Dvojeurovka v hodnote stoviek eur. Otestujte sa, či viete, kedy vám v obchode vydali poklad
Hoci vyzerajú identické, nie je každá eurová minca rovnaká. Niektoré môžu mať hodnotu v stovkách či tisícoch eur. Ide najmä o pamätné mince. Dôležité je aj to, ktorá krajina ich vydala. Faktorov, ktoré rozhodujú o tom, či je minca cenná, je však omnoho viac. Poznáte ich?
1/10 Na úvod ľahšia otázka. Na minci sa môže vyskytnúť chybná razba. Napríklad nie je správne vycentrovaná. Čo to v praxi znamená?
Čím je mincí menej, tým sú vzácnejšie. Práve chyborazby sú jedným z kritérií, ktoré zvyšujú ich cenu. Nie je nezvyčajné, že niektoré chyborazby môžu stáť až 500 eur. Stále však platí, že rozhoduje počet mincí, ktoré sa dostali do obehu, než si v mincovni všimli chybu.
2/10 Ktoré euromince môžu byť vzácne?
Dvojeurové mince môžu byť vzácne práve vďaka tomu, že majú na národnej strane pamätný motív. Hodnota centov a jednoeuroviek rastie najmä vďaka chyborazbe. Napríklad Taliani omylom vyrazili jednocentové mince na väčšie dvojcentové pliešky. Dnes sa hodnota takejto mince môže vyšplhať až na šesťtisíc eur. Keďže jedno- a dvojcentové mince miznú z obehu, aj tie môžu byť časom vzácne. Hodnotu mincí si môže človek overiť v internetových fórach alebo prostredníctvom rôznych mobilných aplikácii, kde stačí mincu naskenovať.
3/10 Ktoré krajiny môžu raziť vlastné euromince?
Okrem štátov eurozóny môžu raziť svoje vlastné mince aj Monako, Vatikán, San Marino a Andorra. Keďže ide o malé krajiny s menším počtom vyrazených mincí, sú ich platidlá spravidla cennejšie. Euro používa aj Čierna Hora a Kosovo, ale na rozdiel od štvorice malých štátov nemajú dohodu s Európskou úniou a tak vlastné mince raziť nemôžu.
4/10 Koľko pamätných mincí môžu vydať jednotlivé štáty?
Krajiny môžu vydávať dve pamätné mince ročne. Slovensko v roku 2023 vydalo pamätnú mincu k stému výročiu prvej transfúzie krvi u nás a k dvojstému výročiu konskej pošty medzi Viedňou a Bratislavou.
5/10 Pre hodnotu mincí sú dôležité tri písmenká UNC. Čo znamenajú?
V prípade pamätných mincí platí, že hodnotnejšie bývajú také, ktoré neboli poškodené obehom. Aj preto môže minca z rovnakej edície stáť v UNC kvalite 200 eur a rovnaká minca z obehu iba dve eurá.
6/10 Nie každá minca, ktorá sa od ostatných z rovnakej série líši, je automaticky vzácna. Môže ísť o falšovanie. Pomôckou môže byť magnet. Čo je pravda?
Eurové mince sú čiastočne magnetické. Žlté jadro magnet priťahuje, ale svetlý vonkajší prstenec nie. Hoci 1-, 2- a 5-centovky vyzerajú ako medené, sú z ocele a potiahnuté meďou. Magnet ich silne priťahuje. Naopak, 10-, 20- a 50-centové mince magnetické nie sú vôbec.
7/10 Ak dostanete v obchode päťeurovú či 20-eurovú mincu, čo to znamená?
Jednotlivé krajiny môžu vydávať takzvané zberateľské mince v rôznej hodnote, no sú zákonným platidlom len na území toho štátu, ktorý ich vydal.
8/10 Poznáte euromince? Ktorej krajine patrí táto národná strana?
Ide o fínsku mincu, na ktorej je vidieť listy a plody morušky.
9/10 Toto je jedna z najznámejších a najvzácnejších euromincí, jej cena sa pohybuje v tisícoch eur. Kto je na nej a ktorý štát ju vydal?
Je to monacká minca. Švédsko zatiaľ nemá euromince, keďže nie je súčasťou eurozóny.
10/10 Aj táto minca patrí malej krajine. Ktorej?
Je to San Marino. Hoci platí, že vyššiu hodnotu majú najmä pamätné mince, no aj bežné obehové mince týchto krajín sú v obehu pomerne vzácne.
Tvoj výsledok Nabudúce to bude lepšie
Aspoň máte dôvod, keď budete najbližšie platiť, pozrieť si zadnú stranu výdavku.
Tvoj výsledok Stále dobrý výsledok
Téma euromincí je pomerne komplikovaná. Je zložité vedieť o nich všetko.
Tvoj výsledok Výborný výsledok
O minciach toho viete naozaj veľa.