Najnovšie Danske Bank očakáva, že v tomto roku európsky trh s dlhopismi naviazanými na zelené a zodpovedné podnikanie vzrastie o 25 percent. Pričom len táto dánska banka vlani zmanažovala vydávanie spoločensky zodpovedných dlhopisov, známych pod skratkou ESG (Environmental, Social, Governance), pre klientov v sume 4,3 miliardy dolárov.
V tomto roku prídu na trh dlhopisy od nórskych aj fínskych firiem s vysokými výnosmi,“ cituje Bloomberg Larsa Mac Keya, šéfa odboru ESG dlhopisov v Danske Bank.
Popularita ESG dlhopisov je podľa neho najmä v tom, že nie sú viazané na konkrétny zelený projekt, ako je napríklad výstavba solárnej elektrárne, ale na širšie ciele zodpovednosti podnikania v sociálnej či zelenej oblasti.
Škandinávske krajiny sa vyznačujú tým, že si viac uvedomujú rolu kolektívnej spoločenskej zodpovednosti. "Presne preto chápu potrebu ESG dlhopisov a sú u nich populárne," myslí si Dominik Hapl, analytik Across Private Investments. Severania podľa neho už chápu, že pomáhať životnému prostrediu nemusia len vysádzaním stromčekov či separovaním odpadu.
"Pomôcť môžete aj tak, že investujete do spoločností, ktoré sú zodpovedné voči komunite a prostrediu, v ktorom pôsobia," dodáva D. Hapl.
Nemecko ide predávať zelené dlhopisy za miliardy eur s takmer nulovým výnosom
Rastový potenciál
Minulý rok získali severské firmy 30,9 miliárd dolárov cez dlhopisy naviazané na zelené a sociálne projekty. Bol to nárast o 25 percent oproti roku 2019. Tretina emisii bola vo švédskych korunách. Najviac zelených bondov je však vydávaných v dolároch a eurách.
Analytici z Commerzbank odhadujú, že v celej Európe v tomto roku by mohli emisie ESG bondov prekročiť sumu 40 miliárd eur. Severské krajiny, tak zabezpečujú väčšinu týchto emisií. Ku koncu minulého roka vydalo zelené dlhopisy 141 severských firiem, ukazujú dáta Danske Bank.
Európsky trh so zelenými dlhopismi odhadujú analytici z Bloombergu na 220 miliárd dolárov za minulý rok. V tomto roku by mohol narásť až na viac ako 260 miliárd dolárov.
V Európe trh ESG neustále rastie, už od roku 2014. "Celková kumulativna zelená emisia dosiahla necelých 363 miliárd dolárov, nejviac sa na tom podieľala Francúzsko, Nemecko a Holadsko," vyčísľuje Julie Fardoux, šéfka komunikácie Amundi.
Globálne by mohol objem nových vydaných zelených dlhopisov v roku 2021 dosiahnúť 450 miliárd dolárov. Lenže celkový dlhopisový trh má kapitalizáciu 128 biliónov dolárov. "Teda zelené a ESG dlhopisy netvoria ani jedno percento z celkových vydaných dlhopisov," dodáva D. Hapl.
Pomôcť v boome zelených investícii by mal aj plánu obnovy ekonomiky EÚ Next Generation. Peniaze, z neho by mali smerovať práve do zeleného priemyslu a zodpovedného podnikania. Tiež Európska centrálna banka začala od 1.januára tohto roka akceptovať ESG dlhopisy ako záruku za pôžičky štátom EÚ. ECB tak vyslala správu, že prispeje k ďalšiemu rozvoju trhu zelených štátnych dlhopisov.
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?