Igor Matovič sa nezmenil. Manipulatívnu rétoriku používal ako opozičný politik a rovnaký spôsob politickej konverzácie používa aj ako premiér. V pondelok večer „ju schytal“ Richard Sulík za svoju kritiku spôsobu zavádzania epidemiologických opatrení. Premiér chrlil síru a oheň.

Podobnú síru chrlil aj minulý týždeň, keď sa snažil obhájiť zvýšenie základného imania Všeobecnej zdravotnej poisťovne (VšZP). Podľa oslovených zdravotníckych expertov krok neobhájiteľný.

Na základe facebookového statusu ministra zdravotníctva Mareka Krajčího usporiadal I. Matovič veľkú tlačovú konferenciu, na ktorej celý čas mával papierom ukazujúcim koľko peňazí „tunelujú“ súkromné zdravotné poisťovne z poisťovne štátnej.

Marek Krajčí a koronakríza
Neprehliadnite

Zdravotníctvo v rozvrate. To je bilancia pol roka ministrovania Mareka Krajčího

Samozrejme, môžeme sa baviť o tom, či je súčasný systém nastavený správne. Či je zisk poisťovní opodstatnený, alebo či systém treba reformovať. To všetko sú legitímne otázky. Tie by sa však mali riešiť za okrúhlym stolom odborníkov, ktorí budú preberať fakty a alternatívy.

I. Matovič však nemá záujem komunikovať s odbornou verejnosťou, podobne ako jeho minister zdravotníctva, ktorý akúkoľvek diskusiu o zdravotníctve ignoruje.

Pasiou Igora Matoviča je hrať divadlo na tlačových konferenciách, podobne, ako to predviedol minulú stredu. Ľudí zaplaví množstvom korektných čísiel, no tie si pospája krížom krážom, z čoho vznikne množstvo bludov. Ani Erich von Däniken by sa za ne nemusel hanbiť.

Fact-checking Matovičových vyjadrení už spravili iní. Jedno jeho vyjadrenie je však kľúčové a zásadné. Počuť ho z úst premiéra s tichou podporou ministra financií vyznieva až škandalózne.

Heger
Neprehliadnite

Buď minister financií nerozumie, ako funguje zdravotné poistenie alebo klame. Čo je horšie?

„Naša“ poisťovňa

Nosnou témou Matovičovej tlačovej konferencie sa stala bizarná idea, že VšZP je najlepší hospodár napriek tomu, že je hospodár najhorší. Aby sa toto gigantické protirečenie dokázalo predať marketingovo, premiér ho prezentoval neustálym mávaním papiera ukazujúceho na rozdiel medzi príjmami a výdavkami štátnej zdravotnej poisťovne.

Štátna zdravotná poisťovňa je podľa premiéra omnoho lepšia ako súkromné poisťovne, pretože za zdravotnú starostlivosť platí viac ako ony. Jej väčšie výdavky ako príjmy znamenajú, že sa stavia k ľuďom zodpovedne. To, že sa stavia nezodpovedne k svojim vlastným financiám, už predsedu vlády netrápi. Z hriechu dosahovania rozpočtového deficitu spravil premiér cnosť.

VšZP
Infogram

A to je zásadný problém. Ak minister zdravotníctva, premiér a dokonca aj minister financií prezentujú myšlienku, že štátne firmy nemusia byť fiškálne zodpovedné – nemusia zosúlaďovať svoje príjmy a výdaje -  je to šokujúce.

Ak majú štátne firmy možnosť tvoriť masívne straty a vrcholní predstavitelia ich v tom podporujú, potom štát zabil akúkoľvek konkurenciu v oblastiach, kde existuje štátne vlastníctvo. Ak sa štát rozhodne, týmto spôsobom môže z trhu vytlačiť nielen súkromné zdravotné poisťovne, ale aj súkromné nemocnice, lekárne, laboratóriá, polikliniky a časom aj súkromných lekárov.

A samozrejme aj súkromné železničné spoločnosti, autodopravcov a dokonca IT spoločnosti, ktoré doteraz robili na štátnych zákazkách. Je jedno, koľko to bude stáť. Ak budú môcť štátne spoločnosti dosahovať akékoľvek deficity, žiadne súkromné spoločnosti im nikdy nebudú môcť konkurovať.

Minister zdravotníctva Marek Krajčí (OĽaNO)
Neprehliadnite

Diletantstvo a arogancia ministra Krajčího ohrozujú zdravotnú starostlivosť pre 40 % populácie

Je jedno, ako neefektívne systém bude fungovať a aká veľká diera tam vznikne. Dôležité je len, že štát si udrží nástroj, ktorým môže terorizovať konkurenciu a presadzovať to, čo považuje za správne. Z pohľadu OĽaNO maximalizáciu moci v podobe zväčšovania štátneho vlastníctva. Socializmus je späť, krok po kroku.

Akonáhle štát zahodí svoju fiškálnu ostražitosť na presadzovanie partikulárnych politických cieľov, peniaze všetkých daňových poplatníkov sú v ohrození. Správa o revízii zdravotníctva hovorí o tom, že vo VšZP boli identifikované opatrenia s potenciálom úspory až 150 miliónov eur ročne. Akékoľvek dividendy súkromných poisťovní sú drobnými v porovnaní s čiernou dierou, ktorá by po vytvorení unitárnej štátnej zdravotnej poisťovne vznikla.

Upozornenie
Vydavateľstvo NMH, ktorého súčasťou je aj TREND, rovnako ako zdravotná poisťovňa Dôvera, sú vlastnené spoločnosťou Penta Investments