Tým, ktorí napriek predchádzajúcim prepadom vytrvali pri najstaršej kryptomene - Bitcoine - sa čakanie oplatilo. Pred pár dňami digitálna mena prekročila hodnotu 19-tisíc dolárov, na ktorej sa naposledy obchodovala ešte v roku 2018. Od začiatku januára 2020 tak cena digitálnej meny narástla o takmer 400 percent. Navyše, aktuálna situácia na trhoch nahráva jej ďalšiemu posilneniu.
Tohtoročný vývoj pripomína situáciu spred troch rokov
Ešte v marci sa ceny kryptomeny prepadla nad úroveň 4 000 USD. Kopírovala tým vývoj cien akciového trhu na začiatku pandémie COVID-19. Odvtedy sa však hodnota Bitcoinu pohybuje v zelených číslach. Mnohí prirovnávajú situáciu z posledných mesiacov k obdobiu, keď Bitcoin dosiahol historické maximum 20-tisíc dolárov.
Akcie Alibaby po kritike od čínskych komunistov padli. Návrat do zelených čísel sľubujú Vianoce
Dôvodov podporujúcich rast ceny Bitcoinu je viac
Keď sa pozrieme na dôvody prudkého rastu hodnoty, vidíme ich hneď niekoľko. K tým významným patrí pokračujúce uvoľňovanie menovej politiky centrálnych bánk a výsledky volieb v USA, kde bude zrejme aj naďalej náročné hľadanie konsenzu v politickej oblasti.
Pozitívnym signálom pre investorov bolo aj oznámenie spoločnosti PayPal, ktorá chce od budúceho roka umožniť zákazníkom kupovať, predávať a platiť kryptomenami na čele s Bitcoinom.
Ďalším faktorom, ktorý pomáha rastu, je aj halving, čiže delenie Bitcoinu, ktoré sa konalo už niekoľko krát v histórii existencie kryptomeny. Naposledy sa udialo v máji tohto roka a v praxi vyzerá tak, že sa odmena za ďalšiu ťažbu kryptomeny znížila na polovicu. Efekt delenia už v minulosti poháňal cenu Bitcoinu nahor a vydržal niekoľko mesiacov až rokov. Aj keď sa nárast ceny predpokladal hneď po delení, prevládajúca neistota na trhoch spojená s koronakrízou a obchodnou vojnou medzi USA a Čínou pravdepodobne bránila výraznejšiemu posilneniu. Momentálne to však vyzerá tak, že po sérií pozitívnych signálov sa efekt delenia z dlhodobého hľadiska opäť hlási k slovu. To všetko v situácii, keď aj veľkí investori prejavujú o kryptomenu stále vyšší záujem.
V cenách bývania panuje koronavírusový paradox. Kým ekonomika klesá, ceny bytov rekordne rastú
Optimisti očakávajú hodnotu nad 300-tisíc USD
Pri Bitcoine sme svedkami extrémov na oboch koncoch spektra. Ako mimoriadny môžeme hodnotiť signál od Toma Fitzpatricka, konateľa Citibank Group´s Global. Ten o Bitcoine hovorí ako o novom zlate a cenu kryptomeny odhaduje v roku 2021 až na neuveriteľných 318-tisíc dolárov. Toto číslo je odvážne, aj keď odhady rastu sú postavené na reálnych základoch. Faktom je, že momentálne je „vyťažených“ viac ako 18,5 milióna z celkových 21 miliónov Bitcoinov, ktoré ako výsledné množstvo nastavil tvorca tejto meny Satoshi Nakamoto. Stratégia maximálneho počtu bitcoinov spočíva v tom, aby nebolo možné s kryptomenou manipulovať, tak ako s fiat menami zo strany centrálnych bánk. Tie môžu v prípade potreby uvoľňovať do obehu ďalšie jednotky danej meny, ale zároveň tým znižujú jej hodnotu. V prípade Bitcoinu takýto scenár nehrozí.
Akcie softvérového giganta SAP sa prepadli o štvrtinu hodnoty
Koniec Bitcoinu aktuálne nehlási nik
Aktuálne sa trhová kapitalizácia Bitcoinu pohybuje na úrovni 323 miliárd USD, pričom dominancia Bitcoinu na trhu s kryptomenami podľa Coinmarketcap.com dosahuje 66,1 percenta. Pre porovnanie – v polovici marca 2020 sa trhová kapitalizácia Bitcoinu prepadla „len“ na 56 miliárd USD, zatiaľ čo počas historických maxím jeho hodnota v roku 2017 dosahovala okolo 508 miliárd USD.
A hoci je história Bitcoinu je plná oznámení o jeho zániku, aktuálne je verejnosť vo svetle výrazného rastu plná pozitívneho sentimentu. Posledná predikcia o konci tejto digitálnej meny zaznela naposledy v roku 2018, keď sa Paul Donovan, hlavný ekonóm UBS Global Management, vyjadril, že prišiel Bitcoin pochovať, nie sa zaň modliť. Tieto slová sme mohli počuť v čase, keď Bitcoin zažíval najhoršie obdobie za sedem rokov. Každopádne, od tohto výroku sa situácia výrazne otočila. Vývoj v posledných mesiacoch naznačuje, že Bitcoin ešte rozhodne neukázal svoj plný potenciál.
- Olívia Lacenová
Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.
- Upozornenie
Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora