Keďže tretia vlna pandémie kvári už pár týždňov Slovensko, vláda plánuje sprísniť opatrenia v zmysle odporúčaní konzília odborníkov. To dalo ešte 6. novembra návrhy, ako zvládnuť zhoršujúcu sa situáciu.
Slovensko sa mení na čiernu krajinu. Mnohé regióny dostávajú na frak, zázrak nepríde
Napríklad, že zamestnanci v červených okresoch by sa museli pri vstupe do práce preukazovať dokladom, či už o očkovaní, prekonaní ochorenia alebo o negatívnom výsledku testu.
Hegerove kontroly sa sprísnia, čierne okresy obmedzia, náklady stúpnu. Zákony v mnohom nepustia
Odporúčajú tiež nariadiť firmám home office, či čerpanie zvýhodnenej pandemickej dočasnej práceneschopnosti (PN) len pre očkovaných.
Keby bolo keby. Vláda odpískala nové covid pravidlá, čierne zóny prežijú, ak ich štát nepochová
Najdôležitejším parametrom v pandémii je však stále počet hospitalizovaných v nemocniciach. Delta je veľmi regionálny problém, rozdiely od východu na západ sú obrovské, uvádzajú na svojej sociálnej sieti analytici portálu Dáta bez pátosu.
Alibizmus vlády pri čerpaní péenky. Žiadna pandemická dávka, zrušia ju, vraj je nepotrebná
„Problém je dnes na východe Slovenska, v Prešovskom a v Košickom kraji. Postupne sa problém presúva aj na sever do Žilinského okresu," spresňujú analytici. Niektoré nemocnice už majú podľa nich viac pacientov ako bolo ich maximum v II. vlne v zime 2021.
Depeháčkári budú policajtami v civile. Veľkí overia stovky faktúr denne a všetci si priplatia
Rezort zdravotníctva slovami hovorkyne Zuzany Eliášovej v závere minulého týždňa uviedol, že navrhne zavedenie lokálneho núdzového stavu a zváži ďalšie rozhodnutia. Je zatiaľ otázne, k akým opatreniam vláda napokon pristúpi, prípadne či dôjde k úprave legislatívy a v akej forme.
Cukor došiel, strieda ho bič. Očkovací predátori uviazli v lockdownoch, Slovensko tiež
Podobne vysoké denné prírastky prípadoch covidu evidujú aj v iných okolitých krajinách. Slovensko je už pár týždňov zaradené medzi vysokorizikové štáty s vysokou incidenciou napríklad pre susedné Česko či Nemecko. Pritom ako jediná krajina v EÚ máme už od 15. júla až dodnes karanténu neočkovaných po vstupe na územie SR, na 5 deň je možné podstúpiť PCR test.
Daňové kontroly lepšie mieria na terč. Daniari lovia cielene, preverujú nákupy i presuny ziskov
Veľmi to ekonomicky počas letnej sezóny pocítil domáci cestovný ruch, ktorý to finančne poznačilo a ekonomicky trpí dodnes. Aktuálne je 36 okresov v čiernej fáze – treťom stupni ohrozenia a ďalších 34 sa zafarbilo na bordovo, čo znamená druhý stupeň ohrozenia.
Vláda rozhodne o pár dní
Nie je zatiaľ jasné, na akých opatreniach sa vládna koalícia napokon dohodne. Napríklad strana Sloboda a Solidarita na čele s Richardom Sulíkom hovorí zásadné nie zatváraniu škôl mimo pravidiel školského automatu, zatváraniu prevádzok po 22.00 hodine aj pre očkovaných, či zavedeniu núdzového stavu a zákazu vychádzania.
Pre očkovaných i neočkovaných v práci chystá Krajniak novinky. Riadiace páky však firmám nedá
Prišli s vlastnými návrhmi, ako lepšie manažovať pandémiu. Medzi nimi napríklad uznávať pozitívny protilátkový test s dostatkom protilátok na úrovni očkovania 3 mesiace od vykonania testu, alebo motivovať sumou napríklad 50 eur za každého zaočkovaného – lekára, obec či očkovacie centrum.
Lengvarský robí ramená pri kontrole covid pasov. Legislatíva ukazuje na rozpor s GDPR
Zatiaľ nie je jasné, ako sa k tejto téme postaví strana Sme rodina, ktorá v júli pôvodne nehlasovala za návrh preukazovať sa pri vstupe do prevádzok covid passom cez novelu zákona o ochrane, podpore a rozvoji verejného zdravia, napokon ho však podporila.
Názory v koalícii sa rôznia
Každá krajina má vrchol pandémie inde, uviedol v nedeľnej relácii RTVS o Päť minút dvanásť Boris Kollár, predseda tejto strany. „Musíme národ spájať, nerozoštvávať a nedeliť ho na dve kategórie. Teda, že očkovaní sú dobrí, nezaočkovaní sú zlí, v žiadnom prípade. Inak budeme mať polarizovanú spoločnosť,“ objasnil B. Kollár v RTVS svoj postoj.
Bude test či karanténa aj pre očkovaných? Lengvarský farbičkuje okresy, sme najpápežskejší v EÚ
Vo vláde však panuje zhoda na tom, že sa musí konať ráznejšie a prijať k tomu aj potrebné opatrenia. Dôvodom je, že ľudia nedodržiavajú nastavené podmienky v súvislosti so šírením pandémie, uviedol to po rokovaní so zdravotníkmi a členmi vlády o epidemickej situácii premiér Eduard Heger (OĽANO).
Na svojej sociálnej sieti naznačil, na čom sa dohodla koaličná rada. Očkovaní a ľudia, ktorí prekonali covid, budú v čiernych okresoch môcť navštevovať reštaurácie či ubytovacie zariadenia. Všetko za pravidelných kontrol dodržiavania opatrení.
Prevádzkovateľ/organizátor by tiež mal dostať právo vykázať z priestoru alebo podujatia osobu, ktorá poruší opatrenia vydané Úradom verejného zdravotníctva (ÚVZ). Kabinet by mal rozhodnúť aj o tom, že zamestnávatelia budú môcť vyžadovať od zamestnancov COVID pass.
Pijavice podľa Matoviča zaplačú a bludy o plnších mešcoch dlžníkov v exekúcii. Pravda je inde
TREND zmapoval z agentúrnych správ, aká je situácia v jednotlivých krajinách a na čo tam kladú dôraz. Ich prístup nie je úplne jednotný, záleží od konkrétnej vlády, aké podmienky pre občanov nastaví a čo bude vyžadovať.
Pozrite sa bližšie vo fotostory TRENDU, ako postupujú politici aktuálne v iných štátoch na zvládnutie tejto situácie.