Ak výpoveď podáva zamestnanec a jeho pracovný pomer u toho istého zamestnávateľa trval ku dňu doručenia písomnej výpovede zamestnávateľovi minimálne jeden rok, tak je výpovedná lehota najmenej dva mesiace.
To že sa zmenil druh pracovného pomeru z doby určitej na dobu neurčitú, dodatkom k pracovnej zmluve, neovplyvňuje dĺžku pracovného pomeru. Znamená to, že odpracovaná doba počas pôvodnej pracovnej zmluvy, uzatvorenej na dobu určitú, sa zráta s pracovnou dobou odpracovanou podľa dodatkom zmenenej pracovnej zmluvy na dobu neurčitú. Typ pracovnej zmluvy ani druh práce nemá vplyv na dĺžku pracovného pomeru u jedného a toho istého zamestnávateľa, ak zmeny nasledujú súvisle bez prerušenia.
Výpoveď musí byť v písomnej forme a musí byť doručená druhej strane, inak je neplatná. Zamestnanec môže dať výpoveď z akéhokoľvek dôvodu, ale aj bez uvedenia dôvodu. Odvolanie doručenej výpovede je možné písomne, ale len so súhlasom druhej strany.
Zmena pracovného pomeru z doby určitej na dobu neurčitú nemá vplyv na dĺžku pracovného pomeru, vždy ide o ten istý pracovný pomer, ktorého začiatok je určený dňom právnej účinnosti prvej pracovnej zmluvy, spravidla dňom nástupu do zamestnania, a preto nemá táto zmena žiadny vplyv na dĺžku výpovednej lehoty.
Dĺžku výpovednej lehoty stanovuje Zákonník práce podľa dĺžky pracovného pomeru. Výpovedná lehota podľa § 62 ods. 2 Zákonníka práce je minimálne jeden mesiac, ak tento zákon nestanovuje inak. Podľa § 62 ods. 6 citovaného zákona platí, že ak výpoveď dáva zamestnanec a jeho pracovný pomer u zamestnávateľa trval ku dňu doručenia výpovede minimálne jeden rok, tak je výpovedná lehota najmenej dva mesiace.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.