Prešlo 125 dní, odkedy v Berlíne vládne sociálny demokrat Olaf Scholz. Nastal čas, aby sme si dole v našej gubernii povedali, či chce spolkový kancelár ústrednej európskej mocnosti Európu viesť – a ak áno, kam. Samozrejme, nízky nenápadný plešivec, ktorý bol pred politikou advokátom špecializovaným na zákonník práce, nie je zďaleka fascinujúcim predmetom debát, ako napríklad jeho francúzsky kolega Emmanuel Macron. Scholz nemá so svojou prezývkou Scholzomat problém, vraj je na ňu dokonca hrdý. Nemci si po katastrofe s jedným charizmatikom hornorakúskeho pôvodu obľúbili úplne iný typ politika, suchých vecných správcov vecí verejných. Takto ku spokojnosti národa vládla 16 rokov Angela Merkelová – a Scholz sa v kampani odporúčal ako jej prirodzený následník.
Medzi jeho dôverníkmi platí „Prvý Scholzov zákon“, ktorý znie: „Nikdy sa neurazíme, nikdy nie sme hysterickí.“ A pestuje sa druhá zásada, ktorú si kancelár požičal od britskej kráľovnej: Never complain, never explain. „Nikdy sa nesťažuj, nikdy nevysvetľuj.“ Uplatnil to už nedávno, keď si najmenší koaličný partner, pravicovo-liberálna FDP, vynútila zrušenie všetkých podstatných protipandemických opatrení. Opatrenia už síce boli naprieč Európou zrušené, lenže mediálny a politický mainstream Spolkovej republiky bol ešte inde. Rozhorčenie bolo obrovské, jeho SPD, Zelení, väčšina opozičnej CDU/CSU, no najmä premiéri spolkových krajín proti uvoľneniu ostro protestovali. Scholz si to veľké vykrikovanie bez viditeľnej emócie vypočul. Povedal iba toľko: „Myslím, že na tom musíme ešte popracovať.“ A prešiel na inú tému.
Olaf Scholz telefonuje pred začiatkom predstavenstva SPD po voľbách do krajinského parlamentu v nemeckej spolkovej krajine Sársko 28. marca 2022 v Berlíne. Foto: TASR/AP
Scholz je pracant. Je obávaný vyjednávač. Traduje sa, že príde do každého rokovania najlepšie pripravený, má všetky fakty a čísla v hlave a dokáže v situáciách, keď sa vyjednávania ocitli na mŕtvom bode, vytiahnuť ešte jeden rezervný variant kompromisu. Niektorí, čo ho spoznali, až mýtizujú vyjednávacie schopnosti Scholza. Hovoria, že Scholz vie svojho súpera čítať a kontrolovať – bez toho, aby si to dotyčný všimol. Nie je veľmi dôležité, či nový nemecký kancelár takými fenomenálnymi schopnosťami naozaj disponuje. Dôležite je, že si sám verí. Veril napríklad, že si u vysoko inteligentného klamára zo starej školy KGB vyrokuje svetový mier.
Olaf Scholz bol posledným európskym štátnikom, ktorý si v snahe odvrátiť vojnu sadol za najdlhší stôl Kremľa. To malo svoju logiku, v zahraničnej politike ešte nebol veľmi doma a nejde nikam nepripravene. Bezdetný Scholzomat, ktorý si aj v tuhých časoch nájde čas na lektúru (v pandémii si stihol prečítať monografiu o maurskej nadvláde v Španielsku), sa na Putina pripravil perfektne. Čítal jeho biografie, ponoril sa do ruskej a ukrajinskej histórie, pozval si znalcov Ruska, rozprával s politológom Ivanom Krastevom, dlho telefonoval s predchodkyňou Merkelovou. Rokovania v Kremli trvali štyri hodiny, čiastočne boli tlmočené, čiastočne sa viedli rovno v nemčine. Počas spiatočného letu pôsobil Scholz neobvykle uvoľnene až veselo. Veril, že uspel.
Veril, že s Putinom položili možné základy na novú bezpečnostnú architektúru Európy. O pár dní neskôr rozpútal Putin najrozsiahlejšiu európsku vojnu od druhej svetovej.
Ostrieľaný Scholz, ktorý posledné dve desaťročia strávil v Berlíne a v Hamburgu v špičkových pozíciách (prakticky nepretržite v exekutíve, opozícia sa mu očividne hnusí), ale nemalú časť Nemcov v prvých mesiacoch svojho vládnutia zneistil. Mal viditeľné problémy s vrastaním sa do novej úlohy, zdal sa byť neistý a mlčanlivý, občas sa vytratil na niekoľko dní. Francúzsky prezident Macron ho z hľadiska európskej politiky postavil do druhého radu. Scholz spočiatku tak veľmi nechcel nič pokaziť, že mu to vyčkávanie prischlo.
Túto metódu nemohol uplatňovať iba pri dvoch témach: mor a vojna. Pri covide sa už pred sťahovaním do kancelárskeho úradu (8. decembra) rozhodol, že jediné východisko z pandémie vedie cez povinné očkovanie celého dospelého nemeckého obyvateľstva. Pri Putinovej vojne potreboval len tri dni, kým v Spolkovom sneme vyhlásil nič menšie než koniec 77-ročnej doby holubičieho Nemecka. Bez toho, aby sa stratil vo vojnovom pátose alebo zbytočnej veľkohubosti, nazval 24. február Zeitenwende, „obratom času“. Všetko, čo ešte 23. februára bolo zvlášť pre jeho čiastočne rusofilnú a pacifistickú SPD tabu, odrazu už neplatilo: Kancelár oznámil dodávky zbraní na Ukrajinu, posilnenie doteraz málo obľúbenej organizácie NATO, stomiliardový špeciálny program vyzbrojovania a dodržiavanie dvojpercentného cieľa výdavkov na obranu.
Dalo by sa to zhrnúť tak, že automat reagoval ako automat – na veľkú zmenu veľkou zmenou. Chvíľu sa zdalo, že Spolková republika bude odteraz inou krajinou. Ale nič také sa nestalo, krajina je opäť v starých koľajach. Pred koncom veľkonočného pôstu môžeme skonštatovať, že „semaforová“ vláda v oboch témach, pri ktorých sa meria spôsobilosť nového kancelára (mor a vojna), úplne alebo do značnej miery uviazla. Obe otázky (povinné očkovanie a vyzbrojovanie) sú pritom až prekliatym spôsobom previazané.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?