Stúpajúce ceny drahých kovov korelujú s vysokým dopytom po strieborných a zlatých minciach, pričom nákupy súvisiacich komodít na mimoburzovom trhu vykázali najsilnejší druhý štvrťrok od začiatku nového tisícročia, uvádza agentúra Bloomberg. 

„Zlato je jedným z mála aktív, ktoré umožňuje bohatým investorom uchovať si svoju kúpnu silu aj v obdobiach ekonomickej neistoty. Jeho hodnota nie je závislá od dôveryhodnosti žiadnej inštitúcie, čo ho odlišuje od iných investícií,” vysvetľuje výkonný partner spoločnosti CPM Group Jeff Christian. 

Podľa údajov World Gold Council (WGC) vlani štátne investičné fondy a hedžové fondy zvýšili svoje zásoby zlata na 450 ton a predpokladá sa, že tento trend bude pokračovať aj v tomto roku. Čoraz väčšiu obľubu si získava fyzické zlato, zatiaľ čo investície do fondov obchodovaných na burze (ETF) klesli o viac ako 900 ton od svojho vrcholu, ako vyplýva z údajov WGC.

„Na rozdiel od fyzického zlata, ktoré poskytuje vyššiu úroveň anonymity a bezpečnosti, sú papierové ETF certifikáty vystavené riziku protistrany, čo v prípade zlyhania môže spôsobiť nemalé problémy,” upozorňuje analytik JPMorgan Chase Nikolaos Panigirtzoglou. 

V posledných rokoch sa Singapur a Nový Zéland stali obľúbenými miestami na skladovanie drahých kovov. Ich nezávislosť a politická stabilita ich radia medzi najbezpečnejšie destinácie na svete. Kľúčovú úlohu však stále zohrávajú Federálny rezervný systém v New Yorku a Bank of England, ktoré spoločne spravujú viac ako 11-tisíc ton zlata. 

„S rastúcim záujmom o fyzické zlato sa zvyšuje aj potreba bezpečného a dostupného uskladnenia. Výsledkom je rozmach výstavby nebankových depozitárov po celom svete, ktoré investorom ponúkajú flexibilné a bezpečné riešenia,” dodáva J. Christian pre Bloomberg. 

Ilustračná fotografia
Neprehliadnite

Investori hromadia zlato v očakávaní víťazstva Donalda Trumpa