Ide o nevídaný úkaz. Kým takmer všetky centrálne banky sveta zvyšujú úrokové sadzby, aby dokázali pribrzdiť infláciu, čínska centrálna banka robí pravý opak. V pondelok prekvapujúco znížila úrokové sadzby. Dôvod je jednoduchý – snaží sa pomôcť prudko sa potápajúcej domácej ekonomike.

Čínske HDP sa v druhom kvartáli len tesne vyhlo poklesu, no júlové dáta naznačili, že tretí kvartál bude ťažší. Ekonomické dáta maloobchodných tržieb, investícií aj priemyselnej produkcie - všetky vykázali väčší pokles, ako sa očakávalo. Inak povedané, dôvera domácností a firiem sa prepadla. Spomalenie Číny bude mať na svet silný vplyv.  

Ekonomický prepad

Dôvody problémov sú tri: prepadajúci sa trh nehnuteľností, pokračujúce uzávery a slabý externý dopyt.

Čínska ekonomika - exportný motor sveta - zaradila nižšie otáčky. Výrazne jej k tomu mohla slabá spotreba po celom svete. Slabosť čínskeho exportu je prvým signálom problémov, ktoré dopadli na domácnosti, ktorým inflácia znižuje ich reálne príjmy. Spotrebitelia po celom svete si pritiahli opasky.

„Spotrebitelia nemajú peniaze na míňanie kvôli rastúcej inflácii,“ hovorí marketingová manažérka textilnej firmy pre Bloomberg. Odoberatelia v súčasnosti preferujú snahu zbaviť sa svojich zásob miesto toho, aby zadávali nové objednávky. „Ide to z extrému do extrému,“ pokračuje. Podľa dát Bloombergu minulý rok predajcovia spotrebiteľských tovarov v očakávaní vysokého dopytu, ktorý neprišiel, navýšili svoje zásoby o štvrtinu.

Slabý export, ktorý by mal podľa očakávaní klesať aj po zvyšok roka, nie je zďaleka jediným problémom čínskej ekonomiky. Druhým sa stala slabá domáca spotreba, ktorá súvisí jednak so klesajúcim trhom nehnuteľností, ale aj s pokračujúcimi uzáverami. Keď sú ľudia zatvorení doma, je ťažké očakávať, že budú míňať.

Neustále testovanie na covid a nové uzávery znižujú domácu spotrebu a prispievajú k rastu nezamestnanosti najmä mladých ľudí. U tých vo veku 16 až 24 rokov dosahuje obrovských 20 percent. Pre komunistickú stranu je to vzhľadom na starnúcu populáciu veľmi zlá správa.

O nič lepšie nevypadá ani trh nehnuteľností, ktorého predaje klesajú už 11 mesiacov po sebe. Medziročne sú nižšie o 28 percent, čím developerov donútili k hybernácii. Ich jedinou snahou v súčasnom ekonomickom prostredí je dokončiť a predať, čo sa dá. Následkom je, že nová výstavba v Číne poklesla najviac za poslednú takmer dekádu.

Inflácia vs. rast

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa