Ak by ste pred tromi rokmi riadili banku, bolo by samovražedné, pokiaľ by ste verejne podporovali bitcoiny. Dôvod? Médiá sa rozhodli, že bitcoin je užitočný iba pre zločincov a drogových dílerov. 

Na obhajobu novinárov treba poznamenať, že väčšina z nich bitcoinu nerozumela. Dennodenne počúvali rovnaké a očividné lži od kolegov z iných médií. A všetko ostatné médiá vytesnili.

Olej do ohňa prilial najslávnejší investor na svete Warren Buffett, keď vyhlásil, že bitcoin je len účinnejší „jed na krysy“. Jeho partner Charlie Munger obchodovanie s bitcoinom prirovnal k obchodovaniu „s mozgami mŕtvych detí“. Korunu tomu dal Jamie Dimon, šéf najväčšej americkej banky JPMorgan, keď povedal, že prepustí každého, koho prichytia pri obchodovaní s bitcoinom.

Nuž, situácia sa zmenila. Tu je zoznam ďalších 15 veľkých investorov a inštitúcií, ktoré začali o bitcoine rozmýšľať inak.

1. JPMorgan

Aj samotný gigant JPMorgan zmenil názor o 180 stupňov. V prestížnom časopise Fortune publikoval názor svojich analytikov, ktorí očakávajú zdvojnásobenie alebo strojnásobenie ceny bitcoinu. 

2. Fund Tudor BVI

Prvým a jedným z najpozoruhodnejších nových veriacich bitcoinu je manažér miliardoveho hedžového fondu Paul Tudor Jones. Bitcoin mu v roku 2020 pripomína úlohu zlata v 70. rokoch. Jeho hedžový fond v hodnote 22 miliárd dolárov investoval 1 až 2 percentá svojich aktív do bitcoinových futures kontraktov.

3. Social Capital

Zakladateľ fondu Social Capital, Chamath Palihapitiya, samozvaný „apoštol“ Warrena Buffetta, tvrdí, že bitcoin je najlepším finančným zaistením proti neistej svetovej ekonomike. Vyzval ľudí, aby do tohto aktíva investovali najmenej jedno percento.

Bitcoin
Neprehliadnite

Bitcoin rastie a tu je sedem dôvodov, prečo neprestane

4. ARK 

Cathie Wood je najúspešnejšou investorkou na svete za posledných päť rokov. Jej tím v spoločnosti ARK odporúča alokáciu do bitcoinu v rozmedzí od 2,55 do 6,55 percenta.

5. Stone Ridge 

Inštitúcie v hodnote niekoľkých miliárd dolárov teraz investujú do bitcoinu deväťciferné sumy. Stone Ridge, správca aktív v hodnote 10 miliárd dolárov, vlastní 115 miliónov dolárov v bitcoinoch.

6. Microstrategy Inc. 

Spoločnosť Microstrategy,  ktorá je súčasťou burzy Nasdaq, urobila už druhý výrazný nákup bitcoinov, čím zvýšila podiel tejto kryptomeny v portfóliu na 425 miliónov dolárov. Bitcoiny používa ako primárne rezervné aktívum pokladnice a takmer úplne nahrádza americké doláre.  

Aká je budúcnosť dolára, keď ho v Spojených štátoch obrazne povedané zhadzujú z helikoptéry? Na to sa pýtajú mnohí ekonómovia.
Neprehliadnite

Osem investičných stratégií, ktoré by ste si mali osvojiť ešte dnes

7. Mode

Spoločnosť Mode Global Holdings, obchodovaná na Londýnskej burze cenných papierov, nedávno oznámila, že 10 percent svojich hotovostných rezerv vloží do bitcoinov, aby sa ochránila pred znehodnotením meny. 

8. Grayscale 

Grayscale, najväčšia správcovská spoločnosť v oblasti digitálnych aktív, zaznamenala v treťom štvrťroku rekordný prílev vkladov v hodnote 1 miliardy dolárov. V súčasnosti spravuje aktíva takmer za 6 miliárd dolárov. Fond Grayscale Bitcoin Trust má namierené dosiahnuť do konca roku 2020 hodnotu 500 000 BTC. 

Na Slovensku vznikla prvá spoločnosť, ktorá ponúka investovanie do kryptomien.
Neprehliadnite

Digitálna mena centrálnych bánk, spása alebo záhuba?

9. Fidelity

Spoločnosť Fidelity tiež prispela svojím menom a povesťou k vytváraniu dobrého mena tejto novej triedy aktív. V roku 2019 úspešne uviedla na trh produkt úschovy kryptomien pre inštitucionálnych investorov. V auguste 2020 spustila prvý bitcoinový fond a nedávno navrhla investorom zvýšiť alokáciu bitcoinov na 5 a viac percent. 

10. Intercontinental Exchange

Intercontinental Exchange (ICE), burzový kolos, ktorý vlastní aj newyorskú burzu, založil spoločnosť Bakkt. Tá vlastní 182 miliónov dolárov od firiem ako Microsoft a Starbucks na to, aby sa zamerala na zaistenie bezpečnosti kryptomien pre penzijné fondy a možno aj pre menších investorov.

11. Goldman Sachs 

Známa americká banka uvažuje o svojej vlastnej kryptomene, pričom s najväčšou pravdepodobnosťou pôjde o stablecoin. Banka uviedla, že eviduje „zvýšený záujem“ zo strany inštitucionálnych klientov o kryptomeny. 

12. DBS Bank 

DBS Bank, najväčšia banka v juhovýchodnej Ázii, sa pripravuje na spustenie novej burzy digitálnych aktív. Je to veľká vec, pretože to dokazuje, že v Ázii sa kryptomeny stávajú hlavným prúdom. 

Bitcoin a euro
Neprehliadnite

Stane sa z DeFi bankový predátor, ktorý ohrozí tradičné bankovníctvo a poisťovníctvo?

13. Paypal 

Na trh s kryptomenami nedávno vstúpil aj globálny platobný systém PayPal. Technologická spoločnosť umožní používateľom nakupovať a predávať bitcoiny a ďalšie kryptomeny. PayPal má viac ako 345 miliónov používateľov, 25 miliónov obchodníkov a podľa vkladov je de facto 20. najväčšou „bankou“ na svete. 

14. Square 

Platobná platforma Square nakúpila bitcoiny v hodnote 50 miliónov dolárov. Jack Dorsey, šéf gitantov ako Twitter a Square, je už dlho zástancom bitcoinu. V roku 2018 uviedol, že verí, že sa z neho v nasledujúcom desaťročí nakoniec stane rezervná svetová mena. Sám J. Dorsey vlastní nešpecifikované množstvo bitcoinov.

15. Centrálne banky 

Aj keď ide o špecifické subjekty, na tento zoznam patria aj centrálne banky. Už dlho majú výrazný vplyv na Wall Street a súčasný vývoj im vôbec nie je ľahostajný. Či už je to predseda americkej Komisie pre komoditné futures (CFTC), ktorý hovorí pozitívne o bitcoine a ethereu, alebo Európska centrálna banka, ktorá predstavuje návrh digitálneho eura. Čína dokonca testuje centralizovanú digitálnu menu v Šen-čene. Je zrejmé, že všetci venujú kryptomenám pozornosť. Keď začnú centrálne banky nakupovať bitcoiny do svojich rezerv, spustí sa globálna vlna nákupov. 

Mahátma Gándhí raz povedal: „Najprv vás ignorujú, potom sa vám smejú, potom s vami bojujú, a nakoniec vyhráte.“ Je viac ako pravdepodobné, že každá veľká banka v súčasnosti už analyzuje a rieši, akým spôsobom sa bude v bitcoine angažovať. Veľké privátne banky a Family office už pre svojich klientov začali nakupovať bitcoin bez toho, aby to publikovali do sveta.

Raymond Thomas Dalio
Neprehliadnite

5 vecí, ktoré nás učí Ray Dalio, zakladateľ najväčšieho hedžového fondu na svete

Áno, bitcoin prešiel kus cesty od povesti niečoho vhodného len pre obchodníkov s drogami a zločincov. Ešte však nevyhral. Nesmieme zabúdať, že výhrou pre bitcoin nebude stať sa ďalším finančným inštrumentom na Wall Street. 

Globálny finančný systém vybudoval svet založený na nerovnosti. Cieľom je narušiť súčasný stav a pomocou technológií vytvoriť lepší a spravodlivejší svet. Potom vyhráme všetci.

Ak sa aj niekto hneď nechystá bitcoin kupovať, aspoň by sa nemal zbavovať tých, ktoré už nakúpil.

Rastislav Vasilišin
Rastislav Vasilišin je zakladateľ a CEO spoločnosti Virtuse Exchange. Zaoberá sa problematikou financií s dôrazom na nový trend prepájania tradičného „starého” sveta financií s novou rýchlorastúcou oblasťou krypto ekonomiky a digitálneho sveta.
Upozornenie

Upozornenie: Redakcia sa nemusí stotožňovať s názorom autora