Výber správ TRENDU zo štvrtka 14. marca

Ochrana národnej bezpečnosti na prvom mieste

Blížia sa americké prezidentské voľby a obaja kandidáti a ich politické strany sa vedia zhodnúť prakticky iba na jednom – jastrabom postoji voči Číne. Preto nie je prekvapením, že v stredu Snemovňa s veľkou prevahou hlasov schválila zákaz TikToku v USA, pokiaľ sa nepredá americkej entite. Hoci zákon ešte musí schváliť Senát, podpísať prezident a pravdepodobne odobriť aj súd, ide o zrejmý útok na dominanciu čínskych aplikácii v USA.

TikTok je druhá najsťahovanejšia aplikácia v USA v minulom roku. Tou prvou sa stala Temu. Tá však sídli v Bostone, hoci ju vlastní čínsky PDD Holding. TikTok skopíroval jej úspešnú biznisovú stratégiu a v septembri otvoril na aplikácii shop. Hodnota predajov za pár mesiacov dosiahla miliardu dolárov. A čoskoro to bude omnoho viac, keďže TikTok dobyl srdcia americkej mládeže. TikToku nepomohlo ani to, že sa dohodol s Oraclom na oddelení dát amerických užívateľov, aby zabránil možnosti ich zneužitia čínskou vládou. Ide totiž o viac.

Na území Číny je zakázaný Facebook, Instagram aj X. Dosah amerických korporácii na čínske sociálne médiá je minimálny. Donald Trump sa to však rozhodol zmeniť a v časoch svojho prezidentovania aktívne zapojil operatívcov zo CIA do tvorby protivládnych príspevkov na čínskych sociálnych sieťach, píše Reuters v exkluzívnej správe. Vojna medzi americkou a čínskou vládou začína pripomínať temné obdobia studenej vojny.

Peking odmieta predať TikTok americkej entite. Kedysi o sieť prejavil záujem Microsoft, no je nepravdepodobné, že by mu ho politici z obáv o príliš veľkú koncentráciu moci povolili. Paradoxne, najväčšími akcionármi TikToku cez podiely v jeho vlastníkovi ByteDance majú americké finančné inštitúcie. Až 60 percent akcií spoločnosti vlastnia fondy ako Fidelity alebo BlackRock. Verili v prudký rast akcií čínskej technologickej spoločnosti, ktorú oceňovali na zhruba 300 miliárd dolárov.

Prepad čínskych akcií a politické napätie však ďalej znížili hodnotu firmy ByteDance na zhruba 200 miliárd dolárov. Hoci je TikTok najsťahovanejšia globálna aplikácia, nutnosť stiahnuť sa z amerického trhu by pre amerických investorov prinieslo ďalšie vysoké straty. Aj preto, a veľmi úsmevne, plánuje americký TikTok kúpiť bývalý minister financií Steven Mnuchin. Ten TikTok nazval „skvelým biznisom“ a zhromažďuje fond na jeho kúpu. Čína reagovala slovami o „zlodejskej logike“.

TikTok sa stal symbolom ďalšieho geopolitického napätia, ktoré je nevídane vysoké. Akcie si však z toho hlavu nerobia a stále sa obchodujú blízko historických maxím. Akcioví investori veria v najlepší možný scenár a investori do zlata v najhorší možný scenár. Zlato nie je ochranou proti inflácii, ale proti systémovým rizikám. Jeho aktuálne nové historické rekordy ukazujú, že divergencia medzi optimistickým a pesimistickým aktívom dosahuje prekvapujúce úrovne.

Národná bezpečnosť nie je iba o TikToku. Joe Biden sa vo štvrtok postavil proti predaju US Steel japonskej Nippon Steel. „Je dôležité, aby sme si udržali silné americké oceliarske spoločnosti poháňané americkými oceliarmi,“ povedal. Blížia sa voľby a odborári zo „swingových" štátov sú jazýčkom na váhach v prezidentských voľbách. Predaj US Steel ostáva už iba teóriou. Osud a modernizácia slovenskej fabriky sa tým ďalej komplikuje.

Americká ekonomika spomaľuje

Americké maloobchodné tržby vo štvrtok príliš nepotešili a naznačili, že sila amerických spotrebiteľov sa začína strácať. Existovali nádeje že zlé januárové číslo bolo spôsobené studeným počasím, no februárové čísla ukázali, že skôr ide o obrat trendu. Maloobchodné tržby sú kľúčovou zložkou americkej ekonomiky a v posledných mesiacoch zaznamenávajú v reálnom vyjadrení stagnáciu.

Veľké pohyby však na trhu opäť spôsobili inflačné dáta, tentokrát ceny výrobcov. Tie opäť vzrástli viac, ako sa očakávalo, a mnoho analytikov hovorí o návrate inflácie. V skutočnosti inflačné dáta z posledných dvoch mesiacov sú iba štatistickým šumom. Tentokrát boli spôsobené rastom cien palív, za čo môžu nové maximá cien ropy v tomto roku po ďalších škrtoch v produkcii krajín OPEC-u.

História však ukazuje, že pravdepodobne opäť ide iba o krátkodobý scenár. Jadrové ceny výrobcov nenaznačujú žiadny návrat veľkej inflácie podobne ako slabnúce maloobchodné tržby. Naopak, vo svete začína kolabovať inflácia. V Česku spadla na dve percentá a vo Švajčiarsku na 1,2 percenta. Nie je dôvod, aby čoskoro nespadla aj v iných krajinách.

Boj o sadzby v ECB pokračuje

Úrokové sadzby sú stále vysoko a v USA spôsobujú najviac bankrotov v tomto období od globálnej finančnej krízy. Zatiaľ v USA skrachovalo 29 korporácii, v roku 2009 to bolo 36. Počet bankrotov rastie aj v Európe, no zatiaľ ale nie tak výrazne. Je však iba otázkou času, kedy sa pre príliš reštriktívnu monetárnu politiku objavia aj na starom kontinente.

To je dôvod, prečo sa k talianskemu centrálnemu bankárovi pridal aj jeho grécky kolega a volá po omnoho uvoľnenejšej menovej politike. Jannis Sturnaras tvrdí, že „musíme čoskoro začať znižovať sadzby, aby sa naša menová politika nestala príliš reštriktívnou“.

„Pred letnou prestávkou je vhodné dvakrát znížiť sadzby a štyri pohyby v priebehu roka sa zdajú rozumné. Zatiaľ súhlasím s očakávaniami trhov," povedal J. Sturnaras. Slovenský centrálny bankár Peter Kažimír však s očakávaniami trhov zásadne nesúhlasí a typicky sa prikláňa k nemeckému jastrabiemu krídlu. Neskôr v tomto roku sa ukáže, kto mal pravdu, prípadne, kto aké škody ekonomike spôsobil.

Isté je jedno, mzdy začínajú v eurozóne potvrdzovať pokles. Čakať na ich pokles na cieľovú úroveň môže byť zabijakom úvah o mäkkom pristátí ekonomiky. „Ekonomický rast v eurozóne je oveľa slabší, než sa očakávalo, a riziká sú smerom nadol, zatiaľ čo inflácia výrazne klesla a riziká sú vyvážené,“ pokračoval J. Sturnaras. „Mzdy stále len dobiehajú infláciu. Nemali by sme preháňať riziko špirály miezd a cien,“ dodal.

PC On Fire Shoot
Neprehliadnite

Prehriata nie je americká ekonomika, len jej akciový trh. Recesia pomaly, ale isto prichádza