Pokračujúci predaj akcií Bank of America Warrenom Buffettom pokryl miliardárove investičné náklady na nakupovanie akcií tejto americkej banky. Aktuálne si ponechal podiely vo výške viac ako 34 miliárd dolárov, čo predstavuje jeho čistý zisk na tejto investícii.
Investičný guru za predaj akcií Bank of America od polovice júla získal 896 miliónov dolárov. Spolu s dividendami, ktoré dostal počas rokov, sa celkové výnosy z predaja akcií a dividend vyšplhali nad 14,6 miliardy dolárov, čo bola výška jeho pôvodnej investície. Keďže výnosy z predaja akcií a dividend už pokryli Buffettove náklady na nákup podielov, všetko, čo zostáva – teda akcie v hodnote viac ako 34 miliárd dolárov – je považované za Buffettov čistý zisk. Inými slovami, Berkshire Hathaway už získala späť sumu, ktorú investovala, a zostávajúca hodnota je nad rámec pôvodnej investície.
V roku 2011 W. Buffett započal investíciu Berkshire do Bank of America prostredníctvom transakcie v hodnote piatich miliárd dolárov. V tomto roku vzrástli akcie banky o 21 percent, čo je porovnateľné s 20-percentným nárastom bankového ETF indexu KBW.
Podiel Berkshire Hathaway by akciový podiel v banke mohol čoskoro klesnúť pod desať percent, čo je hranica, ktorú vyžadujú regulačné predpisy na promptné zverejnenie transakcií.
Po rokoch, počas ktorých Berkshire zvyšoval svoju akciovú pozíciu v Bank of America a chválil vedenie banky, W. Buffett neposkytol žiadne verejné vysvetlenie svojho rozhodnutia ustupovať z pozícií. Komentovanie môže byť zložité, keďže americké regulačné orgány sa snažia predísť tomu, aby hlavní akcionári bánk potenciálne ovplyvňovali veriteľov.
Na konferencii Barclays Global Financial Services 10. septembra výkonný riaditeľ Bank of America Brian Moynihan uviedol, že nemôže priamo zavolať Buffettovi a spýtať sa ho: „Čo presne robí, pretože úprimne povedané, nemôžeme sa to spýtať a ani by sme sa nespýtali.“
„Ale trh takéto správy absorbuje,“ dodal B. Moynihan. „Je to súčasť denných akciových pohybov a život pôjde ďalej.“