Máte problém s time manažmentom alebo ste len leniví? Kvíz vám mnohé napovie
V kvíze sa dozviete aj to, koľko ľudí si vie čas efektívne zorganizovať a koľkokrát si priemerný človek kontroluje smartfón a sociálne siete
1/9 Koľko percent času by ste si mali plánovať?
Odborníci na time manažment odporúčajú, aby ste si neplánovali všetok čas do detailov. Za ideálne sa považuje, ak si naplánujete 60 percent času a zvyšok necháte spontánne plynúť. Je to niečo ako rezerva pre nečakané situácie, rozhovory a kreatívne myslenie.
2/9 Sú niektorí ľudia voči problémom s time manažmentom imúnni?
Imunita voči problémom s manažovaním času neexistuje. Isté predispozície človek mať môže a potom to pre neho môže byť o niečo ľahšie, avšak väčšina ľudí musí na tejto schopnosti cieľavedome pracovať. Ani usilovní a pedantní ľudia nemajú vyhrané, keďže príčinou zlého time manažmentu môže byť aj prílišný perfekcionizmus.
3/9 Ktorý z týchto prejavov naznačuje, že máte s manažovaním svojho času problém?
Stres vyplývajúci z pocitu, že človek nestíha, je veľmi častým indikátorom zlého alebo neexistujúceho time manažmentu. Absencia konkrétneho časového plánu ešte nemusí znamenať, že človek si čas manažuje zle, ak u neho takýto prístup funguje a necíti sa pod tlakom. Ani samotné odkladanie úloh na neskôr nemusí byť hneď znakom zlej organizácie času – môže byť totiž tiež súčasťou fungujúceho time manažmentu, hoci len za predpokladu, že odkladanie úloh je plánované a dôležité úlohy sa pod tlakom nemenia na naliehavé.
4/9 Koľko percent ľudí si podľa prieskumov zodpovedne manažuje svoj čas?
Čas si podľa prieskumov zásadnejšie organizuje necelá pätina ľudí. Tí zvyšní sa buď spoliehajú na jednoduchý zoznam úloh a základné princípy plánovania, alebo nerobia v tomto smere vôbec nič.
5/9 Nepriateľom efektívneho organizovania času môžu byť aj médiá. Viete, koľkokrát denne si človek skontroluje displej mobilného telefónu?
Výskum americkej spoločnosti Asurion preukázal, že priemerný človek si skontroluje mobil takmer stokrát denne. Ak by sme sa však zamerali na vekovú skupinu 18 až 24 rokov, bol by to dvojnásobok oproti celkovému priemeru. Informačno-komunikačné technológie však nemusia mať automaticky len negatívny efekt – môžu totiž za istých okolností viesť k väčšej a systematickej kontrole času. Závisí to od spôsobu ich využívania.
6/9 V čom môže byť pre firmu prínosný lenivý človek, ktorý si svoj čas nepotrebuje a nechce nijako organizovať?
Aj keď to nie je bez rizík a nemusí vždy ísť o najlepšiu alternatívu, zamestnanec, ktorý neoplýva usilovnosťou, má motiváciu a zároveň aj tendenciu vyriešiť pracovný problém čo najrýchlejšie a najjednoduchšie. Pracovník, ktorý nemá potrebu organizovať si čas, lebo sa mu to napríklad nechce robiť, sa dokáže neraz k riešeniu niektorých problémov postaviť efektívnejšie než pedant.
7/9 Ktorý úspešný manažér svetoznámej firmy povedal, že ťažké úlohy zveruje lenivým zamestnancom?
„Na ťažkú prácu si vyberám lenivého človeka. Ten totiž nájde jednoduchý spôsob, ako ju zvládnuť.“ Autorom tejto myšlienky je Bill Gates.
8/9 Pri úvahách o efektivite práce sa často skloňuje Paretovo pravidlo. Čo toto pravidlo hovorí?
Paretovo pravidlo hovorí, že za 80 percent výsledkov je zodpovedných len 20 percent aktivít. Pri manažovaní času je preto dobré si uvedomiť, ktoré úlohy sú skutočne dôležité a ktoré sú „len“ naliehavé.
9/9 Kto je náchylnejší na prokrastináciu – lenivci alebo perfekcionisti?
Prokrastinácia znamená, že jedinec odkladá pracovné či domáce úlohy na neskôr, pričom to má negatívne dôsledky. Väčšiu tendenciu prokrastinovať majú pritom činorodí perfekcionisti, ktorí si naplánujú viac úloh, než sú schopní v danom čase zvládnuť. Lenivý človek prokrastinovať zväčša nepotrebuje, pretože daným úlohám nepripisuje prílišnú dôležitosť. Úlohu neplní nie preto, lebo by ju odkladal, ale preto, lebo, lebo ju zľahčuje a odmieta akúkoľvek činnosť, ktorá by smerovala k jej splneniu.
Tvoj výsledok Ďakujeme za absolvovanie kvízu.
Zdá sa, že o problematiku time manažmentu ste sa doposiaľ príliš nezaujímali. Nabudúce to bude lepšie.
Tvoj výsledok Vaše hodnotenie je priemerné.
Kvíz nebol ľahký, no podarilo sa vám zvládnuť niekoľko otázok.
Tvoj výsledok Kvíz ste zvládli veľmi dobre.
Blahoželáme, odpovedali ste správne na väčšinu otázok. Problematika time manažmentu vám nie je cudzia.
Tvoj výsledok Kvíz ste zvládli výborne.
Blahoželáme k skvelému výsledku. Zdá sa, v oblasti time manažmentu máte prehľad a čas si viete veľmi dobre organizovať.