Skupina štátov pod označením BRICS získala na popularite. Minulý rok oznámila, že okrem tradičných členov - Brazília, Rusko, India, Čína a Južná Afrika - pribudnú aj ďalší. Spolu s Argentínou, Egyptom, Etiópiou, Saudskou Arábiou a Spojenými arabskými emirátmi mal BRICS predstavovať takmer polovicu svetovej populácie a tretinu globálneho HDP.
Hlavnou snahou skupiny je konkurovať svetovému poriadku, ktorý vedú Spojené štáty. No ani toto rozšírenie nenamútilo veľa vody. Argentína najskôr prijala pozvanie, ale neskôr ho odmietla. Saudská Arábia sa zatiaľ nevyjadrila. Obe krajiny sa obávajú, že potenciálne výhody z participácie na skupine zatieňujú nevýhody zhoršenia vzťahov so Západom.
Podobná situácia sa zopakovala aj tento rok, keď Alžírsko stiahlo svoju ponuku a Kazachstan ju ani nepodal. To vyvolalo negatívnu reakciu Ruska, ktoré následne zaviedlo zákaz dovozu niektorých poľnohospodárskych plodín zo stredoázijskej krajiny.
„Pre lídrov ako Vladimir Putin a Si Ťin-pching je každoročný samit BRICS vynikajúcou príležitosťou predstaviť víziu sveta, v ktorom Spojené štáty nehrajú hlavnú úlohu. A predsa každý samit potvrdzuje, že zoskupenie nemá inú funkciu ako presadzovanie plamennej rétoriky a symbolických gest,“ píše Antonia Colibasanu z Geopolitical Futures. Naznačuje tým, že cesta od slov k činom je dlhá.
Zoskupenie BRICS oslavuje už 15 rokov existencie, no zo svojich veľkých plánov nezrealizovalo zatiaľ takmer nič. To by sa však mohlo v najbližších rokoch zmeniť.
Útok na dolár
Každý rok skupina spochybňuje fungovanie medzinárodného platobného systému, ktorému dominujú americké banky. Je to, ako keby sa všetky medzinárodné lety odlietali iba z jedného hubu. Takmer každá dolárová platba musí prejsť cez americkú korešpondenčnú banku, ktorá kontroluje, či platba spĺňa kritériá na vládne sankcie. Biely dom tak môže de facto blokovať akúkoľvek dolárovú transakciu.
Firmy po celom svete používajú dolár, ktorý má stále asi 50-percentný podiel na svetových transakciách, pretože ponúka vysokú likviditu a nízke náklady, ktorým nemôže konkurovať žiadna iná mena. Pre akékoľvek dve strany je výhodnejšie realizovať transakcie v dolároch než v lokálnych menách.
Dva a pol roka po zmrazení ruských aktív v hodnote 282 miliárd dolárov sa objavili nové dôvody na narušenie dolárovej hegemónie. Vznikajú snahy používať viac čínsky jüan či ruský rubeľ v obchode medzi členskými krajinami. Hoci sa podiel čínskeho jüanu razantne zvýšil, systém nepresvedčil.
Obchod Ruska s Čínou, a najmä s Indiou, je silne prebytkový a sankcie spôsobujú neistotu. Rusko získava indické rupie, ktoré nedokáže využiť, a zároveň má nedostatok potrebných čínskych jüanov. Preto sa aj napriek snahe končia niektoré transakcie barterom.
Krajiny BRICS však prišli s riešením s názvom BRICS Bridge.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?