným medziročným nárastom kraľuje všetkým triedam aktív, čo sa týka výkonnosti. Success story navyše môže pokračovať, pretože všetko nasvedčuje tomu, že tento trend sa len tak nezastaví. Tu je sedem argumentov prečo. 

Aká je budúcnosť dolára, keď ho v Spojených štátoch obrazne povedané zhadzujú z helikoptéry? Na to sa pýtajú mnohí ekonómovia.
Neprehliadnite

Osem investičných stratégií, ktoré by ste si mali osvojiť ešte dnes

1. Úspešný halving bitcoinu znamená nárast cien

Halving je v podstate zníženie novej ponuky alebo toku mincí, často ho nazývame aj kvantitatívne spevňovanie. K halvingu bitcoinu dochádza len raz za štyri roky. Tentoraz išlo v poradí o tretie „rozpoltenie“. Bitcoinu sa po oboch predchádzajúcich halvingoch mimoriadne darilo. Tu je historický cenový graf bitcoinu v logaritmickej podobe s červenými bodkami označujúcimi najskorší cenový bod blízko spustenia a zníženia o polovicu. Halving historicky vždy predstavoval začiatok trhových cyklov bitcoinu. Takže do tretice všetko dobré.

Cenový graf bitcoinu
Zdroj: Trend
Cenový graf bitcoinu

2. Bitcoin sa drží nad dvestotýždňovým kĺzavým priemerom

Ako možno vidieť na ďalšom grafe, cena bitcoinu nikdy neklesla pod 200-týždňový kĺzavý priemer. Počas býčích trhov stúpala výrazne nad spomínaný priemer a počas medvedích trhov sa od krivky znázorňujúcej priemer vždy odrazila. Podľa 200-týždňového kĺzavého priemeru bitcoinu momentálne stojí na historicky najvyššej cene.

200 týždňový kĺzavý priemer bitcoinu
Zdroj: Trend
200 týždňový kĺzavý priemer bitcoinu

3. Rekordné nepretržité obdobie nad 10-tisíc dolármi

V roku 2017 sa bitcoin vyšplhal nad magickú hranicu 20-tisíc dolárov a zotrval tam 62 dní. Dlhodobo to však nebolo udržateľné. Bola to klasická bublina, ktorá následne spľasla.Tentoraz je však situácia odlišná. Na konci októbra bitcoin dosiahol nové historické maximum 95 dní. Pre bitcoin je to dosť výrazný signál.

Bitcoinové denné maximá
Zdroj: Trend
Bitcoinové denné maximá

4. Lindyho efekt

Bitcoin prežil takmer 12 rokov. Podľa takzvaného Lindyho efektu to znamená, že vydrží minimálne ďalšie desaťročie. Lindyho efekt v podstate tvrdí, že budúca dĺžka života vecí, ktoré nepodliehajú skaze, ako sú napríklad technológie, je úmerná ich súčasnému veku. Ak sa Lindyho efekt potvrdí, mohol by bitcoin dosiahnuť potrebnú dôveru a uplatnenie na to, aby tlačil na vysokú cenu. Známy venture kapitálový investor Tim Draper vyjadril presvedčenie, že kurz bitcoinu dosiahne v roku 2022 až 260-tisíc dolárov.

Schopnosť bitcoinu prežiť a prosperovať viac dekád rokov
Zdroj: Trend
Schopnosť bitcoinu prežiť a prosperovať viac dekád rokov

5. Model Stock-to-Flow predpovedá cenu 288-tisícdolárov

Investičný model s názvom Stock-to-flow (S2F) kvantifikuje nedostatok komodity. „Stock“ predstavuje celkovú ponuku v obehu a „flow“ množstvo novej ponuky za rok. Pretože bitcoin je softvér s otvoreným zdrojovým kódom a pevným harmonogramom ponuky, je možné merať S2F bitcoinov so 100-percentnou presnosťou. Po treťom halvingu bitcoinu v máji je súčasná hodnota S2F bitcoinu 56, čo je zhruba toľko, čo v prípade zlata. O pol roka však bude bitcoin dvakrát taký vzácny ako zlato. Kvantový trader s pseudonymom PlanB vytvoril model pre bitcoin S2F. Tvrdí, že rastúci nedostatok bitcoinu zvýši jeho hodnotu. Pokiaľ ide o predikciu ceny bitcoinu, jeho model predpokladá, že cena by v tomto cykle mohla dosiahnuť až 288-tisícdolárov.

Model krížových aktív bitcoinu v logaritmickej mierke
Zdroj: Trend
Model krížových aktív bitcoinu v logaritmickej mierke

6. Prijatie na Wall Street

Inštitúcie s miliardovými kapitalizáciami začínajú do bitcoinu presúvať deväťciferné sumy svojho kapitálu. Stone Ridge, ktorý spravuje aktíva v hodnote 10 miliárd dolárov, momentálne vlastní 115 miliónov dolárov v bitcoinoch. Slávny manažér hedžových fondov Paul Tudor Jones verejne prezradil, že do bitcoinu vložil dve percentá aktív. Microstrategy Inc., spoločnosť s miliardovou kapitalizáciou, zvýšila po druhom nákupe držbu bitcoinu na 425 miliónov dolárov.

Najväčší správca investícií do digitálnych aktív, spoločnosť Grayscale, zaznamenala v treťom štvrťroku rekordný prílev vo výške 1 miliardy dolárov a v súčasnosti jej celkové aktíva predstavujú takmer 6 miliárd dolárov.

Spoločnosti Fidelity a Intercontinental Exchange (ICE) v roku 2019 úspešne spustili obchodovania s kryptomenami pre inštitucionálnych investorov. Fidelity nedávno uviedla: „Bitcoin je jedinečné investovateľné aktívum a môže byť prospešným doplnkom portfólia.“ Fidelity navrhuje, aby ľudia zvýšili alokáciu bitcoinov na 5 percent alebo viac.

Najväčšia americká banka JPMorgan v máji oznámila, že začala spracovávať bitcoinové transakcie. Plánuje tiež vytvoriť JPM coin, digitálnu menu viazanú na americký dolár. Goldman Sachs sa taktiež vyjadrila, že zvažuje vytvorenie vlastnej kryptomeny, s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o stablecoin. DBS bank, najväčšia banka v juhovýchodnej Ázii, spúšťa vlastnú kryptoburzu a PayPal vyhlásil, že umožní svojim používateľom nákup a predaj bitcoinu. Inštitúcie už na vlak naskočili.

Na Slovensku vznikla prvá spoločnosť, ktorá ponúka investovanie do kryptomien.
Neprehliadnite

Digitálna mena centrálnych bánk, spása alebo záhuba?

7. Potenciálne schválenie ETF

Veľkí investori však stále majú iba obmedzené možnosti nákupu veľkých objemov bitcoinov. Bez tzv. ETF nástrojov nie sú mnohé veľké inštitúcie vôbec schopné bitcoiny nakúpiť. Jedným z príkladov pozitívneho dosahu, ktorý môže ETF spôsobiť, je zlato. Prvý zlatý ETF bol schválený v roku 2001 a znamenal začiatok šesťročného býčieho trhu, ktorého výsledkom bolo zhodnotenie ceny o viac ako 700 percent. Skôr či neskôr regulátori schvália bitcoinový ETF, a to môže spôsobiť nárast o 700 percent aj v prípade bitcoinu.

Bitcoinový ETF
Zdroj: Trend
Bitcoinový ETF

Záver 

Niet pochýb o tom, že všetky uvedené faktory naznačujú, že cena bitcoinu bude narastať. Investične sa bitcoin nachádza presne tam, kde ho chcú vidieť všetci veľkí investori. Uvedomili si, že je aktívom pre ochranu kapitálu a poistkou proti hyperinflácii. Takže ak máte minimálne 5-ročný investičný horizont, tak sa pripravte na jeden z najväčších transferov bohatstva v histórii ľudstva.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora