Zisky z peňazí uložených v bankách sú najvyššie od zavedenia eura. Priemerný ročný úrok vkladov s dobou splatnosti do jedného roka v decembri 2023 dosiahol 3,46 percenta. Mesiac predtým bol rekordných 3,50 percenta. Domáce finančné domy naposledy vyššie výnosy ponúkali v dávnych časoch slovenskej koruny. Zhodnotenie peňazí na termínovaných vkladoch má šancu prekonať infláciu v dvoch z troch nasledujúcich rokov. Národná banka Slovenska v tomto roku očakáva infláciu na úrovni 2,5 percenta, v budúcom 4,6 percenta a v roku 2026 má dosiahnuť 3,9 percenta.

Z pohľadu fungovania spoločnej meny je súčasná situácia výnimočná. Hlavnou úlohou Európskej centrálnej banky je držať úroveň inflácie okolo hodnoty dvoch percent. Lenže na požadovanej úrovni bol medziročný rast cien naposledy v júni 2021. Nečakane dlhé obdobie vysokej inflácie je výsledkom kombinácie viacerých kríz a chybných rozhodnutí. Od popretŕhaných obchodných reťazcov v časoch pandémie cez ruskú inváziu na Ukrajinu až po zbytočne dlhé otáľanie so zvyšovaním úrokov po nástupe prudkého zdražovania.

Každá kríza sa raz skončí. Priemerný medziročný rast cien v eurozóne počas prvého mesiaca tohto roka dosiahol 2,8 percenta. Ide o predbežný odhad od Európskeho štatistického úradu (Eurostat). Medziročná výška inflácie ešte v januári 2023 bola na úrovni 8,6 percenta. Práve pre citeľné spomalenie rastu cien očakávajú finančné trhy znižovanie úrokov už na jar tohto roka. Európska centrálna banka pravidelne krotí tento optimizmus. Ako reálnejší termín otvorene komunikuje leto alebo až jeseň 2024.

V každom prípade úroky budú o rok takmer určite nižšie ako sú dnes. Po návrate inflácie na želanú úroveň dvoch percent môže byť zhodnotenie vkladov až o polovicu nižšie oproti súčasnosti. Ľudia s úsporami majú aktuálne s veľkou pravdepodobnosťou neopakovateľnú šancu na slušné zhodnotenie úspor.

Ako je to inde

Klienti domácich bánk držia väčšinu peňazí na bežných účtoch. Tento finančný produkt v poslednom mesiaci minulého roka ponúkal priemerné zhodnotenie o 0,05 percenta. Ide o piaty najnižší výnos v rámci eurozóny. Na jednodňových vkladoch ponúkajú zaujímavý úrok len luxemburské banky, a to 1,52 percenta. Vo všetkých ostatných štátoch je výnos pod jedným percentom. Najnižšia, nula percentná sadzba je na Cypre.

O dosť zaujímavejšie zhodnotenie ponúkajú banky pri termínovaných vkladoch. Účty s dobou splatnosti do jedného roka sa najviac oplatí otvoriť v Estónsku. Finančné domy tam koncom minulého roka v priemere ponúkali zhodnotenie o 4,23 percenta. Priemerný slovenský výnos je 3,46 percenta. Ide o šiestu najlepšiu sadzbu v eurozóne. Najslabšie zhodnotenie je v Slovinsku, a to len 1,34 percenta.

Plusy a mínusy vkladov

Priemerná slovenská úroková sadzba môže vyvolať plané nádeje. „Popri škole už pracujem. Podarilo sa mi ušetriť pár tisíc eur. Peniaze som si chcel uložiť v banke za čo najlepší úrok a mal som problém nájsť termínované vklady ročným zhodnotením o tri percentá,“ hovorí Martin Bezuch, študent právnickej fakulty v Bratislave. Európska centrálna banka koncom minulého roka namerala pri termínovaných kladoch s dobou splatnosti do jedného roka priemerný úrok 3,46 percenta. Ide o priemer eurozóny za nové obchody. Výslednú sadzbu pravdepodobne potiahli smerom nahor bohatší ľudia. Práve oni majú možnosť získať až štvorpercentný úrok pri vkladoch začínajúcich sa na sume 10-tisíc eur. Pri menších čiastkach sa najlepšie ponuky pohybujú okolo úrovne troch percent.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa