Je po voľbách, zvykajte si. Tento už zľudovený výrok Vladimíra Mečiara je aktuálny po každom národnom hlasovaní. Pár dní potom, ako si Slovensko vybralo novú hlavu štátu, zorganizovala vláda spoločné rokovanie s ukrajinskými kolegami v Michalovciach.. Zaujímavá je najmä informácia denníka Ukrajinskaja pravda, ako Robert Fico za zatvorenými dverami priznal, že protiukrajinské výroky boli určené domácemu publiku a osobne je pripravený na konštruktívne vzťahy.
Pozitívnejší prístup bolo cítiť aj z verejných vyjadrení šéfa slovenskej vlády, keď uviedol, že Ukrajine želá skoré členstvo v Európskej únii. „Podpora Slovenskej republiky, pokiaľ ide o Ukrajinu a jej ambície stať sa členom EÚ, nie je špekulatívna. To je plnohodnotná podpora,“ uviedol R. Fico. A dodal, že si želá, aby sa našli mierové východiská vojny, ktoré budú rešpektovať územnú celistvosť, suverenitu a budú k Ukrajine férové.
Obrovský potenciál ekonomickej spolupráce so susednou krajinou vidí aj Asociácia priemyselných zväzov a dopravy: „Ukrajina má vypracovaný zoznam oblastí a projektov, kde je potrebná pomoc, a hľadá zapojenie súkromného sektora. Otvára nám to dvere najmä v oblastiach ako energetika, IT, stavebníctvo, infraštruktúra a odmínovanie, kde môžu naše spoločnosti ponúknuť svoje služby a technológie," uviedli slovenskí podnikatelia vo vyhlásení.
Tri ekonomické posolstvá guvernéra NBS Petra Kažimíra
Príležitosť pre tunajšie firmy však nie je jediná oblasť, v ktorej môže Slovensko profitovať. Obrovský potenciál ponúka najmä ľudský kapitál. Časť Ukrajincov si bude musieť po skončení vojny na obnovu vlastného bývania zarobiť práve v západnejších krajinách. To je pre prijímací štát veľmi vďačná pozícia. Cudzinec strávi pár rokov prácou, zaplatí dane a odvody a vráti sa domov skôr, než by výraznejšie čerpal výhody sociálneho systému.
Vo chvíli, keď budú mať Ukrajinci neobmedzený pohyb po Európskej únii, však už pre nich nebude Slovensko zaujímavé, pôjdu ďalej na západ za väčšími peniazmi. Aj preto je dôležité otvoriť im pracovný trh skôr, než to urobí únia. Bratislavská vláda už v prípade personálneho potenciálu Ukrajincov zlyhala. Hoci hneď po vypuknutí vojny chodili mnohí práve cez ukrajinsko-slovenské hranice, slovenské úrady sa len prizerali, ako náborári z Nemecka či ďalších krajín oslovujú talenty priamo na hraniciach s výhodnými ponukami. Slovensko pritom kvalifikovanú pracovnú silu potrebuje a malo by čerpať z geografickej i jazykovej blízkosti. Dôležité je však nepodľahnúť tlaku lobistov z odborov, ktorí naivne dúfajú, že ak bude na pracovnom trhu veľa prekážok pre cudzincov, zdvihne to platy domácich zamestnancov. Lenže výsledkom môže byť sťahovanie firiem do iných krajín za vyhovujúcou pracovnou silou.
V Európe diplomat, doma populista
Kým v prípade Ukrajiny pôsobil Fico pragmaticky, domácemu publiku potreboval adresovať klasickú populistickú šou. Vo videu v predvečer rokovania s Ukrajincami povedal, že už len čaká, kedy sa nenávisť, ktorú vníma od niektorých médií, „pretaví do vraždy niektorého z popredných vládnych politikov. A to nepreháňam ani o milimeter,“ zdôraznil. Fico pritom v roku 2010 o ochranke Ivety Radičovej povedal, že: „na Slovensku akurát tak môžu do vás dobre kopnúť na ihrisku, keď hráte futbal, to je tak všetko.“ Súčasné vyjadrenia sú maximálne neúctivé najmä ak si uvedomíme, že obeťou vraždy sa pred šiestimi rokmi stal práve novinár. Dôležitou otázkou je, či sú podobné vyjadrenia R. Fica iba divadlom pre voličov, alebo snahou posilniť aktivitu tajnej služby.
Po zvolení Petra Pellegriniho sa o slovo hlási Andrej Danko, ktorý by chcel byť predsedom Národnej rady Slovenskej republiky. Jedným z benefitov tejto pozície sú pritom práve informácie z tajnej služby. Hlas trvá na súčasnom rozdelení, R. Fico sa však v Sobotných dialógoch nechal počuť, že funkciu by mal mať Danko, no platí koaličná zmluva. Téma však zo stala len tak ľahko nezmizne. Dá sa tušiť, že po eurovoľbách sa môže otvoriť nanovo, a to v závislosti od výsledku Hlasu. Ak bude slabý, zrejme to posilní tlaky na pohltenie tejto strany Smerom. V takom prípade by práve funkcia šéfa parlamentu bola náplasťou pre SNS, aby im Smer nemusel dať ďalšie ministerstvá.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?