Na akciovom trhu by sme zisky tesne po masívnej invázii Ruska do ukrajinských miest hľadali len ťažko. Trh spočiatku panicky reagoval na oznámenie ruského prezidenta Vladimira Putina, ktorý povedal, že dal súhlas na špeciálnu vojenskú operáciu na ukrajinskom Donbase.

Európsky index STOXX Europe 600 odpisoval pár hodín po eskalácii konfliktu cez tri percentá a dostal sa najnižšie od minuloročnej jari. Vstúpil do pásma korekcie, čo znamená, že z januárového maxima už klesol o viac ako desať percent. Najtvrdší úder zasiahol bankový sektor, ktorý stratil osem percent.

Ruský pád

Ruské akcie sa zrútili skokovo o takmer 50 percent a ruský rubeľ sa ocitol na rekordnom minime. Investori sa ruských aktív hromadne zbavovali pre obavy z možných dosahov sankcií na Rusko, ale aj na európsku a globálnu ekonomiku. Hodnota akcií na burze v Moskve spadla o viac ako 250 miliárd amerických dolárov. Európska centrálna banka (ECB) začala intervenciu na devízových trhoch, aby prepad kurzu rubľa miernila.

Konflikt by mohol narušiť okrem iného vývoz obilia z Ukrajiny, ktorý v minulom roku presiahol 33 miliónov ton.

Cena pšenice stúpla po začatí ruskej invázie  na hodnotu 344 eur za tonu, čo je podľa firmy Agritel doterajšie maximum.

Komodity a inflácia 

Rusko je od roku 2018 najväčším exportérom pšenice. Spolu s Ukrajinou hrajú zásadnú rolu pre výživu planéty a sú označované za sýpku sveta. Prepuknutie konfliktu na Ukrajine spôsobí podľa analytikov v krátkodobom horizonte najmä zdražovanie mnohých komodít, predovšetkým ropy, zemného plynu, ale napríklad aj pšenice.

To následne spôsobí zdraženie potravín a energií, teda ďalší rast inflácie. Bank of America Securities odhaduje, že eskalácia konfliktu by mohla výrazne zvýšiť tohtoročnú infláciu v eurozóne.

Stagflačný vývoj

Celkovo sa tak ekonomika dočasne ocitne v stagflačnom vývoji, keď rastie inflácia, ale hospodárstvo stagnuje. Ekonómovia tiež upozorňujú, že dlhodobejší dosah zatiaľ nemožno presne určiť, a to predovšetkým pre už vopred avizované nezhody v rámci štátov Európskej únie (EÚ) a zavedenia tvrdých sankcií voči Rusku.

Vplyv invázie Ruska na investície bude teda do veľkej miery závisieť od konečnej podoby nových sankcií, ktoré sa na Rusko chystá uvaliť Európska únia a USA.

Ročná hodnota exportu tovaru z Európskej únie do Ruska sa v súčasnosti pohybuje okolo 80 miliárd eur, čo zodpovedá zhruba 0,6 percentám hrubého domáceho produktu EÚ. Tento export tvoria najmä stroje, automobily, chemikálie a priemyselný tovar. Tvrdé sankcie voči Rusku budú mať ale značný vplyv aj na ekonomiku EÚ.

Investori presúvali peniaze do bezpečnejších aktív (dlhopisy alebo zlato). Cena zlata, ktoré obchodníci považujú za bezpečný prístav v dobách neistoty, sa vyšplhala na úrovne najvyššie za rok a pol.

Buffett nepanikári

Generálny riaditeľ Berkshire Hathaway Warren Buffett uprednostňoval v krízových situáciach investovať do silných stabilných podnikov pred úschovou hotovosti alebo preskupovaním investícií do zlata.

W. Buffett propagoval ruskú inváziu na Ukrajinu v roku 2014 ako nákupnú príležitosť pre dlhodobých investorov.

Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 2 € / týždeň

  • Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
  • Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
  • Menej reklamy na TREND.sk
Objednať predplatné

Máte už predplatné? Prihláste sa