Bageta kúpená na pumpe, strava podávaná v hoteli cez okienko či večera na izbu počas Silvestra. Toto mnohí Slováci doteraz pokladali za zlý vtip od vlády v rámci nových protipandemických opatrení. Napokon sa zdá, že o desať dní si gastrosektor polepší, ale nie všade, len v hoteloch.
Firmy v zajatí zmien. Kolíková vo veľkom gruntuje obchodný register, zametá aj pred prahom
Sľubov už predtým dostali od vlády mnoho, tie sa však nesplnili, a tak ostávajú podnikatelia v cestovnom ruchu aj tentokrát pomerne skeptickí. A to sa zimná sezóna ešte len rozbieha.
Lyžovačka v Európe beží naplno, doma bieda. Kasičku plnia aj neočkovaní, test už treba všetkým
Jediní v Európe sme zatvorení
Popri aspoň čiastočne otvorených školách, obchodoch a hoteloch ostávajú slovenské reštaurácie ako jediné v Európe, bez aspoň protipandemickými opatreniami obmedzenej, možnosti usadiť hosťa.
„Dobu kešu“ mnohí využijú ešte pár dní. Neobmedzené platby hotovosťou môžu nabrať na sile
Iná takáto krajina na našom kontinente, a zrejme ani vo svete, nie je. Ak ostanú reštaurácie zatvorené do konca decembra budú mať na konte od začiatku pandémie 344 dní bez prevádzky (2021: 180 dní). Pri kluboch je toto číslo až 396 dní (2021: 190 dní).
Koncoročné starosti malých i veľkých platcov DPH. Matovič s bičom v ruke vyžaduje nezmysly
Ako hovorí Ján Laš, hovorca iniciatívy Zachráňme gastro!, pomoc reštauráciám, ktoré sú zatvorené bez toho, aby ich majitelia a zamestnanci vedeli, čo s nimi bude ďalej, je veľmi zlá a extrémne pomalá. Oproti prvej a druhej vlne neprišlo k zlepšeniu v ničom.
Pandémia sa pre štát skončila. Státisíce rodín dostali hanebný darček, niektoré dávky im berú
„No za to prišlo k nespravodlivej diskriminácii ďalších stoviek reštaurácií, ktoré sa k pomoci oproti svojim šťastnejším kolegom nedostanú vôbec, alebo len s extrémnym oneskorením. V tejto situácii je jediným normálnym systémovým a spravodlivým riešením okamžité výrazne zníženie DPH pre reštauračné služby. Od tohto momentu nebudeme od štátu chcieť, ak budeme môcť byť aspoň čiastočne otvorení, nič,“ dodáva J. Laš.
Na Vianoce hlava v smútku pre platcov DPH, o pár dní majú byť detektívi. Podľa predstáv štátu
Napriek deklarovanej podpore celého politického spektra a základnom akceptovaní ministrom financií vyslovených podmienok rozhodujúcimi hráčmi z gastrosektora, vládna koalície tému nižšej DPH opustila, a neexistuje časový harmonogram ani rokovania, ktoré by túto kľúčovú stránku zotavenia gastrosektoru riešili a pripravovali do praxe.
Zmeny na poslednú chvíľu
Od 25. decembra budú môcť hotely v režime OP (očkovaní, po prekonaní ochorenia covid-19) poskytovať služby aj na iné účely, ako sú napríklad tie, ktoré súvisia s výkonom práce. Hostia sa však musia preukázať negatívnym výsledkom testu, konkrétne PCR nie starším ako 72 hodín či antigénovým nie starším ako 48 hodín.
Prvá pomoc štátu zmutovala ako omikron. Nebude fungovať tak, ako tvrdila vláda, všetko je inak
Ubytovaní návštevníci sa zároveň budú môcť stravovať v hotelových reštauráciách. Vyplýva to z aktuálnej vyhlášky Úradu verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR zverejnenej 15. decembra.
Čo je vlastne najväčšou novinkou? Hotelové reštaurácie budú môcť vo svojich priestoroch poskytovať jedlo pre ubytovaných návštevníkov, nie však organizovať oslavy a iné podujatia. Pre hotely a podobné služby krátkodobého ubytovania podľa vyhlášky platí obmedzenie kapacity na 75 percent. Otázne je, koľko slovenských návštevníkov takéto obmedzené služby skutočne využije.
Pre štát sú mŕtve, aj s obratmi za milióny. Kolíková ich zmazala tisíce, nový zákon firmy oživí
Vláda Eduarda Hegera poukazuje na to, že prísne pravidlá existujú aj v iných krajinách. Keďže Slováci môžu bez problémov cestovať za hranice a späť, mnohí túto možnosť uprednostnia.
Keď to nejde doma, ide sa von
Cestovná kancelária Daka slovami hovorcu Maroša Szalaya pozorne sleduje požiadavky klientov, ako aj opatrenia jednotlivých krajín či priamo hotelov.
„V ponuke máme napríklad jednodňové poznávacie zájazdy, ako aj zájazdy s ubytovaním vrátane stravy. Ľuďom sa oplatí cestovať, no musia rátať s prípadnými lokálnymi opatreniami či obmedzeniami v danom hoteli. V praxi sú klienti opatrní, viac sa pýtajú, viac sa informujú, no neboja sa cestovať,“ objasňuje pre TREND.
Pandémia sa pre štát skončila. Státisíce rodín dostali hanebný darček, niektoré dávky im berú
Z okolitých krajín klienti cestovateľského portálu Pelikan momentálne cestujú napríklad na wellness pobyty v Maďarsku, Poľsku či v Česku, kde aktuálne nie sú podobné obmedzenia ako na Slovensku, potvrdzuje pre TREND PR špecialistka Katarína Šuchterová. Tieto destinácie majú Slováci blízko a nahrádzajú si tak pobyty, ktoré by za iných okolností absolvovali na Slovensku.
„V iných krajinách využívajú klienti aj reštaurácie či wellness služby, najväčšie obmedzenia platia momentálne na Slovensku, v Rakúsku a v Nemecku. Cez vianočné sviatky však často vyhľadávajú pobyty v exotických destináciách,“ konštatuje pre TREND K. Šuchterová.
Široký výber zo zahraničných ponúk
Najjednoduchšie to z pohľadu cestovania majú plné zaočkované osoby. „No cestovať chcú aj neočkovaní, avšak musia rátať s potrebou zabezpečiť si testovanie ešte pred odchodom či dokonca po príchode do danej krajiny. Tam im pomáha vždy náš sprievodca,“ poznamenáva M. Szalay.
Pandémia sa pre štát skončila. Státisíce rodín dostali hanebný darček, niektoré dávky im berú
Cestovné kancelárie sa často stretávajú s tým, že neočkovaní ľudia majú problém po príchode na Slovensko ísť do 14-dňovej karantény, ktorú minister V. Lengvarský zaviedol ešte v júli a platí dodnes.
„Mnohí záujemcovia si kvôli karanténe radšej zájazd nekúpia, žiaľ, toto ovplyvniť nevieme. Aktuálne je najväčší záujem o autobusové adventné zájazdy do Maďarska, Rakúska, Poľska, Česka či Talianska,“ spresňuje hovorca CK Daka.
Hotely a gastro s minimom obmedzení
Otázkou zostáva, či našinci dostávajú v krajinách EÚ pri ubytovaní v hoteloch či penziónoch plné služby, napríklad stravu v reštaurácii či welness služby.
„Keďže väčšinu zájazdov tvoria skôr poznávacie jednodňové zájazdy, klienti nepociťujú obmedzenia v službách hotelov. No ak sa obzrieme za zájazdom, ako bola 2-dňová Budapešť, klienti sa nesťažovali a boli spokojní s cestou, programom, ako aj ubytovaním či službami hotela,“ spresňuje M. Szalay pre TREND.
Zabudnite na tretiu vlnu covidu, budú ďalšie. Údiv očkovacích premiantov, Izrael ukázal trendy
Aktuálne všetkým odporúča napríklad kúpanie v termálnych kúpeľoch Bük v Maďarsku, jednodňovú lyžovačku v rakúskom Stuhlecku, prípadne zájazd na lyžovačku v Talianskych Dolomitoch.
TREND zisťoval, ako sú na tom jednotlivé krajiny, pokiaľ ide o návštevu turisticky obľúbených miest a vybral pár tipov, kam sa oplatí zavítať, či už celým rodinám, alebo jednotlivcom. Pozrite si to v našej fotogalérii.