Po schválení prvých vakcín proti covidu-19 zavládol na finančných trhoch silný optimizmus, čo prispelo k návratu na predkrízové maximá. Analytici však varujú, že radosť môže byť predčasná. Problémom sú odložené dlhy.

Keď sa raz hypotekárne moratóriá skončia a firmy aj domácnosti budú musieť opäť naplno splácať dlhy, môže začať finančná kríza.

Pomalé očkovanie predlžuje problémy

Aj napriek spusteniu očkovania svet stále čelí rekordnému počtu nakazených. A s nižšou rýchlosťou očkovania oproti očakávaniam – ktoré postupuje (až na ojedinelé výnimky) veľmi pomaly – bude ubúdať viac pracovných miest a firiem.

Rekordný rast dlhov krajín stále pokračuje a problémy so splácaním odložených dlhov dobiehajú mnohé domácnosti aj firmy. Nedávne výrazné zníženie očakávaného rastu v roku 2021 je len prvým krokom. Všetky tieto signály indikujú, že cesta k návratu do predpandemického stavu bude ešte dlhá.

Kombinácia nesplácaných dlhov a pandémie

Hlavná ekonómka Svetovej banky Carmen Reinhartová aktuálny stav ekonomiky pomenovala bez príkras: „Nezamieňajte si pozviechanie so zotavením. Zotavenie v tomto roku stále ponecháva príjem na obyvateľa pod úrovňou pred krízou. Označiť to za oživenie je zavádzajúce.“

Celý problém sa točí okolo úverov. Vlády sa v úvode pandémie dohodli s finančnými inštitúciami na odklade splácania dlhov pre firmy aj domácnosti. Odložené úvery, ktoré zatiaľ nikto nerieši, by však v budúcnosti mohli vyvolať novú finančnú krízu. A to ešte v čase, keď bude pandémia naďalej deštruovať globálnu ekonomiku.

Čo môže nastať, keď sa raz ochranné obdobia skončia a banky začnú vymáhať splácanie dlhov? Podľa mnohých odborníkov vrátane generálneho riaditeľa SoftBank Masa Sona by takáto neriešená hrozba mohla spôsobiť v globálnej ekonomike zemetrasenie a zasiahnuť všetky trhy.

Spoluzakladateľ investičnej spoločnosti GMO Jeremy Grantham hovorí, že „táto bublina praskne v pravý čas, bez ohľadu na to, ako veľmi sa ju Fed bude snažiť podporovať. A spôsobí škodlivé dopady na ekonomiku a na portfóliá (investorov).“

Tri signály: nezamestnanosť, zombie a dlhopisy

Varovné signály vidieť v ekonomike v priamom prenose. Napríklad v USA požiadalo v prvom januárovom týždni až 965-tisíc Američanov o svoju prvú dávku v nezamestnanosti. Je to veľký nárast oproti poslednému decembrovému týždňu (784-tisíc), ktorý nikto nečakal (očakávalo sa číslo 789-tisíc).

Ide o najvyšší nárast od augusta 2020. A to v čase, keď sa ekonomika mala vďaka spusteniu očkovania začať vracať do normálu.

Ďalší výstražný údaj – podiel tzv. „zombie“ firiem v krajinách OECD – vzrástol v minulom roku na nové historické maximum približne 16 percent. Zombie firmy sú spoločnosti, ktorých priemerný prevádzkový zisk za posledné tri roky je nižší ako úrokové náklady finančného dlhu.

Tieto firmy, ktoré si musia stále požičiavať na splácanie úrokov z finančného dlhu, by za bežných okolností mali rýchlo skončiť. Avšak aktuálna vlna štátnych podpôr ich umelo drží pri živote. Akonáhle však sa však podpory pominú, môže mať domino efekt masového krachu firiem zásadné následky.  

Zombie firmy v krajinách OECD
Zdroj: Zdroj: Bank of England, Bloomberg
Zombie firmy v krajinách OECD

Avšak najzásadnejší indikátor, že nastáva zmena na trhu, je vývoj nominálnych výnosov 10-ročných amerických štátnych dlhopisov, ktoré v posledných dňoch rastú. Ide o možný indikátor, že prasknutie bubliny je na dohľad.

Koniec stimulov môže spustiť krízu

Zásoba peňazí vo svete dosiahla v minulom roku rekordnú úroveň. Pri pohľade do histórie nebol rast peňažnej zásoby nikdy vyšší (dnešným objemom sa približujú len 70. roky). Napriek tomu je systém nestabilný, čo ukázal Goldman Sachs vypustenou informáciou, že Joe Biden chce navrhnúť fiškálny stimulačný balík „len“ vo výške 750 miliárd dolárov. Následkom bolo nákupné šialenstvo na americkom trhu. Všetko sa vrátilo „do normálu“ až potom, keď túto fámu dementovala informácia o navrhovanom balíku stimulov v objeme 1,9 bilióna dolárov.

Súčasťou podpory je nová priama platba Američanom v hodnote 1 400 dolárov na osobu a zvýšenie podpory v nezamestnanosti na 400 dolárov týždenne. Európska centrálna banka v týchto pretekoch nezaostáva – predlžuje nákup dlhopisov do roku 2022 v celkovej hodnote 1,85 bilióna eur. Zemetrasenie, ktoré na americkom trhu vyvolala informácia o menšom ako očakávanom (aj keď stále mnohomiliardovom) fiškálnom balíku, ukazuje, že trhy na tom vôbec nie sú dobre. Niečo podobné indikuje aj prezidentka ECB Christine Lagardová, keď sa vyjadrila nasledovne: „Existovali by však dôvody na obavy, ak by členské štáty aj po konci marca potrebovali zatvárať ekonomiku a keby sa napríklad spomalili očkovacie programy.“

Každý dlh je raz nutné splatiť. Odloženie splácania hypoték v USA má podľa plánu skončiť v septembri 2021 a banky od toho momentu budú vymáhať svoje úvery. Ak vláda nezasiahne a nepredĺži novými opatreniami výnimočný stav v ekonomike a súčasne nevzrastie inflácia, oddlžovanie bude bolestivé pre firmy aj domácnosti. A v najhoršom prípade môže spustiť finančnú krízu.

Lukáš Baloga

Popri štúdiu na Národohospodárskej fakulte Ekonomickej univerzity v Bratislave zbieral prvé skúsenosti ako junior analytik v brokerských spoločnostiach. Nedávno ukončil postgraduálne štúdium na NTU v Nottinghame. Ako hlavný analytik ProfitLevel a pracovník dealingu sa v súčasnosti venuje predovšetkým makroekonomickému dianiu a jeho aplikovaniu na finančné trhy. Jeho prácou je zároveň príprava podkladov pre investovanie do rôznych finančných nástrojov.