Ak je na akciovom trhu draho, je to z historického hľadiska jednoznačne v technologickom sektore. Optimisti tvrdia, že časy sú iné a technológie opäť menia svet. Pesimisti však upozorňujú, že hoci je situácia odlišná, v mnohých ohľadoch sa podobá na obdobie pred prepadom technologických akcií na prelome tisícročí, keď sa ich ocenenia vyšplhali na neudržateľnú úroveň.

Americký akciový trh s napätím očakáva rozhodnutie Federálneho rezervného systému (Fed) o znižovaní úrokových sadzieb, ktoré by sa mohlo začať už 18. septembra. Kľúčovou otázkou je, aká bude miera uvoľňovania menovej politiky, a aké bude tempo ďalšieho znižovania sadzieb.

Obchodníci sa snažia predvídať reakciu trhu na tieto zmeny, najmä s ohľadom na riziko recesie v USA. Príliš agresívne zníženie sadzieb by mohlo trh „vystrašiť,“ pretože by signalizovalo obavy o ekonomický výhľad. Na druhej strane, býci očakávajú, že po rokoch sprísňovania menovej politiky môže prísť obdobie uvoľňovania, ktoré by mohlo odblokovať časť niekoľkých biliónov dolárov uložených vo fondoch peňažného trhu.

Zaujímavosťou je, že práve začínajúci týždeň je pre Nasdaq historicky jedným z troch najmenej úspešných v celom obchodnom roku.

Stredajšie rozhodnutie Federálneho výboru pre voľný trh (FOMC), nová prognóza a najmä tlačová konferencia Jeroma Powella budú pravdepodobne rozhodujúcimi faktormi, ktoré určia, či sa americké akciové indexy posunú na nové historické maximá, alebo sa na trhy vráti predajný tlak. Ten je typický pre obdobie pred prezidentskými voľbami v USA.

Analytici z TS Lombard varujú, že trh sa môže výrazne mýliť v očakávaniach vývoja menovej politiky Fedu. Ak totiž USA zasiahne recesia, sadzby môžu klesať rýchlejšie, než trh predpokladá. Naopak, ak k recesii nedôjde, uvoľňovanie menovej politiky môže byť pomalšie, než trh v súčasnosti očakáva.

China's Main Share Index Comes Back After Plunge
Neprehliadnite

Mnohí investori sú voči vysokým cenám akcií obozretní. Hľadajú v rozvíjajúcich sa ekonomikách