Vo všetkých týchto krajinách sa ešte širšie nevyužívajú čipové karty, ktoré by znemožnili zneužívanie magnetického prúžku. Práve dlhé nezapojenie USA do bezpečnej čipovej technológie je dôvodom, prečo sa skimming – fyzické kradnutie údajov a následné klonovanie kariet – vôbec ešte oplatí. Aj to sa však mení: do piatich rokov chce mať USA 90 percent všetkých operácií cez čip. Migrácia na novšiu technológiu je však nákladná pre banky i obchodníkov.
Policajti pri razii navštívili 48 domov v Španielsku a v Bulharsku a našli nielen nepravé platobné karty, ale aj zariadenia na čítanie a zaznamenávanie údajov o platobných kartách, skimmery, mikrokamery a zariadenia na manipuláciu s bankomatmi a tiež hotovosť.
Podľa portálu bankinfosecurity.com zo zverejnených informácií nie je jasné, o aký typ skimmingu išlo v prípade aktuálne zadržaných v Bulharsku a v Španielsku. A či využívali takzvané „hĺbkové umiestnenie“, na ktoré tento rok upozorňovali výrobcovia bankomatov. Vtedy je skimmovacie zariadenie umiestnené vnútri čítačky kariet cez kartový slot a klient či banka ho nemajú šancu odhaliť. Pomôžu len časté manuálne kontroly bankomatov vyškolenými ľuďmi.
Počty skimmingových útokov v Európe pritom klesajú a počet incidentov je najnižší od roku 2005. Vlani ich bolo zhruba 3 300, o pätinu menej než v roku 2015, uviedla Európska asociácia pre bezpečné platby (EAST). So skimmingom však majú stále skúsenosti temer všetky krajiny.
Skimovacie zariadenie, ktoré je možné celé vložiť do kartového otvoru bankomatu. V červenom krúžku je čip na čítanie magnetického pásika. Zdroj: Krebsonsecurity.com
Asociácia zbiera dáta od 19 európskych krajín a tiež Spojených štátov, Ruska, Kanady a Brazílie. A so skimmovaním kariet sa nerozlúčili v 18 z nich. Aj keď väčšina skimmingových útokov súvisí s bankomatmi, podľa EAST združené krajiny hlásia aj útoky na iné zariadenia.
V štyroch krajinách objavili skimmovacie zariadenia na automatických benzínkach, ktoré nemajú obsluhu a prijímajú len platby kartami. V ďalšej krajine zas našli skimmer na automate na lístky na hromadnú dopravu. Kým budú dáta z magnetických prúžkov kariet využiteľné v USA, budú pre zločincov lákadlom. V tomto ohľade je o niečo bezpečnejšie využitie bezkontaktnej technológie, kde sa zločinec nemá ako dostať k dátam z magnetického pásika.
Bezkontaktné karty sú na Slovensku prakticky štandardom, čo vo svete nie je úplne bežné. Bezkontaktne je možné kupovať aj lístky na MHD, dokonca aj vyberať hotovosť z bankomatov, čo znovu zmenšuje šancu na skopírovanie karty.