V roku 2019 Rusko s pompou oznámilo, že vytvorilo vlastnú verziu svetového bankového komunikačného systému SWIFT. Nasledovala informácia, že k systému pod skratkou SPFS, založenom na zúčtovaní v rubľoch, sa rozhodli pripojiť Turecko s Čínou. Ako ďalší možní členovia sa spomínajú Irán, India alebo krajiny v rámci Eurázijskej ekonomickej únie EAEU.

V každom prípade, napriek množstvu dohôd o prepojení SPFS s inými krajinami má tento systém pred sebou ešte dlhú cestu k integrácií vo väčšom počte krajín, tak, aby bol schopný plnohodnotne konkurovať známejšiemu SWIFTu.

Digitálna mena bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin je opäť na úplnom výslní. Po silnom raste atakoval trojročné maximá

Počet zapojených bánk je veľmi nízky

Ruská centrálna banka vyvinula systém SPFS ešte v roku 2014. Reagovala tak na hrozbu odpojenia Ruska od medzinárodného systému SWIFT zo strany americkej vlády. SWIFT predstavuje kľúčový bankový systém, v ktorom je momentálne zapojených vyše 11-tisíc finančných inštitúcií z celého sveta.

Podnet na tvorbu alternatívnych systémov, ktoré by SWIFT dokázali nahradiť, dali  kybernetické útoky v roku 2015 a 2016, ktoré spôsobili únik informácií a krádež 101 miliónov dolárov z brazílskej centrálnej banky. Práce na SPFS sa zintenzívnili a prvá transakcia prebehla už v roku 2017.

SPFS sa dostalo do centra pozornosti najmä v roku 2018, keď sa spomínalo jeho potenciálne prepojenie na blockchain. Ale záujem finančných domov o SPFS rastie len veľmi pomaly. Podľa ruskej centrálnej banky je dnes do prevádzky zapojených 400 inštitúcií a SPFS zastrešuje len okolo 15 percent obchodov v samotnom Rusku. To je len zlomok siete SWIFTu. V porovnaní s ním SPFS stále bojuje s vyššími prevádzkovými nákladmi.

Logo a nápis Alipay, jedného z dominantných online platobných systémov v Číne
Neprehliadnite

Akcie Alibaby po kritike od čínskych komunistov padli. Návrat do zelených čísel sľubujú Vianoce

Na prepojení s Tureckom sa pracuje, Čína je vo hviezdach

Rusi sa spoliehajú na prepojenie SPFS s čínskym bankovým systémom. Tento krok však zatiaľ zostáva v rovine plánov. Naposledy Čína v roku 2019 potvrdila, že pripojenie čínskeho finančného systému známeho CIPS k SPFS je reálne. Odvtedy sa ale nič zásadné neudialo.

Okrem toho Rusko podpísalo dohodu o navýšení využitia rubľa a tureckej líry pre medzinárodné platby. Očakáva sa, že dohoda zapojí do SPFS turecké banky a ďalšie ruské firmy, čo by zároveň pomohlo posilniť bankovú infraštruktúru v Turecku. Do Turecka by sa tak mohli rozšíriť ruské platobné karty MIR, ktoré sú alternatívou ku globálnym hráčom ako MasterCard a VISA.

Ďalším potenciálnym partnerom Ruska by mohla byť India. Indície v tomto smere zosilneli po tom, ako sa USA vyhrážali Dillí sankciami za nákup ruských raketových obranných systémov. V dôsledku sankcií amerického prezidenta Donalda Trumpa proti Iránu sa pokúsila zaviesť vlastnú alternatívu SWIFTu pre platby smerujúce do Iránu aj Európska únia.

SAP
Neprehliadnite

Akcie softvérového giganta SAP sa prepadli o štvrtinu hodnoty

Pozícia SWIFTu je neohrozená

Keď USA spustili sankcie na Rusko, označil ich ruský prezident Vladimír Putin za chybu, ktorá môže ohroziť nadvládu globálneho finančného systému založeného na amerických dolároch. Je jasné, že čím viac spoločností a štátov bude využívať alternatívne platobné systémy, tým viac budú zasahovať do prevádzky SWIFTu a ohrozovať dominantnú pozíciu dolára v globálnom obchode.

Aktuálne sa však na postavení SWIFTu ako celosvetovo dominantného finančného komunikačného systému nič nemení. Zatiaľ zostáva pre finančný sektor kľúčovým a žiadna z potenciálnych alternatív ho neohrozuje.

Olívia Lacenová

Po absolvovaní žurnalistiky na Univerzite Konštantína Filozofa v Nitre strávila 18 mesiacov ako redaktorka Hospodárskych novín. Vo svete finančných trhov začínala na oddelení sales, kde sa venovala klientom obchodujúcim prostredníctvom CFD certifikátov. Následne sa začala zaoberať analytickou činnosťou a pracovala pre značky xPartners a TopForex so zameraním na trh s komoditami a drahými kovmi, ktoré vo fyzickej podobe považuje za najlepšiu formu zabezpečenia majetku proti neistote. Aktuálne pôsobí ako hlavná analytička značky Wonderinterest.

Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora