Už štyri roky sa nemenilo životné minimum. Naposledy sa zvyšovalo k 1. júlu 2013. Odvtedy je jeho suma stále rovnaká – 198,09 eura.
Nejde pritom o bezvýznamné číslo. Životné minimum je totiž spoločensky uznaná minimálna hranica príjmov fyzickej osoby, pod ktorou nastáva stav jej hmotnej núdze.
Sumy životného minima sa upravujú vždy k 1. júlu na základe koeficientu rastu čistých peňažných príjmov na osobu alebo koeficientu rastu životných nákladov nízkopríjmových domácností. Pri valorizácii súm životného minima sa zohľadňuje nižší koeficient. Ak by aspoň jeden z týchto ukazovateľov klesol, malo by sa znížiť aj životné minimum.
Tieto údaje poskytuje ministerstvu Štatistický úrad SR. Sumy životného minima sú upravené zákonom č. 601/2003 Z. z. o životnom minime. V roku 2014 dokonca hrozilo, že sa bude životné minimum znižovať. Ministerstvo práce napokon prijalo novelu zákona o životnom minime, ktorá minimum zmrazila. Pri poklese životných nákladov nízkopríjmových domácností, respektíve čistých peňažných príjmov sa životné minimum zachovalo na súčasnej úrovni.
Menej v čistom
Zmrazené životné minimum súčasne ale znamená, že v roku 2017 sa nezmenia ani iné dôležité čísla, ktoré ovplyvnia výšku čistých príjmov každého daňovníka. Ide napríklad o výšku daňového bonusu či výšku nezdaniteľných častí základu dane.
Daňový bonus je daňová úľava, ktorá sa poskytuje daňovníkovi vyživujúcemu dieťa žijúce s ním v domácnosti formou zníženia dane z príjmov, respektíve preddavkov na daň, ktorú by inak daňovník musel zaplatiť. Rodič ho dostáva kým je dieťa považované za nezaopatrené, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku.
O sumu daňového bonusu sa zamestnancovi mesačne znižuje daň (nie základ dane), čo zamestnancovi priamo zvyšuje jeho plat. Podnikateľ si uplatňuje bonus v daňovom priznaní za celý predchádzajúci rok. Bonus na dieťa teda zostáva 21,41 eura na mesiac. Ročne si teda môže daňovník znížiť daň pri jednom dieťati o 256,92 eura.
Nezmenená základná nezdaniteľná suma 3 803,33 eura znamená, že zamestnanci a aj podnikatelia budú mať nižší čistý príjem a viac odvedú štátu. Mesačná suma je na budúci rok 316,94 eura.
Nemení sa ani výška základu dane, po prekročení ktorej musí fyzická osoba uplatniť vyššiu sadzbu dane z príjmov (25 percent). Zostáva 35 022,31 eura. Ide o 176,8-násobok sumy životného minima.
Zmrazená je aj hranica, od ktorej sa kráti nezdaniteľná suma. Suma na milionársku daň je 19 809 eura. Pri sume 35 022,32 je nezdaniteľná suma nulová.
Ďalším dôležitým číslom je hranica príjmu pri podávaní priznania. Podávať ho bude v roku 2017 každý, kto dosiahol tento rok vyšší príjem ako je polovica nezdaniteľnej sumy, teda zarobil tento rok viac ako 1 901,67 eura.
Nemenia sa tiež nepostihnuteľné sumy pre účely výpočtu exekučných zrážok a zrážok podľa Občianskeho súdneho poriadku. Od 1. júla ide o sumy 118,85 eura na povinného (60 percent životného minima plnoletej fyzickej osoby) a 49,52 eura na vyživovanú osobu (25 percent životného minima plnoletej fyzickej osoby).
Prídavky a rodičovský po starom
Na životné minimum je naviazaných aj veľa iných príspevkov. Jeho zmrazenie znamená aj to, že si neprilepšia rodiny ani o cent na prídavkoch na deti a nezmení sa ani rodičovský príspevok. Na jedno dieťa teda štát dá od budúceho roku prídavok 23,52 eura mesačne, kým je dieťa považované za nezaopatrené, najdlhšie do dovŕšenia 25 rokov veku.
Rovnaký zostáva aj príplatok k prídavku na dieťa. Na budúci rok je 11,04 eura.
Viac nedostanú ani rodičia, ktorí sú s dieťaťom na rodičovskej dovolenke. Výška rodičovského príspevku je 203,20 eura mesačne, rodič dvojičiek dostane 254 eur, rodič trojičiek 304,80 eura. Úrad práce mu túto štátnu dávku vypláca najdlhšie do troch rokov veku dieťaťa, respektíve šiestich rokov veku dieťaťa, ktoré má dlhodobo nepriaznivý zdravotný stav.
Nemenia sa ani podmienky vzniku nároku na predčasný starobný dôchodok. Hranica na vznik nároku na predčasnú penziu je naďalej 237,80 eura. Do 30. 6. 2017 má poistenec nárok na predčasný dôchodok vtedy, ak suma novo priznaného predčasného starobného dôchodku je najmenej 237,80 eura (1,2-násobok životného minima 198,09 eura).
Nebude sa valorizovať ani minimálny dôchodok, ktorý začala vláda vyplácať vlani. Ten bude aj naďalej 269,50 eura.
Rovnaká zostáva aj suma, ktorú môže zarobiť evidovaný uchádzač o zamestnanie. Keďže sa od 1. júla 2016 suma životného minima nezvýši, nezamestnaný v evidencii na úrade práce môže zarobiť najviac 148,57 eura.
Sumy životného minima od 1. 7. 2016
- 198,09 eura mesačne, ak ide o jednu plnoletú fyzickú osobu,
- 138,19 eura mesačne, ak ide o ďalšiu spoločne posudzovanú plnoletú fyzickú osobu,
- 90,42 eura mesačne, ak ide o zaopatrené neplnoleté dieťa alebo nezaopatrené dieťa.