Pracujem päť rokov v automobilke. Pracovnú zmluvu mám na dobu neurčitú. V súčasnosti som druhý mesiac na PN kvôli preťaženiu chrbtice. Doktorka mi odporúča zmeniť zamestnanie. Do zdravotného posudku pre zamestnávateľa mi chce napísať nespôsobilý. Na aký paragraf sa môžem pri výpovedi odvolať? Ak by ma zamestnávateľ chcel preradiť na inú prácu, môžem to odmietnuť? Mám prípadne nárok na odstupné?
V prvom rade je potrebné uviesť, že zamestnanec má vždy právo skončiť pracovný pomer, a to i bez udania dôvodu (§ 67 ZP). Pokiaľ nedôjde k dohode o skončení pracovného pomeru, čo nepreferujete, skončí pracovný pomer vo Vašom prípade uplynutím 2-mesačnej výpovednej lehoty (§ 62 ods. 6 ZP). Upozorňujeme, že Vaša kolektívna zmluva môže obsahovať odlišné dojednanie, ktoré môže upravovať dlhšiu alebo kratšiu výpovednú dobu pre Váš prípad.
Doručenie výpovede môže vykonať ktokoľvek, kto písomnú výpoveď doručí do podateľne zamestnávateľa. Je potrebné zabezpečiť preukázanie dátumu doručenia.
Nárok na odstupné vzniká zamestnancovi podľa zákona v zásade len v 7 prípadoch:
- zrušenie zamestnávateľa alebo jeho časti,
- nadbytočnosť zamestnávateľa,
- zamestnanec stratil vzhľadom na svoj zdravotný stav podľa lekárskeho posudku dlhodobo spôsobilosť vykonávať doterajšiu prácu,
- zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre pracovný úraz,
- zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre chorobu z povolania,
- zamestnanec nesmie vykonávať prácu pre ohrozenie chorobou z povolania,
- zamestnanec na pracovisku dosiahol najvyššiu prípustnú expozíciu určenú rozhodnutím príslušného orgánu verejného zdravotníctva.
Vždy musí ale ísť o skončenie pracovného pomeru dohodou alebo výpoveďou zo strany zamestnávateľa. Nie výpoveďou zo strany zamestnanca.
Upozorňujeme, že do 31.12.2012 platí pre dôvody vzniku nároku na odstupné uvedené pod 1-4 ďalšia podmienka, ktorou je neplynutie (resp. neuplynutie) výpovednej doby. Toto odstupné v skutočnosti len nahrádza plynutie výpovednej doby a z toho plynúci nárok na mzdu.
Nespôsobilosť na výkon práce podľa lekárskeho posudku (Váš prípad) zakladá (len) právo zamestnanca na preradenie na inú prácu. Pokiaľ zamestnávateľ takúto prácu nemá, alebo zamestnanec odmietne preradenie, je potrebné pracovný pomer skončiť dohodou.
Pokiaľ zamestnávateľ zamestnanca nepreradí v lehote 15 dní od predloženia znaleckého posudku, vzniká zamestnancovi právo okamžite skončiť pracovný pomer; následnou „sankciou“ je nárok zamestnanca na náhradu mzdy vo výške 2-násobku jeho priemernej mzdy podľa § 69 ods. 4 ZP. Pozor, nejde o prípad odstupného.
Kolektívna zmluva môže obsahovať i ďalšie prípady vyplácania odstupného.
Autor pôsobí ako advokát v advokátskej kancelárii Proiuris advokáti.
Autor odpovede nepreberá zodpovednosť za správnosť a komplexnosť odpovede, keďže informácie o probléme sú obmedzené formuláciou otázky.
Ilustračné foto na titulke - SITA