Vymysleli sme zmeny v dôchodkovom systéme, zapracovali do plánu obnovy a poslali sme ho v apríli do Bruselu. Teraz prichádza čas naplniť to. Napríklad navrhnúť, ako zabezpečiť udržateľnosť systému dôchodkového zabezpečenia. Inak povedané, dieru v štátnom rozpočte niečím zaplátať a vraj najlepšie cez nižšie penzie pre budúcich penzistov.

Na snímke hlavný hygienik SR Ján Mika. FOTO TASR - Martin Baumann
Neprehliadnite

Cirkus vo vyhláškach, chaos vo firmách. Zákazníci však nie sú na špagátiku

Sociálna poisťovňa získava ročne z odvodov viac financií ako natečie do štátneho rozpočtu z dane z pridanej hodnoty DPH. Vláda však nemá informácie, koľko z poistného uniká a ako kľúčový odvodový systém krajiny vylepšiť. Na chýbajúcu analýzu odvodovej medzery upozornil koncom vlaňajška v záveroch kontroly príjmov poisťovne Najvyšší kontrolný úrad SR.

Na snímke minister práce, sociálnych vecí a rodiny SR Milan Krajniak (Sme rodina) počas tlačovej konferencie o vyplácaní mimoriadnej odmeny pre zamestnancov zariadení sociálnych služieb, Centier pre deti a rodiny ako aj zamestnancov sociálnoprávnej ochrany detí a sociálnej kurately za ich výnimočné pracovné nasadenie počas druhej vlny pandémie 28. júla 2021 v Bratislave. FOTO TASR - Pavol Zachar
Neprehliadnite

Krajniak má zálusk na predčasné penzie. Zásadné zmeny sú na obzore, mnohých Slovákov zaskočia

Poisťovňa vyberie ročne viac ako 8 mld. eur, ktoré následne distribuuje dôchodcom, chorým či nezamestnaným. Deficit dôchodkového fondu je dlhodobo vyrovnávaný z ostatných poistných fondov a účelového transferu zo štátneho rozpočtu. A ten jednoducho nestačí.

Nižšie penzie čoskoro realitou

Za avizované zmeny môže pripravovaná novela zákona o sociálnom poistení z dielne rezortu práce pod vedením ministra Milana Krajniaka (Sme rodina). Tá je od konca júla v medzirezortnom pripomienkovom konaní a tvorí prvú časť dôchodkovej reformy. Novinky z nej majú platiť od 1. januára 2022 alebo od januára 2023.

Kontrola covid pasov v prevádzkach reštaurácie a kaviarni v susednom Rakúsku.
Neprehliadnite

Bonusy pre očkovaných nie sú v poriadku. Neočkovaní môžu ľahko vysúdiť odškodné

Paradoxom je, že reforma prinesie deficit vo výške zhruba 200 miliónov. Analytici hovoria, že to môže byť aj dvojnásobok.Čo teda vláda chystá pre budúcich penzistov? Ten, kto sa chystá do penzie o pár mesiacov, pravdepodobne dostane od štátu menej peňazí, ako by dostal dnes.

Dôvod je jednoduchý. Rezort práce navrhuje znížiť jednu z veličín, z ktorých sa penzie počítajú. Konkrétne sa upraví aktuálna dôchodková hodnota (ADH), a to zo súčasných 100 percent priemerného príjmu na 95 percent.

Vladimír Lengvarský Ján Mikas
Neprehliadnite

Štát ohýba dáta. Regióny mieria k červenej, vláda hrá novú hru a pomaly „varí žabu“

„Znižovanie ADH bude mať za následok zníženie dôchodku budúcim dôchodcom, pričom títo pracovali rovnako dlho a za rovnakú mzdu,“ hovorí pre TREND František Burda, investičný analytik v spoločnosti FinGO.sk. Slovensko podľa neho nemá nerastné bohatstvo, ktorým by sme mohli dôchodky dotovať. „Môžeme tak urobiť len svojou pracovitosťou a efektívnosťou,“ spresňuje.

Rezort apeluje na to, že ak sa bude pokračovať vo zvyšovaní dôchodkov v súčasnom tempe, nebude na ne dostatok financií, a preto treba zabezpečiť udržateľnosť systému. Jedna vec je ekonomický pohľad, druhá pohľad do vlastnej peňaženky.

A to všetko v čase, keď bežným domácnostiam hrozia vyššie ceny energií na budúci rok o 15 až 20 percent.  Aj ďalšie ceny rastú dvojciferným tempom, najmä na stavebné materiály, ale aj doprava a potraviny výrazne zaťažujú peňaženky spotrebiteľov.

Udržateľnosť je pre štát prioritou

Vláda sa v tejto situácii rozhodla zaplátať diery v dôchodkovom systéme a čo-to ušetriť na budúcich penzistoch. Nie v pár eurách, ale minimálne v desiatkach eur. Ak napríklad niekomu nárok na penziu vznikne v roku 2022, použije sa aktuálna dôchodková hodnota, ktorej sumu odhaduje Sociálna poisťovňa na 14,5040 eura. Tento rok je jej suma na úrovni 14,2107 eura. Preto ju podľa názoru ministra M. Krajniaka treba „skresať“.

Na snímke semafor svieti na červeno na prechode pre chodcov, v pozadí Bratislavský hrad v Bratislave. FOTO TASR - Jaroslav Novák
Neprehliadnite

Pri karanténe sme najpápežskejší v EÚ. Neočkovaných vláda trestá vlastným metrom

Pokiaľ by Krajniakova dôchodková reforma začala platiť už v tomto roku, ľudia zarábajúci priemernú mzdu by dostali dôchodok zhruba nižší o 32 eur mesačne. U tých, ktorí odídu do penzie neskôr, to môže byť ešte viac. Dôchodkový systém musí byť po novom nastavený tak, aby z neho bolo možné vyplácať penzie aj v ďalších rokoch.

„Máme záväzok voči EÚ a je to podmienka v pláne obnovy, že musíme udržať systém aj o 50 rokov,“ uviedol minister M. Krajniak pre RTVS pred pár dňami. Aby sa vraj nestalo, že tí, ktorí si v súčasnosti začnú platiť odvody, sa v starobe penzie možno nedočkajú.

MilanKrajniak.
Neprehliadnite

Slovensko nie je v mzdách tiger, skôr mačička. V hre je ich zmrazenie, rozhodne tretia vlna

Európska únia od Slovenska požaduje zlepšenie dlhodobej udržateľnosti o 1,8 percentuálneho bodu hrubého domáceho produktu. Krajniakova reforma ide nad jej rámec. Prinesie zlepšenie dlhodobej udržateľnosti o dva percentuálne body hrubého domáceho produktu.

Napríklad penzista, ktorý pôjde o 7 rokov do dôchodku, bude mať o 7 percent nižšiu penziu ako ten, ktorý odchádza do penzie dnes. Mohli mať rovnakú mzdu, odpracovať potrebný počet rokov, dodal k téme pre RTVS odborník na dôchodkové schémy z Univerzity M. Bela v Banskej Bystrici Ján Šebo.

Treba to vnímať ako celok

A čo hovorí na tieto novinky a zníženie tejto veličiny sám rezort? Je to podľa nich jeden z mála nástrojov, ktorými sa dá deficit dôchodkov znižovať.  Na návrh dôchodkovej reformy je potrebné nazerať ako jeden balík opatrení, hovorí pre TREND Eva Rovenská, hovorkyňa rezortu práce.

Na návrh reformy treba nazerať ako jeden balík opatrení. Spolu garantujú, že dôchodky budú rásť.
Eva Rovenská, hovorkyňa rezortu práce

„Jednotlivé časti navzájom ovplyvňujú a spolu garantujú, že dôchodky budú rásť, aby ľudia mohli dôstojne žiť a mali istotu, že spravodlivý dôchodok aj dostanú,“ objasňuje. Zároveň chce rezort docieliť zmiernenie priepastného rozdielu medzi dôchodkami bezdetných rodičov a rodičov, ktorí vychovali deti, ktoré platia odvody.

Záujem o dôchodky je rekordný

Počet ľudí, ktorí požiadali o penziu, v poslednom období výrazne narástol. V 1. kvartáli roku 2021 zaznamenala Sociálna poisťovňa obrovský nárast žiadostí o dôchodky. Evidovala ich viac ako 35-tisíc a tento trend pokračoval aj v 2. kvartáli, keď ich prišlo viac ako 36-tisíc.

Celkovo počet žiadostí o dôchodkové dávky za I. polrok 2021 oproti rovnakému obdobiu 2020 medziročne vzrástol o viac ako 33 percent. Kým v 1. polroku 2020 evidovala Sociálna poisťovňa 53 373 doručených žiadostí o dôchodok, v 1. polroku 2021 ich bolo až 71 184.

Rada pre rozpočtovú zodpovednosť (RRZ) zase chce vidieť podrobné dôvody, ktoré rezort vedú k návrhu na trvalé znižovanie výšky novopriznaných dôchodkov, tzv. miery náhrady. Navyše bez akéhokoľvek dolného ohraničenia.

Analytici sú za premyslené zmeny

Aj analytici považujú súčasný dôchodkový systém za neudržateľný. Populácia starne a počet tých, ktorí si budú platiť odvody do Sociálnej poisťovne, sa má rokmi zmenšovať. Chýbajúce financie bude treba niekde získať.

Demografia hovorí jasnou rečou, v budúcnosti sa bude pomer pracujúcich a dôchodcov meniť, a to bude znamenať tlak na výšku dôchodkov, pridáva svoj názor pre TREND Maroš Ovčarik, generálny riaditeľ Partners Investments. „Inými slovami mladí ľudia by mali čím skôr začať myslieť nielen na druhý pilier, ale aj na dobrovoľné sporenie na dôchodok, pokiaľ chcú mať v budúcnosti zaujímavý dôchodok.“

Covid pass
Neprehliadnite

Namiesto podnikania kontrola. Štát robí z firiem policajtov, pomýlil si úlohy v tretej vlne

Už minimálne posledné desaťročie je zrejmé, že dôchodkový systém v súčasnej podobe nedokáže štátny rozpočet finančne zvládnuť, dodáva pre TREND Marián Búlik, finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko.

Minulé vlády nielen nijako systém nereformovali, ale ešte viac ho zaťažili  populistickými opatreniami.
Marián Búlik finančný analytik OVB Allfinanz Slovensko

Bez zásadných zmien je výška penzií neudržateľná. „Minulé vlády nielen nijako systém nereformovali, ale ešte viac ho zaťažili  populistickými opatreniami. Napríklad obmedzili vek odchodu do penzie na 64 rokov či zaviedli neproporčne vysoký minimálny dôchodok vo výške 33 percent priemernej mzdy,“ konštatuje.

Rozhodne politická vôľa vlády

Aj pri ideálne navrhnutej novej dôchodkovej reforme je zníženie celkovej úrovne dôchodkov údajne nevyhnutné. „V opačnom prípade by sa systém skôr či neskôr zrútil, prípadne by až dvojnásobne zaťažil štátny rozpočet v porovnaní s dnešným stavom,“ spresňuje analytik OVB.

Aj pred aktuálnym návrhom rezortu práce bolo dávno zrejmé, že budúci penzisti musia počítať s nižšími dôchodkami. Súčasná miera náhrady priemerného dôchodku vo výške 43 percent priemernej mzdy by mohla klesnúť k hranici 30 percent.

„Ako veľmi bude musieť úroveň dôchodkov klesnúť, bude závisieť od podielu súkromného sporenia a investovania na výslednom dôchodku. Zatiaľ je situácia zlá a dôchodkové úspory obyvateľstva veľmi nízke,“ spresňuje M. Búlik.

Testovanie
Neprehliadnite

Neočkujete sa, siahnete do peňaženky, tvrdí Slovensko aj iné štáty. „Pritlačíme“ cez testy

Pre budúcich penzistov ide podľa neho o jasný signál, že by mali začať sporiť alebo investovať na dôchodok alebo zvýšiť mesačný vklad do sporenia a investovania. V ideálnom prípade odporúča odkladať si bokom minimálne 10 percent čistého príjmu, zapojiť sa do 2. piliera, alebo investovať  do investičných fondov.

Dôležitá bude i politická vôľa robiť nepopulárne opatrenia. Krajniakovu reformu kritizujú dvaja koaliční partneri (SaS a Za ľudí), ktorí sú odhodlaní ju vetovať, pokiaľ Sme rodina nepríde s jej úpravami.