Netrvalo dlho a po inštitucionálnych investoroch siahla po bitcoine aj prvá krajina sveta. Prezident Salvadoru, malej krajiny Strednej Ameriky, sa rozhodol prijať bitcoin, najpopulárnejšiu kryptomenu, ako druhé oficiálne platidlo. Prvé reakcie vyvolali nadšenie aj kritiku. Je však možno len otázkou času, kedy by mohli nasledovať ďalšie štáty.

Nová mena s otáznikmi

Kým iné štáty idú skôr cestou prísnejšej regulácie a nových opatrení pre kryptomeny, ktoré konkurujú ich finančnému systému, Salvador sa rozhodol ísť opačnou cestou. Nayib Bukulele, prezident tohto malého štátu, o tomto kroku rozhodol bez väčšej diskusie.

Jeho hlavným argumentom je, že by sa mohli znížiť náklady na posielanie peňazí Salvádorčanov z USA, kde žije silná diaspora. Faktom je, že Salvadorčania zo zahraničia posielajú ročne domov okolo šesť miliárd dolárov, čo predstavuje takmer štvrtinu hrubého domáceho produktu (HDP) celého štátu. V reálne by teda skutočne Salvadorčania mohli domov z USA posielať peniaze bez bankových poplatkov, čo momentálne nie je možné.

Odvážny krok však logicky vyvolal otázky, z ktorých väčšina zostáva nezodpovedaná. Prezident napríklad tvrdí, že občania budú čoskoro môcť nakúpiť za bitcoiny aj pôdu, ale zaplatiť tiež dane.

Čo sa však stane, ak hodnota kryptomeny rapídne klesne? Stratí pozemok na cene? Alebo čo ak stúpne hodnota kryptomeny, zaplatia občania na daniach zrazu viac? Kritika je celkom intenzívna a panujú obavy z negatívneho vplyvu na ekonomiku krajiny.

Prezident najnovšie oznámil držanie až 400 bitcoinov po tom, ako sa najstaršia kryptomena stala platobným prostriedkom.

Bitcoin v krajine, kde ľudia často nemajú ani účet

Isté je, že uvedenie kryptomeny do života v Salvádore bude ešte komplikované. N. Bukulele k tomu povedal: „Tak, ako všetky inovácie, aj bitcoin si prejde v Salvádore cestou učenia. Každá cesta do budúcnosti je taká a nie všetko sa dosiahne za deň alebo za mesiac.“

Faktom je, že kým nákup úvodnej „sady“ bitcoinov vyšiel krajinu na 20,9 milióna dolárov, priniesol hneď aj zníženie úverovej spoľahlivosti od ratingovej agentúry Moodys.

Prezident prišiel s nariadením, že firmy budú prijímať platby v bitcoinoch všade tam, kde to bude možné. Vláda krajiny vyvinula novú aplikáciu digitálnej peňaženky s názvom Chivo, ktorú by si mohli stiahnuť milióny ľudí. Cez túto aplikáciu dostane každý občan 30 dolárov v bitcoine.

Cieľom je podporiť nestabilnú kryptomenu. Faktom však je, že Salvádor je krajina, kde mnoho ľudí napríklad vôbec nemá bankový účet, nieto ešte skúsenosti so spravovaním svojich úspor cez internet.

Nadol a nahor, to je typický vývoj kryptomeny

Bitcoin – podobne ako iné kryptomeny – raz rapídne stúpa, inokedy klesá. To sa ukázalo aj po oznámení Salvádoru. Pozitívna správa vytlačila cenu kryptomeny vyššie, potom sa zase oslabila na aktuálnych približne 44-tisíc dolárov.

Pritom predikcie po „salvádorskom signále“ hovorili o možnom raste až na 56 300 dolárov. Je logické, že nestabilitu bitcoinu mnohí kritizujú. Obzvlášť, ak menu dokáže poslať nahor alebo nadol jeden tweet Elona Muska.

Stále je jeden z dôvodov, ktorý stále odrádza niektorých investorov. Napriek tomu nie je vylúčené, že bitcoin si nájde cestu ako oficiálne platidlo aj v ďalších štátoch.

Celkový vývoj hodnoty Bitcoinu.
Zdroj: www.finance.yahoo.com
Celkový vývoj hodnoty Bitcoinu.
Lucia Žárska
Hlavná analytička brokerskej spoločnosti ProfitLevel. Do jej portfólia patrí webová stránka Mafinn, kde figuruje ako spoluzakladateľka. Jej oblasťou záujmu je vzdelávanie laického publika v oblasti investícii. V brokerskej firme sa venuje hlavne oblasti finančných trhov.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora