Predstavte si situáciu, že ostanete verní akciám Berkshire Hathaway od roku 1965 do roku 2022. Svoje akcie by ste tým zhodnotili o takmer 3,8 milióna percent. Index S&P 500 vzrástol za to isté obdobie „iba" o necelých 25-tisíc percent, vrátane dividend za toto obdobie.
Bohužiaľ, pre bežného Slováka, je vzdialená aj tá predstava, že dlhodobo sporí pre seba alebo pre svoje deti na akciových trhoch (pravidelný mesačný nákup ETF).
Kto chce zapáliť svojich čitateľov, musí sám horieť. Aj preto píšeme v TRENDE často o Warrenovi Buffettovi a jeho „parťákovi“ Charliem Mungerovi.
W. Buffett, generálny riaditeľ konglomerátu Berkshire Hathaway, zverejnil svoj očakávaný výročný list akcionárom. Jeho posolstvo je každoročnou tradíciou 92-ročného „veštca z Omahy" už viac ako šesť dekád a stal sa povinným čítaním pre investorov na celom svete. Tradícia, ktorá nikdy neomrzí.
Výročný list za rok 2022 zdôraznil výhody dlhodobého investovania. Odolať pokušeniam rýchlych ziskov a nevystrašiť sa zo zlých správ. W. Buffett taktiež naznačil, že jeho dvojka, podpredseda Berkshire 99-ročný Charlie Munger zostáva pilierom spoločnosti.
Hospodárske výsledky investorov pravdepodobne uspokoja. Spoločnosť síce zaznamenala v štvrtom štvrťroku pokles prevádzkového zisku o 14 percent na 6,7 miliardy dolárov, keďže vyššie ceny materiálov a práce zasiahli železničné a poisťovacie prevádzky firmy, napriek tomu W. Buffett ostáva optimistom. Pripomína investorom, aby si zachovali vieru v americkú ekonomiku, rovnako vyzdvihol rekordný prevádzkový zisk Berkshire za minulý rok vo výške 30,8 miliardy dolárov.
Bezpečný vankúš plný peňazí
Ku koncu roka mala Berkshire v hotovosti na účte 128,6 miliardy dolárov, čo je deviata najväčšia zásoba peňazí Buffettovho konglomerátu podľa údajov od roku 2014. W. Buffett zdôraznil, že bude naďalej udržiavať tento finančný val.
Ako zarobiť na akciách podľa stratégie Warrena Buffetta
„Čo sa týka budúcnosti, Berkshire bude vždy držať množstvo hotovosti a pokladničných poukážok USA," napísal W. Buffett. „Budeme sa tiež vyhýbať správaniu, ktoré by mohlo viesť k akejkoľvek nepríjemnej potrebe hotovosti v nevhodnom čase, vrátane finančnej paniky a bezprecedentných poistných strát."
Slávny miliardár už dlho označuje svoju rozsiahlu zbierku podnikov za ukazovateľ sily americkej ekonomiky, pričom investori hľadajú vo výsledkoch alebo v jeho verejných komentároch akékoľvek známky napätia na trhu. Zvýšená inflácia a opatrenia Fedu na jej potlačenie naďalej hrozia hospodárskou pochmúrnosťou. W. Buffett však zostal optimistický, pokiaľ ide o odolnosť USA, a dokonca označil krátkodobé negatívne hospodárske a trhové prognózy za „viac ako zbytočné".
„Napriek náklonnosti našich občanov - takmer nadšeniu - k sebakritike a pochybnostiam o sebe samých, ešte som nezažil čas, keď by malo zmysel dlhodobo uzatvárať stávky proti Amerike," uviedol W. Buffett vo svojom výročnom liste akcionárom.
Stačí niekoľko dobrých rozhodnutí
Predplaťte si TREND za najvýhodnejšiu cenu už od 1 € / týždeň
- Plný prístup k prémiovým článkom a archívu
- Prémiový prístup na weby Mediálne, TRENDreality a ENJOY
- Menej reklamy na TREND.sk
Máte už predplatné?