V slušnej spoločnosti je otázka o plate nevhodná. To však neznamená, že ľudí odpoveď nezaujíma. Práve preto je tu štatistika. Hoci je priemerná mzda bežne používaným ukazovateľom, viac skrýva ako odhaľuje.
Priemerný človek je navyše z pohľadu štatistiky fikcia, a preto sa s ním ťažko porovnáva. Slováci, ktorí chcú vedieť, či zarábajú viac alebo menej ako ich kamaráti či susedia, sa však môžu dozvedieť viac aj bez nepríjemnej priamej otázky. Odpoveď je možné nájsť v podrobných číslach, ktoré raz ročne zverejňuje Štatistický úrad SR.
Nevýhodou priemernej mzdy je, že ju skresľuje zopár výraznejších čísel. Ak napríklad v konkrétnej firme pracuje osem ľudí za minimálnu mzdu 750 eur a jeden má trojtisícový plat, priemer vychádza tisíc eur, hoci drvivá väčšina pracovníkov môže o takejto sume iba snívať.
Presnejším údajom je medián, ktorý všetky hodnoty zoradené od najmenšej po najväčšiu delí na polovicu, teda presne hovorí, že polovica populácie zarába menej a polovica viac ako je táto suma. Medián je spravidla nižší ako priemerná mzda.
Podobným „krájaním“ sa dá určiť, či konkrétny človek patrí medzi štvrtinu najmenej zarábajúcich alebo napríklad medzi horných desať percent. Ešte presnejšie je urobiť takéto porovnávanie naprieč regiónmi, pohlaviami či odvetviami.
Pomerne jednoducho sa tak dá zistiť, že človek, ktorý patrí v IT do štvrtiny najmenej zarábajúcich (prvý kvartil je 1 344 eur), má na výplatnej páske viac ako človek, ktorý v hotelierstve patrí medzi 10 percent najlepšie zarábajúcich (oficiálne 1 307 eur). TREND prináša pohľad na mzdy z pohľadu regiónov, odvetví, vzdelania a pohlavia.
Platy podľa regiónov
Určite neprekvapí, že najvyššie platy sú v Bratislavskom kraji. Zaujímavejšie sú však samotné rozdiely. Človek s platom 1 402 eur by v Prešove patril medzi 25 percent najlepšie zarábajúcich, no v Bratislave by bol pod mediánom, to znamená, že viac ako polovica tamojších obyvateľov zarába viac. Na severovýchode, kde je príjmová hranica najnižšia, stačí na zaradenie medzi desať percent najlepšie zarábajúcich príjem 1 828 eur, v hlavnom mesta na to treba mať na páske sumu až 3 118 eur.
Ešte výraznejšie rozdiely sú medzi pohlaviami. Muž na zaradenie medzi horných desať percent potrebuje v Bratislave 3 543 eur, no žena o takmer tisícku menej, teda „iba“ 2 665 eur. V Prešove sú rozdiely výrazne menšie. U mužov je hranica 1 971, u žien 1 716 eur.
Článok pokračuje na ďalšej strane informáciami o platoch podľa vzdelania.