Slovensko sa potáca už tretí rok v neustálych lockdownoch, v opakovanom zatváraní či otváraní ekonomiky, ktoré spôsobujú vysoké finančné straty v ekonomike, cestovný ruch nevynímajúc. Zdá sa, že covid tu bude navždy, v rôznych mutáciách, vážnych či menej vážnych, na čo poukazujú viacerí odborníci z praxe či rôzne štúdie.
Sú krajiny, ktoré už o tom otvorene hovoria a snažia sa v tomto duchu nastaviť ďalšiu existenciu občanov, bez paniky. Obrazne povedané, nedá sa triasť od strachu až do smrti a nežiť.
Mnohým Slovákom dobre padne vybrať sa v tomto čase do exotických krajín, prevetrať si hlavu a vidieť svet trochu inými očami. Dokonca bez ohľadu na to, či je niekto očkovaný alebo neočkovaný. Vybrať sa dá z množstva zaujímavých ponúk, ktoré sú v tomto čase vychytené, a zvoliť si treba vhodnú destináciu.
Covid nemá rád leto, ľudia chcú chlieb a hry. Krajiny sa viac otvoria kvôli podpore turizmu
„Záujem o pobyty v zahraničí počas zimy je vyšší ako vlani v tomto čase, ale stále je to menej ako pred pandémiou. Vlani bola zaočkovať Slovákov nízka, neboli jasné podmienky cestovania, čo do značnej miery ovplyvňovalo rozhodnutie klientov dovolenkovať v cudzine,“ hovorí pre TREND prezident Slovenskej asociácie cestovných kancelárií a cestovných agentúr (SACKA) Roman Berkes. V štatistikách sa tieto trendy prejavia až s odstupom krátkeho času.
Dovolenka vonku láka
Mnohí dovolenkári v minulosti často vycestovali do zahraničia na vlastnú päsť, iní radšej cez cestovné kancelárie, ktoré im zabezpečovali komplexný servis. Tento rok je to trochu iné. „Zaočkovanosť je vyššia, teda lepšie je zaistená aj bezpečnosť v letoviskách. Cestovné kancelárie majú skúsenosti z minulých dvoch rokov,“ dodáva R. Berkes.
Organizovaná turistika opäť nabrala v covidových časoch na sile. Cestovné kancelárie dokážu kontrolovať celý priebeh poskytovaných služieb od nástupu do lietadla cez hotelové transfery až po kontrolu priebehu poskytovania ubytovacích a stravovacích služieb.
Pokiaľ by sa aj zájazd na dovolenku vo vybranej destinácii napríklad kvôli pandemickej situácii v cudzine zrušil, cestovné kancelárie musia vrátiť zaplatené zálohy, a to do 14 dní, prípadne vedia ponúknuť inú, bezpečnejšiu alternatívu.
„Štandardné komplexné cestovné poistenie na rozdiel od minulého roka zahŕňa aj ochorenie na covid. Pritom ešte pred rokom bolo vo výluke a klienti si ho museli špeciálne dojednávať, čo bolo pre nich nákladnejšie,“ podotýka prezident SACKA.
Letieť, vidieť, zažiť
A čo vlastne láka Slovákov cestovať v tomto čase von? „Situácia v rôznych destináciách v zahraničí je neraz lepšia ako v našej krajine. Pred rokom ľudia radšej dovolenkovali doma, teraz je to opačne. Ak už niekde vycestujú, sú často v bezpečnejšom prostredí ako na Slovensku, takže ich rozhodnutie sa nedá zazlievať,“ prezrádza R. Berkes.
Navyše, Slováci sú zodpovední dovolenkári, rešpektujú platné pravidlá v daných krajinách a správajú sa obozretne, s ohľadom na pandémiu. TREND zisťoval, kam sa oplatí vycestovať v tomto období a čo ľudí najviac láka.
Pred pandémiou v tomto zimnom období najviac cestovali do Spojených arabských emirátov, na Maldivy, Zanzibar, do Dominikánskej republiky a Egypta. Záujem o ne neutícha ani dnes. Do exotických krajín sa lieta aj zo Slovenska.
„Organizujú sa charterové lety či klasická letecká doprava do krajín, ako sú napríklad Seychely, Dominikánska republika, aj do Dubaja. Tiež sú obľúbené aj lety z viedenského letiska, ktoré organizujú slovenské cestovné kancelárie,“ spresňuje R. Berkes.
Cestovná kancelárie organizujú pobyty rovnako pre očkovaných i neočkovaných, všetci sú ich klientami. Dokonca vedia vyhľadávať aj veľké hotelové komplexy, kde možno absolvovať karanténny pobyt, prípadne zabezpečia, že sa v istej zóne budú zdržiavať len ich klienti.
Dobrý „reset“ v exotike
Dovolenkový reset môže byť dobrou cestou ku zdraviu, tvrdia cestovatelia a v mnohých ohľadoch majú bezpochyby pravdu. Klienti sa pre pobyty v zahraničí rozhodujú spontánne, hovorí pre TREND Jozef Zelizňák, sprievodca cestovnej kancelárie (CK) Bubo o aktuálnych trendoch. „Registrujeme oveľa viac prihlášok s odchodom o pár dní. Klient sa rozhodne a chce vycestovať čím skôr.“
Aktuálne majú v CK Bubo január 2022 silnejší než január 2019. Slovákov teraz láka najmä Omán, Mexiko, Srí Lanka, Kuba, Jordánsko, ale i svetová výstava Expo v Dubaji.
Takto predvlani na dovolenku podľa údajov SACKA odletelo približne 30-tisíc Slovákov, ktorí preferovali individuálnu turistiku. Štát takto strácal prehľad o tom, kam slovenskí turisti išli a na aké dlhé obdobie. V rámci individuálneho cestovania museli ľudia riešiť mnoho vecí, na ktoré často pred pandémiou nemali ani pomyslenie. Napríklad si musia osobitne preverovať všeobecne zmluvné podmienky pri kúpe letenky v prípade, keď let bude zrušený.
Alebo keď niekto z rodiny nebude môcť odletieť domov kvôli pozitívnemu testu, prípadne treba neustále preverovať konkrétne podmienky v tom-ktorom hoteli.
Absolútnym hitom zimnej sezóny je podľa Kataríny Šuchterovej, PR špecialistky cestovnej kancelárie (CK) Pelikan Travel, najmä Dubaj. Záujem o túto krajinu na ich webe rastie o 4-tisíc percent v porovnaní s rokom 2020.
„Je možné rezervovať spiatočnú letenku do Dubaja už od približne sto eur. Rovnako je možné mať kompletnú dovolenku s cenovkou pod štyri stovky.
Aj vďaka benefitom ako lístky na Expo 2020, covid poistenie zadarmo k letenkám či jasné podmienky vstupu, kedy cestovatelia potrebujú negatívny PCR, je táto krajina top destináciou tejto zimy,“ spresňuje K. Šuchterová pre TREND
Hity zimnej sezóny sú známe
Situácia s dovolenkovými pobytmi v cudzine sa výrazne zlepšila v porovnaní so stavom do júna 2021, kedy mali aj zaočkovaní Slováci zakázané cestovať von, dokonca aj medzi okresmi v rámci lockdownov.
Samozrejme, v každodennej praxi je pre nás stále najväčšou výzvou obmedzenie letov a meniace sa podmienky na vstup do krajín, dodáva J. Zelezňák s tým, že to v rámci ich tímu zvládajú. „Dovolím si povedať, že práve teraz je doba, keď skúsená cestovná kancelária môže skutočne tvoriť rozdiel medzi pohodovou dovolenkou a stresom z nedodržania podmienok na vstup do vysnívanej krajiny,“ objasňuje pre TREND.
Z obľúbených destinácií je dlhodobo záujem o Dominikánsku republiku či Mexiko. Tieto destinácie nevyžadujú testovanie, očkovanie a ani karanténu. Je to práve Dominikánska republika, v ktorej možno luxusnú all inclusive dovolenku rezervovať od približne tisíc eur na sedem a viac nocí, podotýka PR manažérka Pelikan Travel.
Začiatkom roka 2022 boli na viac ako 90 percent vypredané Maldivy. „Mnohé rezorty je možné zohnať s dostupnosťou až v termínoch okolo veľkonočných sviatkov. Slováci cestujú na čoraz dlhšie obdobie. Predtým to bolo na týždeň či dva, dnes sú to tri či štyri týždne,“ dodáva K. Šuchterová. Z top navštevovaných destinácií momentálne vyniká tiež Egypt, Omán a Maurícius.
Uvoľnené podmienky vstupu
Samozrejme, čo destinácia, to iné podmienky vstupu. Väčšina krajín pristúpila podľa J. Zelizňáka k otváraniu hraníc v prvom kole pre zaočkovaných. Deti do 12 rokov majú takmer všade výnimku. „Z populárnych destinácií sa nezaočkovaní bez problémov dostanú do Egypta, Jordánska, Mexika či do mnohých krajín v Afrike,“ objasňuje.
Členské štáty Európskej únie sa 10. januára dohodli, že z červeného cestovateľského zoznamu vyradia sedem juhoafrických krajín, ktoré sa naň dostali vlani 26. novembra 2021. Stalo sa tak niekoľko dní po tom, čo v Juhoafrickej republike po prvý raz potvrdili výskyt nákazlivejšieho koronavírusového variantu omikron, informovalo na twitteri francúzske predsedníctvo v Rade EÚ.
Štát roky sleduje státisíce ľudí, nevie prečo. Hľadal u nich špinavé peniaze, nenašiel nič
Dnes sa na Slovensku objavujú snahy politikov nastaviť karanténu ešte prísnejšie. Napríklad štátny tajomník ministerstva zahraničných vecí Martin Klus na sociálnej sieti vyslovil názor, že si vie predstaviť, aby k nám bez karantény či PCR testu mohli prísť len ľudia s treťou dávkou.
S výnimkou Rakúska a od 1. februára Holandska zatiaľ nevie J. Zelizňák o žiadnej krajine, ktorá by na vstup žiadala tri očkovania. Situácia sa včas môže čoskoro zmeniť.
- Politici nesmú strašiť, ale hľadať riešenia
Prípady omikronu v Európe rastú bez ohľadu na výšku zaočkovanosti. Vláda Eduarda Hegera dlhodobo tvrdí, že najlepšie je „sedieť doma“ a nikam necestovať. Štatistiky nie sú také beznádejné, každý si musí riziko vyhodnotiť sám. Pri víruse delty sme na Slovensku mali takmer rovnako pozitívnych ako v II. vlne, ale viac sme testovali.
„Deltu nedostal každý. A ani by ju nedostal, ak by aj omikron neprišiel. Ani v II. vlne sa nenakazili všetci. Ale zas počúvame, že ak nie deltu, tak omikron dostane každý. A možno to tak nebude,“ upozorňujú analytici zo skupiny Dáta bez pátosu na sociálnej sieti. V delte máme podľa nich asi 50 percent hospitalizovaných oproti II. vlne. Mnohí majú „nozokomiálne" infekcie, teda chytené v nemocnici, aj keď pacienti prišli s niečím iným. Tu sa nenaplnili škaredé predikcie o 100-tisíc pacientoch, ako varovali niektorí odborníci.
V súčasnosti má naša krajina celkom dobré predikcie, ktoré treba vyhodnocovať bez strachu a racionálne. Úplne nelogické bolo na Slovensku aj nastavenie povinnej 14-dňovej karantény od júla minulého roka. To všetko ešte v čase, kedy sme patrili medzi zelené krajiny a ostatné krajiny EÚ podporovali tzv. covid pass za podmienky testu, očkovaných i prekonaných po covide.
Ostali sme tak dodnes jedinou krajinou, ktorá nastavila takéto podmienky. Domáci cestovný ruch to doslova zrazilo na kolená a spamätáva sa z toho dodnes.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?